FAKTY I MITY NA TEMAT CIĄŻY

czego nie wolno w ciąży

Kiedy tylko ogłosiłam rodzinie, że jestem w ciąży, zostałam zasypana gradem "dobrych rad" i zaleceń. Ponieważ była to moja pierwsza ciąża i nie miałam doświadczenia, wszelkie wskazówki od wprawionych mam przyjmowałam z wdzięcznością. Niestety im więcej ich otrzymywałam, tym bardziej okazywało się, że wiele z nich się zupełnie wyklucza.  W końcu mając wielki mętlik w głowie, postanowiłam rozwiać swoje wątpliwości i zasięgnąć opinii fachowców, czyli ginekologa oraz położnych. Przyznam, że ich zdania też czasem były podzielone, ale mimo wszystko nie wykluczały się jak w przypadku babć i cioć. Tak oto zebrałam odpowiedzi na najczęściej nurtujące kobiety w ciąży pytania. Pominęłam tu wszelkie przesądy i zabobony, gdyż o nich napiszę kolejnym razem.


Nie wolno ścinać i malować włosów - FAŁSZ / PRAWDA


Absolutnie nie ma przeciwwskazań do ścinania włosów podczas ciąży. Jeżeli chodzi o farbowanie włosów to zdania są podzielone, ale większość lekarzy zaleca powstrzymanie się od koloryzacji w pierwszym trymestrze, kiedy to rozwijają się wszystkie najważniejsze narządy w organizmie dziecka. W późniejszym okresie możemy spokojnie malować włosy, ale i tak warto wybrać farby bez amoniaku, które są o wiele bezpieczniejsze od tradycyjny produktów do koloryzacji.

Od czasu do czasu wolno wypić lampkę wina - FAŁSZ


Alkohol jest całkowicie zabroniony! Nawet najmniejsza ilość może spowodować uszkodzenie płodu i prowadzić do opóźnienia umysłowego dziecka, zaburzeń rozwoju i zachowań. Lepiej nie ryzykować i odpuścić sobie spożywanie procentów przez te kilka miesięcy.

Nie można pływać - FAŁSZ


Basen w ciąży jest bardzo wskazany, można jednak złapać tam infekcję pochwy. Jeśli nie masz jednak tendencji to infekcji, a twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, to warto regularnie chodzić na pływalnię. Dla większego bezpieczeństwa dobrze jest wybrać basen z wodą ozonowaną.

Nie można jeździć na rowerze - FAŁSZ


Jazda na rowerze nie jest zabroniona, wręcz przeciwnie, wszelkie formy aktywności są bardzo wskazane. Chodzi jedynie o możliwość upadku, który stwarza zagrożenie dla dzidziusia. Trzeba zatem albo wybrać spokojne, mało uczęszczane trasy, albo przestawić się na rowerek stacjonarny.

Można się opalać - FAŁSZ


W czasie ciąży definitywnie nie można korzystać z solarium, trzeba też ograniczyć ekspozycję na słońce. Przegrzanie organizmu może prowadzić do krwotoków i omdleń. Skóra jest bardziej wrażliwa i w efekcie burzy hormonalnej podatna na trudne do usunięcia przebarwienia. Najlepiej jest spacerować czy odpoczywać w półcieniu i koniecznie musimy pamiętać o kremie z wysokim filtrem UV ( 50+ ).


Nie wolno grzebać w ziemi - PRAWDA

Prace w ogródku bez rękawiczek są niewskazane ze względu na możliwość zarażenia się toksoplazmozą, która jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. 

Nie wolno spożywać serów pleśniowych, surowych jajek i tatara - PRAWDA


Sery pleśniowe mogą zawierać listerię, bakterię chorobotwórczą zagrażającą dziecku w życiu płodowym. Surowe jajka mogą być zakażone salmonellą, niebezpieczną zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Mięso tatara to potencjalne źródło toksoplazmozy i listeriozy, powodującej poronienia i wady wrodzone. Nie warto ryzykować, lepiej zrezygnować z tych potraw.

Trzeba ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego - PRAWDA


Częste i długotrwałe korzystanie z telefonu komórkowego może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Warto zatem ograniczyć korzystanie z tego urządzenia i trzymać go z dala od brzucha.

Nie wolno się kąpać w wannie - FAŁSZ


Jeśli masz ochotę, to jak najbardziej możesz kąpać się w wannie. Woda na pewno nie przedostanie się do dziecka, bo chroni je śluzowy czop. Trzeba jednak zwrócić uwagę na temperaturę wody, która maksymalnie może mieć 36 stopni. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do krwawienia, omdlenia czy odklejenia się łożyska.

Nie można pić kawy - FAŁSZ


Picie kawy w ciąży nie przynosi żadnych korzyści, nie ma jednak negatywnego wpływu na rozwijający się płód. Warto jednak ograniczyć spożywanie tego napoju, gdyż duże dawki kofeiny mogą powodować problemy z donoszeniem ciąży.

Trzeba spać tylko na lewym boku - FAŁSZ


Dobrze jest spać na lewym boku szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy to płód może naciskać na aortę i żyłę główną, co powoduje zmniejszony dopływ tlenu do łożyska oraz obrzęk nóg. Prawda jednak jest taka, że powinnyśmy spać tak, jak nam jest wygodnie. Jeśli my czujemy się dobrze i komfortowo, to dzidziuś też tak się czuje.

Nie wolno malować paznokci - FAŁSZ


W ciąży wolno malować paznokcie, gdyż płytka jest szczelna i składniki emalii nie są w stanie przedostać się do organizmu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na zawartość szkodliwych składników, które mogą się przedostać drogą oddechową tj. toluen i formaldehyd. Wybierajmy po prostu lakiery bez ich zawartości.

Ciąża trwa 9 miesięcy - FAŁSZ


Tylko umownie ciąża trwa 9 miesięcy kalendarzowych. Donoszona ciąża liczona jest od 38 tygodnia, zdarza się jednak, że kobiety rodzą nawet 2 tygodnie po wyznaczonym terminie, w efekcie jest to aż 5 tygodni różnicy. U jednych więc ciąża może trwać 9 miesięcy, a u innych nawet 10.

Musisz jeść za dwoje - FAŁSZ


Będąc w ciąży powinnaś jeść nie za dwoje, ale dla dwojga. Posiłki powinny być bardziej wartościowe i zawierać niezbędne składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na kalorie wzrasta tylko o około 300 kcal, dlatego jeśli przesadzisz z podjadaniem, po ciąży będziesz miała spory problem z nadwagą. 


Po cięciu cesarskim nie można rodzić naturalnie - FAŁSZ


Badania wykazują, że ponad 50% kobiet, które po raz pierwszy rodziły przez cięcie, po raz kolejny może rodzić siłami natury. Wiele zależy zatem od naszych predyspozycji i chęci, ale na pewno poród naturalny po cięciu nie jest wykluczony.

Seks w ciąży może zaszkodzić dziecku - FAŁSZ


Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych komplikacji, to seks nie jest zabroniony i na pewno nie zaszkodzi dzidziusiowi. Jeśli mimo to masz wątpliwości czy obawy, skonsultuj się po prostu ze swoim ginekologiem.

Trzeba unikać kontaktu z kotami - FAŁSZ PRAWDA


Koty często są nosicielami pierwotniaka wywołującego toksoplazmozę, który może powodować poronienie lub wady wrodzone u dziecka. Jeżeli posiadasz kota nie musisz unikać kontaktu z nim, a jedynie wykonać test u weterynarza sprawdzający czy Twoje zwierzę jest nosicielem. Inną metodą jest zrobienie sobie badania z krwi określającego poziom przeciwciał IgM i IgG, które pokaże czy uodporniłaś się na toksoplazmozę. Mimo wszystko dla bezpieczeństwa lepiej unikać kontaktu z obcymi kotami, szczególnie z zaniedbanymi czy bezdomnymi.

