JAK ZROBIĆ POMPONY Z TIULUpompony tiul jak zrobić


Pompony z tiulu to miękkie, puszyste kuleczki, które w ostatnim czasie stały się obowiązkowym elementem wystroju pokoików dziecięcych. Nadają one wnętrzu uroczy, wręcz bajkowy charakter, dlatego często są również wykorzystywane do sesji noworodkowych czy do ozdoby na przyjęciach dziecięcych. 


Dekoracje pomponowe wyglądają najlepiej jeśli wykorzystamy kilka kulek o różnych rozmiarach wykonanych z 2-3 komponujących się ze sobą kolorów tiulu. Jeden samotnie wiszący pompon nie przyniesie zamierzonego efektu i raczej zginie we wnętrzu. Zakup zestawu tiulowych kul to wydatek minimum 100 zł, dlatego jeśli podobają się Wam ozdoby tego typu, ale odstrasza Was koszt to polecam samodzielne wykonanie pomponów w domu. Jest to naprawdę bardzo proste a materiały możemy kupić przez internet lub w sklepach dekoratorskich. Koszt wykonania to około 1/3 ceny gotowców, zaś satysfakcja przeogromna.

W oczekiwaniu na dzidziusia zajęłam się przygotowaniem i dekoracją pokoiku dziecięcego. Wnętrze będzie urządzone w kolorach pastelowych i będzie królowała tam szarość, błękit oraz mięta. Oczywiście nie może zabraknąć tiulowych pomponów w tych właśnie odcieniach. :)

Postanowiłam wykonać zestaw 5 kul w rozmiarach 10 cm, 15 cm i 23 cm. Do ich zrobienia potrzebowałam:
- 8 rolek tiulu 15 cm x 9 m ( 4 miętowe, 2 szare, 2 błękitne)
- tasiemki w kolorach takich jak tiul
- nożyczki
- książki, teczki, tekturki o szerokości 10 cm, 15 cm, 23 cm
- najtańszy lakier do włosówNa materiały wydałam łącznie ok 30 zł ( nie wliczając książek czy nożyczek bo to każdy raczej w domu posiada ). Do wykonania ładnego i gęstego pomponu o średnicy ponad 20 cm potrzebujemy 3-4 rolek tiulu, mniejsza ilość spowoduje, że kula będzie rzadka i nieefektowna, dlatego nie warto tutaj oszczędzać. Na kule 15 cm zużyjemy 1-2 rolki tiulu, a na pompony 10 cm wystarczy 1 rolka.


WYKONANIE POMPONÓW KROK PO KROKU

1)  Na książkę/tekturkę o wybranym rozmiarze nawijamy luźno tiul. Ważne jest aby materiału nie naciągać bo kula może być niezbyt kształtna.


2) Delikatnie zsuwamy materiał z książki/teczki, łapiemy go na środku tworząc "kokardę" i ścisło związujemy kawałkiem wcześniej odciętego tiulu.

3) Rozciągamy materiał tworząc coś na kształt koła, a następnie nacinamy nożyczkami wzdłuż brzegu.

4) Tak powstałą kulę formujemy rękami aby przybrała odpowiedni kształt, a wystające kawałki przycinamy nożyczkami nadając całości jak najbardziej idealny kształt.
5) Do małego paska tiulu przywiązujemy wstążkę w tym samym kolorze, a następnie obficie pryskamy pompon lakierem do włosów, aby utrwalić jego kształt oraz zabezpieczyć przed kurzem.

 Na pompon o średnicy 23 cm zużyłam 4 rolki tiulu. Najpierw na teczkę nawinęłam 2 rolki materiału, ściągnęłam go, przewiązałam po środku i rozcięłam brzegi. Czynność powtórzyłam otrzymując w ten sposób dwie półkule, które mocno ze sobą związałam. Tak powstał duży i gęsty pompon.


Spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że może się jeszcze komuś przydać? Polajkuj go lub udostępnij na Facebooku. Będzie mi również bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza.Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.