WITAMINY I SUPLEMENTY DIETY W CIĄŻY - BRAĆ CZY NIE BRAĆ?omegamed optima folik


Codziennie przeglądam fora poświęcone ciąży i macierzyństwu, na których można znaleźć wiele, często bardzo sprzecznych informacji dotyczących naszych brzuszków oraz rosnących w nich maluszków. Jednym, co chwila pojawiającym się pytaniem jest to dotyczące zażywania witamin i suplementów w ciąży. Okazuje się, że tu zdania są dosyć podzielone i część mam sugeruje, że witaminy powinniśmy czerpać wyłącznie z pożywienia, gdyż wszelkie suplementy mogą szkodzić zdrowiu dzidziusia w naszym brzuchu i powodować wady oraz choroby jak np. autyzm ( co za bzdura )?! Pozostałe mamy uważają, że należy zdrowo się odżywiać, ale to nie wystarczy dlatego warto sięgnąć po witaminy przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Ja osobiście zaufałam radom swojego ginekologa, który już podczas pierwszej wizyty poinformował mnie co powinnam zażywać, w jakich ilościach i od którego do którego tygodnia ciąży.
Dlaczego warto zażywać suplementy w ciąży?

Zdecydowanie zgadzam się z opinią mojego lekarza prowadzącego, który twierdzi, że nawet stosując dobrze zbilansowaną dietę, nie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu wszystkich, niezbędnych do prawidłowego rozwoju maluszka witamin i mikroelementów. Po pierwsze stopień ich wchłaniania jest zależny od wielu czynników i u każdego jest inny, po drugie podczas obróbki termicznej wiele witamin ulega zniszczeniu, dlatego do naszego organizmu dociera tylko niewielki ich procent, który nie pokrywa zwiększonego w odmiennym stanie zapotrzebowania. W efekcie może się to odbić zarówno na naszym zdrowiu jak i na zdrowiu rosnącego w brzuchu dzieciątka. Przeciwnicy suplementów ciążowych argumentują swoje zdanie tym, że ich mamy i babcie nie zażywały żadnych tabletek, a mimo to urodziły duże i zdrowe dzieci. Prawda jednak jest taka, że pożywienie kilkadziesiąt lat temu nie było tak sztucznie pędzone i naszpikowane chemią, dlatego zawierało o wiele więcej substancji odżywczych niż to co jemy dzisiaj. Poza tym kobiety często chorowały w wyniku niedoborów, tylko po prostu nikt nie zwracał na to szczególnej uwagi.

Jakie witaminy i mikroelementy są niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży?

- Kwas foliowy - zaleca się aby przyjmować kwas foliowy już na 3 miesiące przed planowaną ciążą. Niedobory tego składnika mogą nieść ze sobą bardzo duże konsekwencje i powodować ciężkie wady rozwojowe u płodu jak na przykład: wady układu nerwowego i rdzenia kręgowego, rozszczepienie podniebienia, wady serca.

- Żelazo - pierwiastek ten wpływa na dobre samopoczucie ciężarnej kobiety oraz chroni ją przed wystąpieniem anemii, jest także niezbędny do prawidłowego rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka.

- Witamina D3 - zaleca się stosowanie tej witaminy od początku 2 trymestru ciąży aż do końca karmienia piersią. Witamina D3 wspomaga prawidłowy rozwój i wzrost kości u dziecka, ale również zwiększa odporność organizmu i pomaga chronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi jak np. nowotwory, osteoporoza, nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, astma, autyzm.

- Jod - nie jest polecany kobietom z nadczynnością tarczycy, zaś zdecydowanie powinny go przyjmować osoby z niedoczynnością tarczycy oraz te, które nie mają żadnych problemów z tarczycą. Pierwiastek ten reguluje metabolizm i pracę wszystkich tkanek oraz narządów, wpływa także na rozwój mózgu dziecka.

- DHA -  kwas tłuszczowy omega-3 jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Zmniejsza także ryzyko poronienia czy przedwczesnego porodu oraz pozwala uniknąć depresji poporodowej ( według badań przeprowadzonych w 2013 r. w University of Kansas Medical Center dzienna suplementacja 600 mg DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu nawet o 85% ). Niedobory kwasów omega-3 mogą doprowadzić do niedorozwoju mózgu i zaburzeń układu nerwowego, które często ujawniają się dopiero po wielu latach i skutkują problemami z pamięcią czy nauką, pojawieniem się autyzmu, ADHD, dysleksji. DHA powinniśmy zacząć przyjmować już w pierwszym miesiącu ciąży i kontynuować przez cały okres jej trwania, aż do końca karmienia piersią.

- Magnez - wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wspomaga tworzenie układu kostnego dziecka. Niedobór tego pierwiastka w ciąży powoduje kurcze mięśni oraz macicy, co może skutkować poronieniem. Odpowiednia ilość magnezu wydłuża czas trwania ciąży, co wpływa korzystnie na wzrost i wagę noworodka, zmniejsza także ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.


Jak stosować bezpieczną suplementację w ciąży?

Prawidłowo stosowana suplementacja na pewno nie zaszkodzi naszemu nienarodzonemu dzieciątku, wpłynie zaś korzystnie na jego rozwój i zdrowie. Aby tak się stało należy  przestrzegać kilku zasad:

- spożywanie jakichkolwiek witamin w ciąży skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym ( aczkolwiek jeżeli twój lekarz nie zaleca stosowania żadnych witamin i mikroelementów argumentując to dobrymi wynikami badań raczej bym się zastanowiła nad zmianą lekarza )
- nie używaj witamin i suplementów, które nie są przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży
- nie przekraczaj zalecanej dawki witamin
- nie łącz ze sobą różnych zestawów suplementów, tak aby nie spożyć podwójnej dawki danej witaminy
- pamiętaj, że suplementacja nie zastąpi zdrowego i racjonalnego odżywiania, dlatego stosuj ją jako dodatek a nie zamiennik


Suplementy jakie stosowałam w ciąży 

Jeżeli chodzi o suplementację w czasie ciąży to całkowicie zdałam się tu na opinie i doświadczenie swojego ginekologa. Stosowałam tylko i wyłącznie produkty które mi polecono, a były to:

- Folik - suplement zawierający kwas foliowy, który zaczęłam stosować na kilka miesięcy przed zajściem w ciążę i kontynuowałam do końca 1 trymestru
- Omegamed Optima - suplement zawierający 5 niezbędnych w czasie ciąży składników tzn. DHA, foliany, jod, żelazo, witamina D3. Warto zaznaczyć, że DHA pochodzą z alg dzięki czemu nie mają specyficznego rybiego zapachu i nie potęgują mdłości. Witaminy te brałam od początku 2 trymestru do końca 3 trymestru.- Magnella - suplement dla kobiet w ciąży zawierający chelat magnezu, magnez pochodzenia morskiego oraz witaminę B6. Specyfik ten brałam od początku 2 trymestru do końca 36 tygodnia ciąży ( nie należy spożywać preparatów z magnezem po 36 tygodniu ciąży ponieważ mogą one wyciszać skurcze macicy ).

źródłoCiążę zniosłam bardzo dobrze, nie miałam żadnych problemów zdrowotnych a wyniki wszystkich badań były prawidłowe. Dzidziuś urodził się na 2 dni przed określonym terminem, a więc był donoszony a do tego bardzo "dorodny", gdyż ważył ponad 4 kilo :) Dlatego uważam, że naprawdę warto zainwestować w dobre witaminy i suplementy ciążowe, w końcu chyba każda mama chce dla swojego maleństwa tego co najlepsze....


Spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że może się jeszcze komuś przydać? Polajkuj go lub udostępnij na Facebooku. Będzie mi również bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie znak w postaci komentarza.

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.