8 NAJWAŻNIEJSZYCH RZECZY, O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM NA WCZASY ZA GRANICĘ


# artykuł sponsorowany przez Internetowykantor.pl #

Nadeszły wakacje, co dla większości z nas oznacza zbliżający się długo wyczekiwany urlop. Część będzie odpoczywała w domu, a część wyruszy na wojaże po Polsce, Europie lub innych zakątkach Świata. O ile na wypoczynek w naszym kraju nie musimy się jakoś szczególnie przygotowywać, o tyle zagraniczny wyjazd należy dobrze zaplanować, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik. W ferworze przedurlopowego szaleństwa łatwo zapomnieć o czymś istotnym, dlatego nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę. Przygotowania rozpocznijcie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Poniżej przedstawiam Wam listę najważniejszych do ogarnięcia i sprawdzenia rzeczy, która pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu czy problemów podczas wczasów za granicą.

1) Pieniądze

Wyjeżdżając na zagraniczne wczasy nie możemy zapomnieć o wymianie pieniędzy ze złotówek na walutę obowiązującą w danym kraju. Co prawda w wielu miejscach można płacić kartą i nie ma nawet potrzeby przewalutowania pieniędzy, ale pamiętajcie, że kursy walut jakie proponują nam w tym przypadku Banki są bardzo niekorzystne.

Pieniądze możemy wymienić w banku, kantorze stacjonarnym lub kantorze internetowym. Najwygodniejszy, najszybszy i najbardziej korzystny jest zakup waluty przez internet. Od lat korzystam ze strony Internetowykantor.pl i gorąco ją polecam. To tam regularnie wymieniałam pieniądze, kiedy mieszkałam w Irlandii, z kantoru on-line korzystałam też przed każdym zagranicznym wyjazdem. Nigdy nie było żadnego problemu i nigdy nie zawiodłam się na tej stronie.

Aby dokonać transakcji nie musimy wychodzić z domu, nie musimy też wypłacać gotówki. Jest to zatem  najbardziej bezpieczna i wygodna forma wymiany waluty. Cały proces trwa dosłownie chwilę, a do jego przeprowadzenia wystarczy kilka kliknięć myszką i konto w złotówkach oraz konto walutowe. Kursy w tym kantorze są zdecydowanie bardziej korzystne niż w kantorach stacjonarnych czy w Bankach. Dla przykładu podam Wam kursy euro na dzień dzisiejszy w kilku placówkach:

- Internetowykantor.pl  1e = 4,2919 zł
- Kantor stacjonarny w CH w moim mieście 1e = 4,2550 zł
- Millenium Bank 1e = 4,1257 zł
- Santander Bank 1e = 4,0945 zł

Jak widzicie decydując się na wymianę waluty w Internetowykantor.pl a nie w Banku, na każdych zakupionych 100 euro jesteśmy do przodu około 20 zł. Wymieniając przed wyjazdem większą kwotę możemy zaoszczędzić całkiem sporo, a potem wydać to na własne przyjemności i szaleństwa za granicą :) Dodatkowo Internetowykantor.pl ma obecnie wakacyjną promocję -  wymieniając walutę na tej platformie, możemy otrzymać kartę zakupową na Allegro o wartości 25 zł.

wymiana złotówek na euro


2) Paszport, wiza, bilety

Niby dokumenty i bilety to najważniejsza oraz najbardziej oczywista rzecz, ale znam kilka przypadków, kiedy ktoś nie pojechał na wakacje bo nie miał ważnego paszportu lub dane na bilecie nie zgadzały się z danymi w dokumencie tożsamości. 

Planując zagraniczny urlop, sprawdźcie jakie dokumenty są wymagane aby móc wjechać do danego kraju i jeśli jakiegoś dokumentu Wam brakuje, to upewnijcie się, że dacie radę go wyrobić na czas.  Przed sezonem letnim na paszport poczekacie około miesiąca. I chociaż na terenie państw Unii Europejskiej nie jest on wymagany, to myślę  że zawsze warto mieć taki dokument ze sobą. Może się zdarzyć, że podczas wycieczki zgubicie dowód osobisty, a powrót do kraju bez żadnego dokumentu tożsamości może być nieco problematyczny. Warto zatem mieć podwójny dokument w postaci dowodu i paszportu. Polecam też je zeskanować i przesłać na własny adres email, aby w razie kradzieży czy zguby, mieć kopię.

