KRADZIEŻ KONTA NA INSTAGRAMIE...UWAŻAJ CIEBIE TEŻ MOŻE TO SPOTKAĆ!


Dzisiaj rano czekała na mnie bardzo niemiła niespodzianka....moje konto na Instagramie zostało skradzione!!! Przydarzyć może się to każdemu, a ja jestem jedną z wielu, z czego zupełnie nie zdawałam sobie sprawy. Niestety moja ignorancja i lekceważenie zasad bezpieczeństwa doprowadziły do utraty konta, które prowadziłam przez prawie 3 lata. Jak się okazuje hakerzy tylko czyhają na takich naiwniaków jak ja, ale tak naprawdę ich ofiarą może paść każdy.


Kiedy rano chciałam przejrzeć swój Instagram okazało się, że konto moje_idealia nie istnieje. Zaczęłam przeszukiwać stronę przy użyciu lupki i odnalazłam swój profil pod zmienioną nazwą wyatt_2935__wyatt. Oczywiście hasło i email również zostały edytowane, tak abym nie miała dostępu do konta. Tak naprawdę nie mam pewności co przyczyniło się do ataku na moje konto. W ostatnim czasie nie pobierałam żadnych programów z Google Play, a na telefonie mam aktywny antywirus. Jednak w związku z RODO otrzymuję masę emaili, a w niektórych z nich są linki związane z polityką prywatności. Przyznaję, że w ostatnich dniach w kilka linków wchodziłam, aby sprawdzić czy polityka tych stron nie wymaga działań związanych z prowadzeniem bloga. Wydaje mi się, że któryś z tych emaili musiał pochodzić od hakera i przyczynił się do kradzieży profilu na Instagramie.

Jak widzicie hakerzy są bardzo cwani i wykorzystują zamieszanie związane z RODO. Nie udostępniałam haseł, nie logowałam się do żadnych dziwnych stron, a mimo to okradziono mnie. Od zawsze powtarza się, aby nie wchodzić w linki znajdujące się w nieznanych mailach, a ja tą zasadę zlekceważyłam. Dodatkowo nie skorzystałam z drugiego zabezpieczenia jakie zapewnia Instagram oraz Facebook, przez co byłam naprawdę łatwym celem. Jakiś czas temu portale te wprowadziły "dwuetapowe uwierzytelnienie użytkownika", które podczas logowania na nowym urządzeniu wymagają nie tylko hasła, ale także kodu przesłanego w wiadomości sms. Gdybym miała tą opcję włączoną, atak na pewno by mnie ominął. No cóż "mądry Polak po szkodzie", ale mam nadzieję że Wy potraficie uczyć się na błędach innych.Hakerzy zaatakowali w środku nocy, co jest bardzo przemyślaną decyzją. No bo kto czyta maile o 1 nad ranem, a właśnie wtedy otrzymałam wiadomość, że moje hasło do Instagrama zostało zmienione. Dalej widniała informacja, że jeśli to nie ja zmieniałam hasło, to powinnam kliknąć w link, aby je zresetować. Niestety ja przeczytałam maila o 7 rano, a więc złodzieje mieli masę czasu, żeby zmienić nie tylko hasło, ale także nazwę konta i adres email na który przychodzą nowe hasła. W efekcie nie mogę zrobić praktycznie nic. Jedyne co mi pozostało to zgłoszenie tego faktu Instagramowi i cicha nadzieja na pomoc. Nie wiem jednak czy i kiedy to nastąpi, bo jak się okazuje mają oni masę roboty. Wyczytałam, że w zeszłym roku skradzionych zostało 6 milionów kont na Instagramie i w wielu przypadkach właściciele ich nie odzyskali. Część została usunięta, część zblokowana, a tylko część trafiła nienaruszona do szczęśliwych założycieli. Muszę jednak przyznać, że dostałam dosyć szybką odpowiedź na zgłoszenie. W wysłanej do mnie wiadomości znajdował się kod oraz prośba o zrobienie zdjęcia twarzy i napisanego odręcznie kodu oraz wysłanie fotki na ich maila. W kolejnym etapie ma nastąpić weryfikacja, czy rzeczywiście jestem prawowitym właścicielem konta. Moje zdjęcie ma być porównane ze zdjęciami udostępnionymi w przeszłości na IG. Jeśli stwierdzą, że twarze się zgadzają, wtedy podejmą kroki aby mi profil zwrócić. Jeśli jednak na Waszym profilu nie ma zdjęć Waszej osoby, to niestety nie ma szans na odzyskanie konta.Wiem, że kradzież konta na Instagramie to nie koniec świata, mimo wszystko mam nadzieję, że uda mi się odzyskać profil. Bardzo liczę na pomoc ze strony pracowników portalu i oczywiście będę Was na bieżąco informowała. Mam nadzieję, że mnie nie oleją i że nie będę musiała tworzyć nowego konta, bo 3 lat nie da się odbudować w kilka tygodni. Oczywiście życzę Wam też, aby taka sytuacja Wam się nie przydarzyła.

EDIT: Po 12 godzinach udało mi się odzyskać konto. Jednak pracownicy IG zadziałali bardzo szybko i sprawnie, za co im serdecznie dziękuję :)

ZOBACZ JAK ZGŁOSIĆ KRADZIEŻ KONTA NA INSTAGRAMIE
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.