ROZMIARY UBRANEK I BUTÓW DZIECIĘCYCH - JAK JE DOPASOWAĆ DO WIEKU DZIECKA

ubranka i buty dziecięce rozmiarówka


Zanim na świat przyszedł mój synek nic nie wiedziałam o rozmiarówce dziecięcych ubranek, a już na pewno nie zdawałam sobie sprawy, że w pierwszym roku przerobimy tych rozmiarów aż tyle. Zakup odpowiednich ubranek i butów to dla większości początkujących rodziców czarna magia. Sprawy mają się podobnie, gdy chcemy sprezentować jakąś część garderoby dziecku, z którym nie przebywamy na co dzień.


Rozmiary ubranek dziecięcych

Kiedy mieszkałam za granicą i kupowałam ubranka dla bratanków sprawa była bardzo uproszczona, ponieważ tam rozmiary oznaczone są zgodnie z wiekiem malucha np. 0-3 m; 6-9 m; 18-24 m. W Polsce większość marek stawia na magiczne liczby typu 56, 98, 104 które oznaczają wzrost dziecka. Niby prosty i logiczny wskaźnik, ale kompletując wyprawkę dla noworodka lub kupując ubranka na prezent dla innego dziecka ciężko jest samodzielnie dopasować wzrost do wieku. Aby ułatwić całą sprawę stworzono tabelę rozmiarów ubranek dziecięcych. Niestety niektóre firmy mają własną nietypową rozmiarówkę, zdarza się też, że rozmiary pomiędzy poszczególnymi markami znacznie się różnią, nawet o 1-2 rozmiary. Mój dwuletni synek nosi ubranka z oznaczeniem 18 miesięcy jak i 3-4 lata. Niemniej tabela rozmiarów jest bardzo użyteczna i często przydaje się podczas zakupów.

rozmiary dziecięce ubrania
Rozmiary obuwia dziecięcego

Małym dzieciom bardzo ciężko jest kupić obuwie zdając się jedynie na przymiarki w sklepie. Niestety maluchy w większości nie są w stanie powiedzieć nam czy but pasuje, czy nie jest za mały lub za duży. Wybierając się na zakupy zawsze warto najpierw zmierzyć długość stópki dziecka w domu, odrysowując kontury obydwu stóp na papierze. Kolejnie mierzymy linijką długość pomiędzy najbardziej odległymi punktami i dopiero znając długość stopy malucha przy użyciu tabelki dobieramy prawidłowy rozmiar. Istnieje standardowa tabela rozmiarów obuwia dziecięcego, ale tak jak w przypadku ubranek zdarza się, że niektóre marki mają zaniżone lub zawyżone rozmiary.  Pamiętajcie, że butów nigdy nie kupujemy na styk. Niektórzy producenci automatycznie dodają "zapas"w postaci 15 mm, a niektórzy nie i wtedy sami musimy go uwzględnić dobierając większy rozmiar buta. 

rozmiar buta 18 na ile miesięcy

Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.