3) Ubezpieczenie 

Wybierając się na wakacyjny wyjazd trzeba pamiętać o ubezpieczeniu. Niestety wypadki "chodzą po ludziach" i nigdy nie wiadomo co może nam się przytrafić. Nawet jeśli kupujemy zorganizowaną wycieczkę, to warto nabyć dodatkową polisę. Zazwyczaj biura turystyczne w cenie pakietu wyjazdowego oferują tylko podstawowe ubezpieczenie, które może okazać się niewystarczające. Sama  byłam świadkiem, kiedy chłopak połamał się w hotelowym basenie w Turcji i wymagał operacji. Niestety miał tylko podstawowe ubezpieczenie, które nie obejmowało kosztów leczenia tego typu i wystawiono mu rachunek w wysokości 6 tysięcy euro. Ogromna kwota, a mógł tego uniknąć wykupując dodatkowe ubezpieczenie za kilkadziesiąt złotych. 4) Leki

Wyjeżdżając za granicę warto zaopatrzyć się w podstawowe medykamenty. W ciepłych krajach jest inna flora bakteryjna, w związku z czym mogą nam się przytrafić różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto zatem zabrać ze sobą odpowiednie preparaty na biegunkę, zaparcia czy niestrawność. 

Większość hoteli i punktów usługowych w ciepłych krajach jest klimatyzowana. Ze względu na duże wahania temperatur nie trudno o przeziębienie czy katar. Do wakacyjnej apteczki trzeba więc spakować także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz coś na ból gardła. Nie możemy także zapomnieć o preparatach łagodzących poparzenia słoneczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że żaden z tych środków nam się nie przyda, ale w razie czego warto mieć je pod ręką.

5) Ważne numery

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić ostrzeżenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i zapisać sobie numery alarmowe do Ambasady Polskiej w danym kraju. Warto się upewnić czy w państwie, do którego jedziemy jest w obecnej chwili bezpiecznie i czy nie mamy się czego obawiać.

6) Elektronika

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą ładowarek do telefonu, aparatu czy szczoteczki elektrycznej. Sprawdźcie też czy gniazdka są dostosowane do naszych wtyczek, bo być może będzie trzeba kupić odpowiednie adaptery. Wszystko to na pewno jest dostępne w kraju, do którego jedziecie, ale po co przepłacać.7) Ochrona przed słońcem

Jadąc w ciepłe zakątki świata trzeba ze sobą zabrać preparaty z filtrami UV. Polecam zabrać 2 produkty, jeden z wyższym filtrem np. spf 30 na początek i drugi z niższym filtrem np. spf 10, gdy już złapiemy nieco opalenizny. Do tego obowiązkowo nakrycie głowy w formie czapki z daszkiem, kapelusza czyc hustki oraz okulary przeciwsłoneczne.8) Książka, czasopismo, muzyka

Wakacyjny wyjazd to idealny moment na nadrobienie książkowych zaległości, dobrze jest więc zabrać ze sobą przynajmniej ze 2 pozycje. Warto także pamiętać o jakimś czasopiśmie i słuchawkach, aby móc posłuchać ulubionej muzyki w trakcie lotu czy przy hotelowym basenie. Bywa, że podróż nam się dłuży lub są opóźnienia, polecam więc zabrać coś do czytania lub słuchania aby zabić nudę. Ciekawa jestem jak tam Wasze wakacyjne plany w tym roku? Wyruszacie w Polskę, za granicę, a może preferujecie wypoczynek w domu? Ja ze względu na malucha postawiłam na wakacje w polskich górach. Póki co mój rezolutny 3-latek definitywnie wybił mi z głowy dalekie podróże i wyjazdy zagraniczne.

*Artykuł sponsorowany
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.