ZABAWKI SENSORYCZNE, KTÓRE SPRAWDZIŁY SIĘ U NAS NAJLEPIEJ

zabawki sensoryczne dla dwulatka

# artykuł sponsorowany przez Smily Play #

Zabawki sensoryczne pomagają naszym dzieciom w odkrywaniu świata, pobudzają zmysły i wspomagają prawidłowy rozwój fizyczny oraz umysłowy. Dzięki nim maluchy kształtują zdolność odbierania i rozumienia, a także reagowania na bodźce docierające do nich z otoczenia. Zabawki sensoryczne mają przewagę nad zwykłymi, które tylko grają skoczne melodyjki lub same jeżdżą napędzane bateriami, ponieważ bawią oraz uczą, oddziaływając na wzrok, dotyk, słuch, węch a nawet smak.

Zabawki sensoryczne, czyli jakie?


Zabawki sensoryczne to zabawki, które aktywizują mózg dziecka i pozwalają mu poznać otaczający go świat. Oddziałują na poszczególne zmysły malucha dzięki zastosowaniu materiałów o różnych fakturach, kolorowych lub świecących elementów, ciekawych dźwięków, różnych smaków oraz zapachów. Dla niemowlaków przeznaczone są kolorowe kule, kostki i książeczki sensoryczne, a także przeróżne gryzaki, maty, karuzele oraz projektory świetlne. Sensoryczne zabawki dla roczniaka, dwulatka czy trzylatka mogą mieć postać sorterów z kształtami i dźwiękami, zabawek muzycznych, różnych mas plastycznych, klocków, puzzli. Ich zadaniem jest zachęcić dzieci do dotknięcia, obejrzenia, potrząśnięcia, posmakowania czy powąchania danego przedmiotu, gdyż tylko w ten sposób nasze pociechy mogą poznać świat i rozwinąć swoje zmysły.

Rodzaje zabawek sensorycznych


Zabawki sensoryczne mogą pobudzać jeden zmysł lub oddziaływać na kilka naraz. Wybór jest naprawdę ogromy, trzeba tylko pamiętać o dobraniu przedmiotu do wieku dziecka, tak aby był on dla niego bezpieczny, ciekawy i łatwy w obsłudze.

Zabawki rozwijające dotyk wykonane są z materiałów o różnych fakturach. Mogą posiadać wypustki, tasiemki i wystające elementy, których maluch dotyka i za które chwyta paluszkami rozpoznając różnice pomiędzy nimi.


Zabawki rozwijające słuch szeleszczą, szumią, stukają, piszczą lub grzechoczą. Gadżety przeznaczone dla młodszych dzieci powinny wydawać łagodne tony, tak aby stopniowo przyzwyczajać do intensywnych dźwięków.


Zabawki rozwijające wzrok posiadają kontrastowe barwy, mogą świecić i mrugać. Świetną propozycją dla maluchów są projektory sufitowe, które rozwijają wzrok i spostrzegawczość.


Nasze ulubione zabawki sensoryczne


Przez ponad 2 lata przetestowaliśmy dziesiątki zabawek sensorycznych. Niektóre ciekawiły mojego synka tylko przez chwilę, ale są też i takie, które zostały z nami do dziś.

W pierwszych miesiącach życia królowała u nas karuzela zawieszona nad kołyską, za którą Kacper wodził oczami i którą próbował złapać rączkami. Potem ciocia sprezentowała nam szumiący projektor, który także okazał się strzałem w dziesiątkę. Wieczorami synek obserwował tańczące po suficie gwiazdki i zasypiał utulony płynącym z urządzenia szumem.

Wszelkie grzechotki i piszczałki niezbyt go zajmowały, za to książeczki i kule sensoryczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Maluch potrafił spędzić naprawdę długie minuty turlając grające i migające kule po podłodze, a także przeglądając kolorowe książeczki, w których mógł dotknąć pluszowej sierści pieska czy karbowanego daszku na domku. Zdarza się, że i dzisiaj sięga po te książki, służą nam więc już przez ponad półtora roku.

Kiedy Kacper skończył rok bardzo spodobała mu się zabawa dużymi, kolorowymi klockami, a także proste zabawki muzyczne typu bębenek czy cymbałki. Klocki zostały z nami na stałe i dosyć często budujemy z nich różne skomplikowane konstrukcje. Bębenek i cymbałki ustąpiły zaś miejsca bardziej zaawansowanym gadżetom wydającym dźwięki. Obecnie na topie jest u nas pianinko z mikrofonem oraz nagrywająca mata do tańczenia (zobacz). Synek bawi się nimi praktycznie codziennie. Obydwie zabawki są wielofunkcyjne i dają masę możliwości, dlatego dzieci się nimi nie nudzą. Można grać, śpiewać, nagrywać swoje melodie i głos, słuchać dźwięków różnych instrumentów oraz zwierząt, a do tego pląsać w takt płynącej muzyki.
Od wielu miesięcy bardzo dobrze sprawdzają się też u nas wszelkie pojazdy, wśród których prym wiedzie Auto Wesołek od Smily Play Samochodzik ma piękne kontrastowe kolory, śpiewa piosenki, uczy kształtów, a z boku posiada sorter. Autko wyposażone zostało w sznurek do ciągania, a podczas jazdy porusza maską i oczami. Synek często też sięga po drewniany pociąg z klockami oraz duży samochód typu jeździk-pchacz.

Wymieniłam tylko część posiadanych przez nas sensorycznych zabawek wpływających na rozwój mojego synka, ale są to te, po które maluch sięga najczęściej i którym poświęca najwięcej czasu. Póki co zupełnie nie interesuje się puzzlami czy masami plastycznymi, ale myślę, że na to przyjdzie jeszcze czas.


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.