KALENDARZ ADWENTOWY DOMEK DIY

jak zrobić kalendarz adwentowy

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a więc to ostatnia chwila aby pomyśleć o kalendarzu adwentowym. Uważam, że idea odliczania dni do Wigilii jest naprawdę świetna i z pewnością zapewni dużo frajdy zarówno dzieciom jak i dorosłym. 

Kalendarze adwentowe kojarzą mi się z dzieciństwem, kiedy to co roku otrzymywałam pudełko z dwudziestoma czterema okienkami, które kryły w sobie czekoladki. Niestety słodkości nigdy nie dotrwały do Świąt, a wszystkie okienka zostały otwarte w przeciągu dwóch dni. Takie kalendarze nadal są bardzo popularne i można je kupić w każdym markecie. Jeśli jednak nie chcecie iść na łatwiznę i wolicie coś oryginalnego, to polecam kalendarz wykonać samodzielnie. 

Chociaż mój synek jest jeszcze mały i nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi, to w tym roku postanowiłam przygotować jego pierwszy kalendarz adwentowy. Do jego wykonania użyłam rolek po papierze toaletowym oraz tektury z pudełka. Każda rolka jest ponumerowana na kolejny dzień miesiąca i kryje w sobie małą niespodziankę....

Potrzebne materiały:

- 24 rolki po papierze toaletowym
- gruba tektura np. z pudełka po jakiś zakupach czy paczkach
- taśma klejąca
- klej do papieru
- ścinki kolorowych papierów lub tapet
- czarny mazak
- gałązka z choinki lub jakaś dekoracja choinkowa do ozdoby
- ołówek

Sposób wykonania:


1) Z tektury przygotowujemy tył oraz podstawę domku. Wymiary najłatwiej będzie określić układając rolki w 6 rzędach po 4 rolki w każdym. Tył i podstawa zrobione są z jednego kawałka tektury, dociętego na szerokość i długość rolek. W miejscu gdzie tył domku przechodzi w podstawę robimy nacięcie na około 3/4 długości, zaginamy tekturę pod kątem prostym i z tyłu łączenie wzmacniamy taśmą klejącą


2) Przyklejamy rolki do tektury przy użyciu kleju do papieru. Aby konstrukcja była stabilna smarujemy klejem brzeg rolki oraz boki tak, aby przyklejały się one do siebie na styku


3) Z dwóch kawałków tektury odmierzamy boki domku i docinamy je na odpowiedni wymiar. Brzeg podstawy i tyłu domku oraz boki rolek smarujemy klejem i przymocowujemy kawałki tektury tworzące boczne ścianki.


4) Z kolejnego kawałka tektury wycinamy daszek domku ( powinien on mieć szerokość równą lub dłuższą długości rolki), tekturę zaginamy pod dowolnym kątem tworząc dwuspadowy daszek. Z kolorowego papieru lub kawałka tapety wycinamy trójkąt, który będzie stanowił przód daszku i przyklejamy go do daszku.


5) Na papierze lub tapecie odrysowujemy od rolki 24 kółka i je wycinamy. Kółka numerujemy od 1 do 24 przy użyciu pisaka. W każdą rolkę wkładamy jakiś drobiazg i zaklejamy ją kółkiem z odpowiednim numerkiem.


6) Domek dekorujemy gałązkami choinki lub ozdobami świątecznymi i stawiamy w miejscu niedostępnym dla dzieci, w przeciwnym razie wszystkie niespodzianki zostaną odkryte tego samego dnia :)

pomysły na kalendarz adwentowy diyDajcie znać co sądzicie o takich kalendarzach adwentowych? Czy jest to coś co pamiętacie z dzieciństwa, czy może w Waszych domach nie było takiej tradycji?

Aby być na bieżąco polub blog na FB:


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.