FUNKCJONALNA I PRAKTYCZNA KUCHNIA - O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ URZĄDZAJĄC KUCHNIĘ?

mała kuchnia w bloku


Funkcjonalna kuchnia to taka, w której wszystko ma swoje miejsce. Meble oraz sprzęty powinny być właściwie dobrane, aby ułatwiać i uprzyjemniać nam pracę. Ponieważ kuchnię projektujemy raz na kilka a nawet raz na kilkanaście lat, każdy jej element musi być bardzo dokładnie przemyślany. 


Ergonomia

Urządzając kuchnię należy pamiętać o podstawowych zasadach ergonomii, gdyż tylko wtedy miejsce to będzie funkcjonalne i praktyczne. Planowanie rozkładu szafek i sprzętów rozpocznijmy od wyznaczenia poszczególnych stref:

- strefa zapasów, w której umieścimy zapasy żywności - w jej skład wchodzi lodówka, szafki i ewentualnie spiżarnia. Ta strefa powinna znajdować się najbliżej wejścia do kuchni, tak abyśmy po wejściu do pomieszczenia od razu mogli rozpakować torby z zakupami,

- strefa przechowywania, w której ulokujemy naczynia, garnki, sztućce - powinna składać się z szafek i szuflad, ich ilość to sprawa indywidualna i zależy od tego jak dużo akcesoriów kuchennych posiadamy,

- strefa zmywania, w skład której wchodzi zlewozmywak oraz zmywarka, a także szafka do przechowywania środków czystości i akcesoriów do mycia naczyń,

- strefa przygotowywania pokarmów, składa się z odpowiednio długiego blatu roboczego, 

- strefa gotowania, w jej skład wchodzi kuchenka, piekarnik i mikrofala.

Wielkość stref należy przystosować do swoich potrzeb. Jeśli lubimy gromadzić żywność, to strefa zapasów powinna być na tyle duża aby wszystko pomieścić. Jeśli zakupy robimy na bieżąco i nie gromadzimy jedzenia, to nie ma sensu marnować w kuchni miejsca, przeznaczając na strefę zapasów zbyt wielu szafek. 

Aby móc wygodnie korzystać z kuchni oprócz wyznaczenia stref, należy też pamiętać o zachowaniu trójkąta roboczego. Składa się on z 3 sprzętów: lodówki, zlewozmywaka oraz z płyty kuchennej, które powinny być ustawione tak, aby tworzyć trójkąt. Ta zasada sprawia, że sprzęty z których korzystamy najczęściej będą usytuowane blisko siebie, co poprawi komfort pracy i zmniejszy odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków. Pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinno być od 120 do 210 cm, pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką od 90 do 210 cm, a pomiędzy kuchenką a lodówka od 120 do 270 cm.

Blat roboczy 

Aby kuchnia była funkcjonalna należy odpowiednio rozplanować blat roboczy. Najlepiej jest wydzielić 2 strefy z blatem roboczym: śniadaniową znajdującą się pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem oraz obiadową znajdującą się pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką. Minimalna długość blatu roboczego umożliwiająca nam swobodne przygotowywanie posiłków powinna wynosić 80 cm, im jednak blat będzie dłuższy, tym wygodniej będzie w kuchni pracować. 

W kuchni pracujemy zazwyczaj na stojąco, dlatego wysokość szafek i umieszczonego na nich blatu roboczego, powinna być dostosowana do naszego wzrostu. W mojej kuchni blat znajduje się na wysokości 95 cm i jest to optymalna dla mnie wysokość, dzięki której nawet po kilku godzinach spędzonych na gotowaniu, nie odczuwam bólu pleców.Oświetlenie w kuchni

Urządzając kuchnię warto pamiętać o właściwym rozplanowaniu oświetlenia. Jeden punkt świetlny umiejscowiony w centralnej części pomieszczenia na pewno nie zda egzaminu. Oprócz lampy głównej trzeba pomyśleć o innych źródłach światła, które doświetlą blaty robocze i wnętrza szafek. Obok lamp sufitowych możemy zainwestować w oświetlenie podszafkowe oraz zintegrowane punkty świetlne, które załączają się po otwarciu danej szafki czy szuflady. Tylko dobrze doświetlona kuchnia będzie praktyczna i funkcjonalna. 

Umiejscowienie gniazdek

Aby wygodnie i swobodnie korzystać z kuchni musimy pamiętać o odpowiedniej liczbie gniazdek. Z doświadczenia wiem, że lepiej tych gniazdek zrobić za dużo niż za mało. W pomieszczeniu tym korzystamy z całej masy sprzętu, który wymaga podłączenia do prądu. Planując gniazdka trzeba uwzględnić zarówno sprzęt w zabudowie, jak i ten wolnostojący. W swojej małej kuchni posiadam 4 podwójne gniazdka znajdujące się nad blatem, które przeznaczone są do sprzętu wolnostojącego. Uważam, że jest to minimalna ilość niezbędna do swobodnego korzystania z tego pomieszczenia. Oprócz tego za zabudową meblową schowane są gniazdka do lodówki, mikrofali, kuchenki indukcyjnej, okapu, piekarnika i zmywarki.

Szuflady

Im więcej szuflad w kuchni tym lepiej. Są one najwygodniejszym rozwiązaniem służącym do przechowywania żywności oraz akcesoriów. Łatwo w nich znaleźć potrzebną rzecz i utrzymać porządek. Są także o wiele bardziej pojemne niż zwykłe otwierane szafki. W swojej kuchni umieściłam szuflady wszędzie tam, gdzie tylko było to możliwe i uważam to za naprawdę dobrą decyzję.

drewniane blaty i białe meble w kuchni


Sprzęt agd

Sprzęt agd  w zabudowie to już praktycznie standard. Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić miejsca, lepiej zorganizować strefę kuchenną oraz łatwiej utrzymać ją w czystości. Kuchnia ze sprzętami w zabudowie wygląda bardziej spójnie i elegancko, pozwala nam też ukryć część sprzętów, których nie chcemy eksponować na wierzchu. Bardzo popularna jest zabudowa słupkowa, czyli umieszczenie 2 lub 3 sprzętów typu piekarnik, mikrofala i ekspres do kawy, w jednym słupku. 

Jakość

Kuchnia to jedno z najintensywniej eksploatowanych miejsc, dlatego znajdujące się w niej meble i sprzęty powinny być naprawdę dobrej jakości. Warto zainwestować w porządne zawiasy meblowe oraz sprzęty i akcesoria o dużej wytrzymałości na uszkodzenia. Jeśli nie chcesz, aby po 2 czy 3 latach użytkowania drzwiczki szafek odpadały, a okleina z mebli się odwarstwiała postaw na jakość i sprawdzonego producenta. Pamiętaj też o pomalowaniu kuchni farbą przeznaczoną specjalnie do tego pomieszczenia, dzięki czemu bez problemu usuniesz każdą plamę bez konieczności kolejnego malowania. Kuchnia to najdroższe pomieszczenie w moim mieszkaniu, a na jej urządzenie wydałam całkiem sporo. Po ponad 4 latach użytkowania wygląda ona jednak jak nowa, a wszystkie sprzęty i szafki działają bez zarzutu.

Radość z gotowania, czyli mała rzecz a cieszy

Aby kuchnia była praktyczna, a gotowanie sprawiało przyjemność, nie może w niej zabraknąć radia kuchennego. Kilka dni temu pojawił się u mnie nowy sprzęt marki Ferguson Digital. Radio jest małe i zgrabne, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w każde wnętrze. Stylizowane jest na styl retro i kojarzy się z odbiornikami dostępnymi w czasach PRLu, mimo to naprawdę świetnie wygląda w mojej minimalistycznej i nowoczesnej kuchni. 

Sprzęt pomimo że wygląda jak wyjęty z lat 80-tych, został wyposażony w nowoczesne dodatki. Posiada podświetlany wyświetlacz LCD, gniazdo USB, czytnik kard SD, funkcję budzika oraz Sleep Time, czyli automatyczne wyłączanie. Radio posiada tylko jeden głośnik, ale dźwięk jest bardzo czysty i donośny, nie słychać żadnego szumu czy trzasków. Powiem Wam, że pokochałam ten sprzęt, a przygotowywanie potraw z muzyką w tle to czysta przyjemność. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę, jak bardzo brakowało mi takiego odbiornika w kuchni. 

Radio Ferguson Digital DAB+150 możecie kupić w oficjalnym sklepie producenta za 249 zł https://sklep.ferguson.pl/radio-cyfrowe/digital-dab-150

kuchnia z drewnianym blatem biały lakier

radio do kuchni Ferguson Digital


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.