CHUSTONOSZENIE - CZY WARTO SPRÓBOWAĆ?


W dniach 13-20 czerwiec obchodzimy Pierwszy Lubelski Tydzień Chustowy. Patronem imprezy jest Prezydent Miasta Lublin, a cała akcja ma na celu promowanie noszenia dzieci w chustach oraz naukę prawidłowego chustowania. Nie bez przyczyny przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w Lublinie. Podobno to waśnie w naszym regionie jest najwięcej mam aktywnie promujących i noszących dzieci w chustach.


Akcja skierowana jest zarówno dla kobiet w ciąży, które interesują się tematem chustonoszenia jak i dla młodych mam, które już noszą bądź dopiero chcą zacząć nosić swoje pociechy w chuście. Program warsztatów jest bardzo bogaty i przewiduje różne atrakcje dla dzieci, sesje zdjęciowe, konkursy, koncerty, spotkania ze specjalistami oraz szkolenie teoretyczne i praktyczne chustowania, a także pomoc w doborze odpowiedniej chusty.

Jako że kwestie ciąży i macierzyństwa całkowicie zaprzątają ostatnio moją głowę, chętnie wzięłam udział w warsztatach. Przyznam, że temat chustonoszenia był mi zupełnie obcy i podchodziłam do niego z dużą rezerwą. Jednak szkolenie rozwiało wiele moich wątpliwości oraz udzieliło odpowiedzi na wiele nurtujących mnie pytań. Pomimo powszechnie panujących obaw związanych z wygodą i bezpieczeństwem dzidziusia noszonego w chuście, metoda ta ma tak wiele pozytywnych aspektów zarówno dla dziecka jak i dla rodziców, iż coraz więcej osób podejmuje wyzwanie i sięga po chustę. 


chustonoszenie warsztatyZALETY NOSZENIA W CHUŚCIE -  DZIECI

- Chusta daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Po 9 miesiącach spędzonych w brzuszku mamy maluszek wydostaje się na otwartą przestrzeń pełną nowych bodźców, zaś chusta stanowi dla niego pewnego rodzaju azyl, który umożliwia bliski kontakt z ciałem rodzica oraz jego zapachem.

- Chustonoszenie wpływa na wytworzenie silnej więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem.

- Dzieci noszone w chustach mniej płaczą, a także szybciej się rozwijają i uczą. Dzięki temu, że maluch mniej płacze spędza więcej czasu na obserwacji i poznawaniu świata, co wpływa na jego szybszy rozwój.

- Noszenie w chuście dzięki delikatnemu bujaniu stymuluje błędnik dziecka wspomagając rozwój zmysłu równowagi i zdolności psychomotoryczne.

- Prawidłowo zamotana chusta wspomaga rozwój kręgosłupa i bioderek, a także zapobiega spłaszczeniu kości czaszki.

- Noszenie w chuście pomaga koić wszelkie bóle i jest pomocne przy kolkach, ząbkowaniu, zmęczeniu czy złym humorze


ZALETY NOSZENIA W CHUŚCIE - RODZICE

- Chusta świetnie nadaje się na długie spacery, wycieczki czy zakupy. Po pierwsze mamy wolne ręce, po drugie żadne schody czy nierówny chodnik nie stanowią przeszkody jak w przypadku wózka.

- Spokojnie możemy wykonywać różne czynności domowe. Dziecko jest cały czas przy nas, ma poczucie bliskości i nie płacze, a my mamy wolne ręce aby wykonywać codzienne czynności.

- Noszenie dziecka w chuście umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru na ramiona i plecy, dzięki czemu nie czujemy aż tak bardzo wagi naszej pociechy. Rezygnując z chusty nie unikniemy noszenia dziecka na rękach, co może być zabójcze dla naszego kręgosłupa.

- Chusty występują w wielu wzorach i kolorach. Są po prostu piękne i mogą stanowić modny dodatek do naszego ubioru :)

Wszystkie te aspekty przekonały mnie do podjęcia próby chustowania, w końcu która mama nie chciałaby jak najlepiej dla swojego maluszka. Tuż po porodzie mam zamiar umówić się na prywatną konsultację, podczas której doradczyni pomoże mi dobrać odpowiednią chustę oraz przeszkoli z prawidłowych technik motania. Nie ukrywam, że na obecną chwilę zawijanie w chustę wydaje mi się bardzo trudne, ale praktyka czyni mistrza i mam nadzieję, że pod bacznym okiem specjalisty ogarnę temat. Jeśli jesteście zainteresowane chustonoszeniem polecam rozejrzeć się w internecie i poszukać doradcy, gdyż praktycznie w każdym mieście znajdziecie fachowca, który za darmo bądź za niewielkie pieniądze może was przeszkolić. Osobiście raczej nie zdecydowałabym się na motanie mojego dziecka bez odpowiedniego przygotowania. Niestety wystarczy drobny błąd, a może to poskutkować wypadnięciem malucha lub przyjęciem przez niego nieprawidłowej postawy. Jeżeli dopiero rozważacie temat warto wziąć udział we wszelkich szkoleniach czy warsztatach. Nie dość, że zdobędziecie wiedzę, to macie także szansę na wygranie nagród w konkursach, które są często organizowane przy okazji takich kursów. Ja ze wczorajszych warsztatów wróciłam z takim oto zestawem, który idealnie wpasował się w moje potrzeby :)

A czy Wy macie jakieś doświadczenia bądź uwagi związane z tematem chustowania?
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.