PODATEK OD KOSTKI BRUKOWEJ - CO TO JEST I KTO GO ZAPŁACI?

podatek od deszczówki


Kilka miesięcy temu na internetowych forach poświęconych budowie domu i urządzaniu ogrodu, zawrzało. Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono bowiem nowy podatek, nazywany potocznie "podatkiem od kostki brukowej". Posiadacze sporych podjazdów i licznych ścieżek wyłożonych tym materiałem zaczęli się obawiać wysokich opłat. Pojawiły się nawet głosy, że w niektórych gminach już trwają pomiary na posesjach i wkrótce właściciele otrzymają wezwania do zapłaty. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, plotka rozeszła się szybko i wszyscy coś tam słyszeli, ale nie do końca wiedzą o co chodzi. 

Co to jest "podatek od kostki brukowej"?


Podatek od kostki brukowej związany jest z nowym Prawem Wodnym obowiązującym od początku zeszłego roku. Opłata ta tak naprawdę nie ma nic wspólnego z kostką brukową, tylko zależna jest od wielkości powierzchni utwardzonej i rozmiarów obiektów trwale związanych z gruntem na danej działce. W rzeczywistości jest to podatek od wody deszczowej, która na dużych utwardzonych powierzchniach nie może trafiać w grunt, spływa zatem do kanalizacji, przez co gminy ponoszą większe koszty związane z jej oczyszczaniem. 

Kto musi zapłacić "podatek od kostki brukowej"?

Według nowego Prawa Wodnego podatek jest naliczany osobom, które na nieruchomości powyżej 3500 m2 postawiły budynki trwale związane z gruntem i utwardziły powierzchnię np. kostką brukową, o łącznej powierzchni przekraczającej 70% wielkości nieruchomości. Z opłaty są zwolnione zarządy dróg publicznych, Kościoły i wszelkie związki wyznaniowe. Większość posiadaczy domków jednorodzinnych również nie zapłaci tej daniny, ponieważ po pierwsze mało kto decyduje się na zakup ponad 35 arowej nieruchomości, po drugie nawet jeśli ktoś tak dużą działkę posiada, to raczej urządza na niej ogród lub sad, a nie betonuje 70% powierzchni.  Podatek muszą jednak uiścić osoby, które mają dużą działkę, w większości zabudowaną i zabetonowaną lub wyłożoną kostką np. specjalnie pod działalność produkcyjną czy usługową. Niestety spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe również z podatku zwolnione nie są, przy czym większość bloków oraz budynków wielorodzinnych spełnia warunki określone w ustawie tzn. są one pobudowane na nieruchomościach przekraczających 3500 m2, a powierzchnie utwardzone pod ścieżki i miejsca parkingowe oraz budynki przekraczają zazwyczaj 70% powierzchni działki. W praktyce oznacza to, że czynsze i opłaty stałe za mieszkania musiały wzrosnąć, aby pokryć nowy podatek naliczony przez Gminę. Wbrew informacjom, które krążą w internecie, posiadacze domów jednorodzinnych podatku od kostki brukowej obawiać się nie muszą. Niestety zapłaci go praktycznie każdy mieszkaniec bloku, kamiennicy czy szeregówki. 

Zobacz także:Aby być na bieżąco polub blog na FB:
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.