Każda kobieta ma poranne mdłości - FAŁSZ

Poranne mdłości to tylko powiedzenie, w rzeczywistości wiele kobiet ma mdłości o różnych porach dnia, także wieczorem. Zdarzają się również kobiety, które ta przykra dolegliwość całkowicie omija.


Nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa - FAŁSZ


Gdy kobieta w ciąży nie jest przypięta pasami, to nagłe uderzenie w brzuch podczas ostrego hamowania czy kolizji, może być o wiele bardziej niebezpieczne niż ucisk zapiętych pasów. Pasy nie zaszkodzą dziecku, ponieważ jest amortyzowane przez płyn owodniowy i narządy wewnętrzne mamy. Jeżeli jednak boisz się zapiętych pasów, to możesz kupić specjalne pasy dla kobiet w ciąży.

Nie wolno wieszać firanek i zasłon - PRAWDA


Długotrwałe podnoszenie rąk może spowodować naciągnięcie czy zerwanie wiązadeł podtrzymujących macicę, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ciąży. Dodatkowo trzymanie rąk w górze zaburza krążenie i może powodować omdlenia oraz utratę równowagi.

Ciąża to nie choroba - PRAWDA


Ciąża to nie choroba, a jedynie stan fizjologiczny. Wiąże się ona jednak z wieloma dolegliwościami i niedogodnościami, dlatego trzeba na siebie bardziej uważać i się oszczędzać.

Nie trzeba zażywać witamin i suplementów diety, witaminy z pożywienia wystarczą - FAŁSZ


Niestety, ale większość z nas nie jest w stanie ułożyć sobie diety tak, aby zapewnić dziecku wszelkie niezbędne do rozwoju witaminy i minerały. Z tego względu musimy się posiłkować syntetycznymi witaminami i suplementami diety o czym pisałam TUTAJ. Mimo wszystko nie polecam brać niczego na własną rękę, wszystko trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Nie wolno latać samolotem - FAŁSZ


Jeżeli ciąża przebiega bez komplikacji to nie ma przeciwwskazań do podróżowania samolotem. Warto jednak pamiętać, że ciśnienie w kabinie samolotu jest nieco niższe, przez co ciężarne kobiety mogą czuć się bardziej ospałe i zmęczone. Dodatkowo trzeba sprawdzić regulamin danych linii lotniczych, gdyż większość z nich nie wpuszcza na pokład kobiet po 36 tygodniu z obawy przed porodem w kabinie samolotu.

Nie wolno pracować przed komputerem - FAŁSZ


Nie udowodniono, aby wielogodzinna praca przed komputerem stanowiła zagrożenie dla zdrowia dziecka. Promieniowanie, które emituje komputer jest na tyle słabe, że nie przenika przez skórę matki i płyn owodniowy. Mimo wszystko całodniowe siedzenie przed monitorem w jednej pozycji, może powodować problemy z kręgosłupem i krążeniem. Trzeba zatem robić sobie częste przerwy.

Kobieta w ciąży ma większe stopy - PRAWDA

Często wraz z rosnącym brzuszkiem, zwiększa się także rozmiar stopy. Niekiedy nawet o jeden rozmiar, przez co konieczny jest zakup nowego obuwia. Zdarza się, że po porodzie stopy nie wracają do swojego wcześniejszego rozmiaru i już na zawsze pozostają większe. Głównym powodem powiększających się w czasie ciąży stóp jest wzrost hormonów ciążowych i rozluźnienie się więzadeł. Dodatkowo stopy są bardziej obciążone, ponieważ muszą dźwigać większy ciężar, a środek ciężkości ciała rozkłada się całkowicie inaczej. Kolejną przyczyną są obrzęki, występujące u większości kobiet. 

Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie odpowiedzi chociaż trochę rozwieją Wasze wątpliwości i okażą się pomocne.

Aby być na bieżąco polub blog na Facebooku. Możesz też mnie obserwować na Instagramie.

Może Cię zainteresuje:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.