SPOSÓB NA NIEJADKA - ZDROWE I PYSZNE ŚNIADANIA DLA DZIECI POWYŻEJ 1-GO ROKU ŻYCIA
Jestem zwolenniczką śniadań na słodko i w taki też sposób karmię mojego malucha. Nie oznacza to jednak, że idę na łatwiznę serwując synkowi gotowe płatki czy kanapki z kremem czekoladowym. Wręcz przeciwnie, staram się aby potrawy były smaczne, a do tego pełne wartościowych substancji odżywczych. W końcu śniadanie to jeden z najważniejszych posiłków, który ma dodać nam energii i pozytywnie nastroić na resztę dnia. Dzisiaj zdradzę Wam kilka przepisów na pyszne i zdrowe śniadania, którym nie oprą się nawet najgorsze niejadki. Ja serwowałam je synkowi po ukończeniu przez niego pierwszego roku życia, zwróćcie jednak uwagę, że niektóre składniki (np. miód, kakao, orzechy, mleko, jajka) mogą u małych dzieci wywoływać reakcje alergiczne, dlatego po pierwszym podaniu potrawy bacznie obserwujcie swoje pociechy.
Budyń z kaszy manny
Budyń z kaszy manny to posiłek, który pamiętam ze swojego dzieciństwa i który chętnie przygotowuję także i dziś. Może on służyć za pyszne i zdrowe śniadanie lub po prostu za deser. W zależności od swoich upodobań możecie przygotować go na wiele sposobów np. z owocami, bakaliami, kakao lub tak jak ja z domowym sokiem owocowym [zobacz jak zrobić].
Placuszki z kaszy manny
Przepis na placuszki z kaszy manny odkryłam na blogu ALA'ANTKOWE BLW. Danie jest dedykowane dla niemowlaków, jednak jest tak pyszne, że z pewnością pokochają je zarówno starsze dzieci jak i dorośli. Placuszki to idealna propozycja na śniadanie lub podwieczorek, robię je średnio dwa razy w tygodniu i wprost je uwielbiam, zresztą tak samo jak mój synek [zobacz jak zrobić]
Omlet z owocami lub dżemem
Omlet to sycące śniadanie, które dodaje energii na wiele godzin. Danie bogate jest w węglowodany złożone, a także w białko i lecytynę. W zależności od zastosowanych dodatków codziennie możemy przygotowywać inną wersję omleta. Synek najbardziej lubi tą z tartym jabłkiem, bananem i cynamonem [zobacz jak zrobić].
Placuszki bananowo-jogurtowe
Placuszki bananowo - jogurtowe to smaczny i szybki posiłek, który możemy przygotować na śniadanie lub podwieczorek. Idealnie sprawdzą się jako dietetyczne danie dla osób dbających o linię, z pewnością posmakują też Waszym dzieciakom. Na zdjęciu placuszki w wersji czekoladowej, jeśli jednak wolicie spróbować odmiany klasycznej, to po prostu zastąpcie kakao mąką [zobacz jak zrobić].
Czekoladowy budyń z kaszy jaglanej
Kasza jaglana to jedna z moich ulubionych kasz. Nie dość, że jest bardzo smaczna, to w dodatku ma świetne właściwości zdrowotne, dlatego próbuję ją przemycić do diety synka pod różnymi postaciami. Jego ulubioną potrawą z wykorzystaniem tej kaszy jest budyń czekoladowy.
Składniki:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- szklanka mleka kokosowego lub krowiego
- 1 dojrzały banan
- 2 łyżeczki miodu
- 3 łyżeczki kakao
- pół szklanki kaszy jaglanej
- szklanka mleka kokosowego lub krowiego
- 1 dojrzały banan
- 2 łyżeczki miodu
- 3 łyżeczki kakao
Kaszę płuczemy w zimnej wodzie i gotujemy na mleku do czasu jego odparowania. Wszystkie skadniki umieszczamy w kielichu blendera i blendujemy na gładką masę. Można podawać na ciepło lub na zimno.
Truskawkowy budyń z kaszy jaglanej
Składniki:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- pół szklanki kaszy jaglanej
- szklanka wody
- 1 dojrzały banan
- mały kubeczek jogurtu naturalnego
- szklanka dojrzałych truskawek (mogą być mrożone)
- pół łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka ksylitolu lub miodu
- 1 dojrzały banan
- mały kubeczek jogurtu naturalnego
- szklanka dojrzałych truskawek (mogą być mrożone)
- pół łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka ksylitolu lub miodu
Kaszę jaglaną płuczemy w zimnej wodzie i gotujemy na wodzie do odparowania cieczy. Wszystkie składniki umieszczamy w kielichu blendera i blendujemy na gładką masę.
Jogurt naturalny ze zbożem ekspandowanym i owocami
Pełnoziarniste produkty zbożowe powinny stanowić podstawę naszego codziennego żywienia. Są one źródłem węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz niezwykle cennych witamin i minerałów. Jeśli do tego dodamy świeże owoce i jogurt naturalny to otrzymamy zdrowy oraz sycący posiłek, idealny dla dzieci w każdym wieku.
Składniki:
- kubeczek jogurtu naturalnego
- garść zbóż ekspandowanych (np. owies, gryka, jagły)
- świeże owoce pokrojone w kostkę
- łyżka miodu lub syropu klonowego
Naleśniki z musem czekoladowym z avokado
Moim odkryciem jest czekoladowy mus z avokado, który spożywamy z synkiem zamiast czekolady, batona czy Nutelli, czyli wtedy kiedy mamy ochotę na coś słodkiego. Recepturę możecie dowolnie modyfikować, używając innych zamienników cukru, rezygnując z bananów lub dodając mielone orzechy. Mus z avokado można schłodzić i jeść samodzielnie, można też użyć go jako "smarowidła" do pieczywa, omletów, naleśników czy gofrów.
Składniki na 2-3 porcje:
- dojrzałe avokado
- dojrzały banan
- 3 suszone daktyle namoczone na 5 minut w 5 łyżkach gorącej wody
- łyżeczka ksylitolu lub miodu
- 2 łyżki kakao
Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę, przekładamy do miseczki i przechowujemy w lodówce.
Smoothie bowl
Smoothie bowl to nic innego jak miska pełna dobroci. W jej skład wchodzi jogurt naturalny, pełne ziarna oraz sezonowe owoce. Przepis można modyfikować według własnych upodobań.
Składniki:
- kubeczek jogurtu naturalnego
- 6 truskawek
- dojrzały banan
- łyżka płatków owsianych
- łyżka siemienia lnianego
- owoce (maliny, brzoskwinie, winogron itp.)
Jogurt zblendować z połową banana i 5 truskawkami. Tak powstałe smoothie wylać do miseczki i udekorować plastrami banana, truskawek, nektarynki oraz ziarnami siemienia i płatkami owsianymi.
Mam nadzieję, że wśród przedstawionych przepisów znajdziecie coś dla siebie i dla swoich dzieciaczków.
No spróbujcie...czekoladowy budyń z kaszy jaglanej jest naprawdę pyszny :)
No spróbujcie...czekoladowy budyń z kaszy jaglanej jest naprawdę pyszny :)
Aby być na bieżąco polub blog na FB: