JAK ZMIENIA SIĘ CIAŁO KOBIETY PO CIĄŻY I PO PORODZIE - GALERIA ZDJĘĆ

jak zmienia się ciało w ciąży

Ciąża zmienia ciało kobiety i często wraz z dzidziusiem otrzymujemy także inne nabytki, z których nie do końca jesteśmy dumne i z którymi ciężko jest nam się pogodzić. Niestety, ale mało która z nas ma predyspozycje do utrzymania talii osy oraz idealnie jędrnej skóry, szczególnie jeśli nie po drodze nam z aktywnym stylem życia i zdrowym odżywianiem. Nowe życie rozwijające się w naszym łonie powoduje, że zmienia się nasza psychika oraz wygląd fizyczny. Stajemy się dojrzalsze i bardziej odpowiedzialne, ale przybywa nam też kilogramów i rozstępów. 


Część z nas przechodzi nad tym do porządku dziennego twierdząc, że taka właśnie jest cena macierzyństwa i w sumie zgadzam się z tym założeniem. Oczywiście będąc w ciąży warto dbać o ciało, warto zdrowo się odżywiać i być aktywnym, aby zminimalizować niekorzystne zmiany. Myślę jednak, że trzeba się pogodzić z tym, że nasze ciało już nigdy nie będzie wyglądało tak jak przed ciążą. Istnieją dziewczyny, które po porodzie wyglądają tak samo świetnie jak wcześniej, ale nie ukrywajmy, że są to odosobnione przypadki, które na ten doskonały wygląd pracują naprawdę ciężko. 

Mi przybyło w ciąży 16 kilogramów i chociaż kilka dni po porodzie szpitalna waga odnotowała spadek 14 kilogramów, to przez wiele miesięcy walczyłam z wystającym brzuszkiem. Do dzisiaj nie jest on idealny, ale przynajmniej pozbawiony rozstępów, które za to pojawiły się na piersiach. W pakiecie otrzymałam także bliznę po cesarskim cięciu, szersze biodra i większe o rozmiar stopy. Chociaż wygląd zewnętrzny jest dla mnie ważny, to pogodziłam się ze zmianami jakie we mnie zaszły. Czuję się szczęśliwą i spełnioną kobietą, a te "drobne" niedoskonałości to naprawdę niewielka cena za skarb, który otrzymałam. Synek kocha mnie bezwarunkowo i dla niego jestem najpiękniejsza. Ogromny wpływ na postrzeganie siebie mieli także moi najbliżsi, którzy od początku mnie wspierali i komplementowali.

Wiem jednak, że istnieją kobiety, które nienawidzą swojego ciała i nie potrafią go zaakceptować. Czują się przez to nieszczęśliwe i często popadają w depresję. Znam także dziewczynę, która do tego stopnia kocha swoją pięknie wyrzeźbioną sylwetkę, że z obawy przed utratą figury świadomie zrezygnowała z macierzyństwa. Oczywiście każda z nas powinna sobie odpowiedzieć co jest dla niej najważniejsze i jeśli jest to wygląd zewnętrzny, to rzeczywiście lepiej będzie porzucić myśl o byciu mamą. 

Planując ciążę warto dowiedzieć się jakie zmiany mogą zajść w naszym ciele, dzięki temu łatwiej będzie nam je zaakceptować. Grunt to pozytywne nastawienie, ale bardzo ważne jest też wsparcie męża czy partnera. Prawdziwy i kochający mężczyzna nigdy nie wypomni Wam tego, jak zmieniłyście się będąc w ciąży. Jeśli jest inaczej to poddałabym w wątpliwość sens Waszego związku. Tym bardziej, że zmiany mogą być naprawdę duże, a prawdziwe partnerstwo nie opiera się przecież na talii osy czy jędrnych piersiach. 

A oto przykłady tego, co może stać się z Twoim ciałem po ciąży i urodzeniu dziecka:

- brzuch - tuż po porodzie nadal jest dosyć duży. Jest to efekt powiększonej macicy, która powoli będzie się obkurczała dając stopniowo efekt płaskiego brzucha. Na brzuchu mogą pojawić się też liczne rozstępy, a skóra może stać się cienka i obwisła. Aby temu zapobiec już od pierwszych dni  ciąży trzeba o nią odpowiednio dbać (ZOBACZ JAK). 

- piersi - w czasie ciąży i karmienia piersi powiększają się nawet o kilka rozmiarów. Często skóra w tej okolicy nie daje sobie rady z tak szybkim rozciąganiem, w efekcie czego pojawiają się na niej rozstępy, a piersi stają się obwisłe. Aby zminimalizować takie zmiany od pierwszych dni ciąży trzeba smarować skórę kosmetykami ujędrniającymi oraz nosić odpowiednio dopasowane biustonosze.

- biodra, pupa - często po porodzie odnotowujemy, że nasza talia nie jest już taka smukła, a biodra i pupa są nieco większe. Nie jest to wynik zalegającego tłuszczyku a efekt rozejścia się kości miednicy, która w ten sposób przygotowuje ciało do wydania dziecka na świat.

- stopy - w czasie ciąży stopy mogą się wydłużyć nawet o 10 mm, czyli o pełen rozmiar. 

- włosy - po połogu, w okolicach 3 miesiąca po porodzie, włosy zaczynają intensywnie wypadać. Jest to efekt spadku poziomu estrogenu i tak naprawdę nie da się nic z tym zrobić. Czasami wypadanie jest tak silne, że na głowie zostają łyse placki lub tworzą się zakola w okolicy czoła.

- okolice intymne - po porodzie naturalnym pochwa może być nieco luźniejsza, oczywiście nie jest to standard, ale może się tak zdarzyć. Do tego może być widoczna blizna po nacięciu krocza lub po pęknięciu. Aby temu zapobiec od początku należy ćwiczyć mięśnie Kegla.

Zmiany zachodzące w ciele po urodzeniu dziecka to nie koniec świata i najlepiej podejść do nich z dużą rezerwą. Praktycznie każda z nas ma mniejsze lub większe pamiątki po ciąży, ale najważniejsze abyśmy akceptowały siebie takimi jakimi jesteśmy. Poniżej przedstawiam Wam zdjęcia pięknych i dumnych z siebie instagramerek, które na swoje ciało patrzą z przymrużeniem oka i które nie wstydzą się swoich niedoskonałości.
Galeria zdjęć nie ma na celu zniechęcić Was do macierzyństwa, ale pokazać jak może wyglądać Wasze ciało po urodzeniu dziecka. Nawet jeśli pojawią się na nim niedoskonałości, to i tak nadal będziecie pięknymi i dumnymi kobietami. Pamiętajcie, że nikt nie jest idealny i nawet modelki mają masę mankamentów, które są na zdjęciach retuszowane.

Aby być na bieżąco polub blog na FB:


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.