JAK ZGŁOSIĆ KRADZIEŻ KONTA NA INSTAGRAMIE

jak zgłosić kradzież konta na instagramie

Kilka tygodni temu pisałam Wam, że skradziono mi konto na Instagramie (całą historię przeczytacie TUTAJ). Nie ukrywam, że była to przykra przygoda, która zapewniła mi niezłą dawkę stresu. Oczywiście strata prowadzonego przez 3 lata profilu to nic miłego, ale bardziej obawiałam się tego w jakim celu wykorzysta ktoś zdjęcia moje i mojego synka. Naczytałam się masę nieciekawych opowieści, że kradzione konta są sprzedawane do płatnych polubień i obserwacji innych profili, ale bywa też, że są wykorzystywane do prowadzenia stron pornograficznych. Kiedy tylko zorientowałam się, że moje konto nie należy już do mnie, a nazwa, hasło i email zostały zmienione, od razu zgłosiłam ten fakt Instagramowi. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu już po pół godzinie dostałam odpowiedź wraz z instrukcjami co zrobić, aby odzyskać profil. Cała procedura trwała około 12 godzin, wymieniłam kilka maili z panem z IG, a o 20 konto wróciło w moje posiadanie. 


Cała historia skończyła się dobrze, jak się jednak okazuje taka sytuacja przydarza się naprawdę wielu osobom. W ciągu tych kilku tygodni dostałam masę wiadomości i próśb o pomoc w odzyskaniu skradzionych kont. Oczywiście starałam się pomóc i dawałam wskazówki w jaki sposób zgłosić problem. Nie ukrywam jednak, że zabrało mi to masę czasu, dlatego postanowiłam napisać instrukcję krok po kroku, tu na blogu. Myślę, że będzie to dużą pomocą dla poszkodowanych, a mi zaoszczędzi czasu potrzebnego na odpisywanie :)

Instrukcja zgłaszania kradzieży konta na IG

Jeśli zorientujesz się, że nie możesz się zalogować do swojego konta lub konto o danej nazwie nie istnieje, chociaż jeszcze wczoraj z niego korzystałaś to:

1) Spróbuj odnaleźć swoje skradzione konto, aby poznać jego nową nazwę. Być może uda Ci się odszukać konto wpisując w lupce nazwę swojej strony www przypisanej do konta (ja odnalazłam swój profil właśnie w ten sposób, wpisałam w lupce nazwę swojego bloga, która znajdowała się w opisie profilu). Jeśli nie prowadzisz żadnej strony to możesz poszukać swojego konta wpisując w lupce hasztagi, których użyłaś przy ostatnio dodanych zdjęciach. Zapewne będziesz miała do przejrzenia masę zdjęć, ale w końcu na pewno znajdziesz swoje. Wtedy wystarczy w nie kliknąć aby poznać nową nazwę profilu. U mnie nazwa "moje IDEALIA" została zmieniona na "wyatt_2935__wyatt" 😒2) Gdy już odnajdziesz swój skradziony profil z nową nazwą, zrób zrzut z ekranu

3) Aby zgłosić kradzież konta musisz mieć dostęp do aktywnego konta. Możesz skorzystać z profilu kogoś znajomego, kto ci je udostępni w tym celu lub w parę sekund założyć nowe konto (najszybciej zrobisz to klikając w "użyj danych z Facebooka"). UWAGA: zgłoszenie kradzieży według tej instrukcji jest możliwe wyłącznie przez telefon z Androidem

4) Gdy już masz aktywne konto lub dostęp do konta kogoś znajomego to wchodzisz w ustawienia znajdujące się po prawej stronie na dole 5) Przewiń stronę w dół, aż znajdziesz napis "Pomoc", a pod nim "Zgłoś problem" - kliknij 7) Wyświetli Ci się okienko z opcją "Zgłoś problem" - kliknij8) Pojawi się strona, na której możesz opisać zaistniałą sytuację oraz dodać zrzut ekranu ze zmienioną nazwą konta. W kilku zdaniach napisz, że skradziono Ci konto i kiedy to nastąpiło, powiedz, że zmieniono maila oraz hasło, a także nazwę (podaj starą nazwę oraz tą, na którą ją zmieniono). Podaj swojego maila do kontaktu oraz poproś o jak najszybszą pomoc w odzyskaniu profilu.9) Teraz pozostaje Ci tylko czekać na odpowiedź wraz z dalszymi instrukcjami (w pierwszym mailu poproszą Cie o wykonanie zdjęcia swojej twarzy wraz z napisanym odręcznie kodem, który dostaniesz w wiadomości. Jest to sposób weryfikacji, czy konto rzeczywiście należy do Ciebie. Jeśli na Twoim profilu nie ma ani jednego zdjęcia Twojej twarzy, to niestety nie przejdziesz weryfikacji i nie odzyskasz konta. W drugiej wiadomości poproszą Cię o podanie adresu email lub numeru telefonu użytego do założenia konta. Jeśli podasz numer telefonu to musisz też podać model telefonu, jakiego używałaś. W trzeciej wiadomości dostaniesz specjalny link, w który musisz wejść, a który umożliwi Ci zalogowanie się do konta. Potem wystarczy tylko zmienić nazwę profilu na starą oraz maila na swojego i gotowe.

Mam nadzieję, że odzyskacie konto równie szybko jak ja. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania lub niejasności to piszcie w komentarzu pod spodem.

Aby być na bieżąco polub blog na FB:Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.