DOM TANI W BUDOWIE, CZYLI JAKI?

jak wybudować tani dom

Budowa domu to inwestycja na lata, jeśli jednak nie dysponujemy milionami to warto czasami pójść na kompromis. Ograniczony budżet nie oznacza jednak, że jesteśmy skazani na realizację nieatrakcyjnego i nijakiego projektu. O ile na materiałach nie warto oszczędzać, o tyle koszty można przyciąć na innych elementach. Jak zatem wybrać dom tani w budowie i na co zwrócić szczególną uwagę nie rezygnując przy tym z atrakcyjnego wyglądu?

Często błędnie sądzimy, że im mniejszy dom wybierzemy, tym będzie on tańszy w budowie. Tymczasem na koszta wpływ ma szereg różnych rozwiązań, które w wymarzonym domku zastosujemy i może się zdarzyć, że jedna osoba za daną kwotę pobuduje dom 100 metrowy, a inna  za te same pieniądze będzie miała dom 200 metrowy. Jak to możliwe? Otóż powierzchnia użytkowa to tak naprawdę sprawa drugorzędna, o wiele ważniejszy jest przemyślany projekt, który może nam przynieść duże oszczędności. 


Prosta bryła  

Dom tani w budowie to dom o prostej i zwartej bryle opartej na planie kwadratu lub prostokąta. Liczne załamania i wykusze znacząco wpływają na koszt wykonania fundamentów. W takich skomplikowanych domach powstaje też więcej mostków termicznych, więc musimy liczyć się z większymi stratami ciepła i większymi nakładami na ogrzewanie. 

Skomplikowana bryła budynku zwiększa koszty budowy

źródło - www.muratordom.pl


Liczba kondygnacji

Biorąc pod uwagę taką samą powierzchnię użytkową, dom z poddaszem w porównaniu do domu parterowego będzie nieco tańszy w budowie, ponieważ ma mniejszą powierzchnię fundamentów oraz dachu, a to te 2 elementy często generują największe koszty. Dom z pełnym piętrem jest najdroższy w budowie, ponieważ dochodzi nam dodatkowa powierzchnia ścian i ocieplania oraz dodatkowy strop. 

Planując liczbę kondygnacji warto dobrze przemyśleć sprawę. Dom z użytkowym poddaszem pomimo, że najtańszy w budowie, jest niestety najmniej komfortowy i funkcjonalny. Skosy na poddaszu uniemożliwiają dowolny rozstaw mebli oraz sprzętów, potrafią też mocno utrudnić życie mieszkańcom, szczególnie tym wysokim. 

Rodzaj dachu

Najtańszy w budowie jest dach dwuspadowy o kącie nachylenia od 30 do 45 stopni. W przypadku takiego dachu oszczędzamy zarówno na materiale, jak i na robociźnie. Prosta konstrukcja generuje mniej odpadów, mniej kosztownych obróbek i zakończeń dekarskich. Dachy wielospadowe są bardziej wymagające,  a co za tym idzie drogie.  Ze względu na stopień skomplikowania rośnie cena robocizny, więcej jest docinek i odpadów materiału, potrzebujemy również więcej rynien i rur spustowych. 

Podsumowując im kształt dachu jest bardziej skomplikowany, tym jego budowa będzie droższa. Na podwyższenie ceny dachu wpływ mają także lukarny, okna dachowe i kominy, które wymagają dodatkowego nakładu pracy oraz dodatkowych obróbek blacharskich.

Drogi w budowie dach wielospadowyPiwnica

Podpiwniczenie pod domem może podnieść koszt budowy nawet o 20 - 30%. Na etapie wyboru projektu warto się zatem zastanowić czy ten element jest nam niezbędny. Właściciele nowych domów coraz częściej rezygnują z piwnicy, ponieważ tak naprawdę funkcję pomieszczeń piwnicznych mogą pełnić spiżarnia przy kuchni, kotłownia, schowek pod schodami, garaż czy nieużytkowa część strychu. Piwnica wcale nie jest konieczna do wygodnego i funkcjonalnego rozkładu domu, należy zatem dobrze przemyśleć czy warto w nią inwestować. 

Przeszklenia

Zgodnie z obecnymi trendami nowoczesne projekty mają dużą liczbę przeszkleń. Coraz częściej możemy spotkać domy, w których cała ściana wykonana jest ze szkła. Trzeba jednak pamiętać, że duże i niewymiarowe okna generują spory koszt. Wybierając wymarzony projekt zwróćcie uwagę na ilość i wielkość okien oraz drzwi tarasowych, gdyż może się okazać że będą Was one kosztowały nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Budowa taniego domu nie oznacza całkowitej rezygnacji z dużych przeszkleń. Chcąc ograniczyć ich koszt część okien i drzwi tarasowych można zamienić na fixy, czyli takie które się nie otwierają. Fixy potrafią być nawet 3x tańsze, a do tego mają o wiele lepsze parametry cieplne. Sporo możemy też zaoszczędzić wstawiając zamiast przesuwnych drzwi tarasowych HST, drzwi otwierane (cena drzwi  HST wynosi ok 15-20 tysięcy, drzwi otwierane o takich samych wymiarach to koszt ok 5 tysięcy).

Duże przeszklenia, które znacznie podnoszą koszt budowy

duże przeszklenia


Drzwi i brama garażowa

Na etapie projektowania domu upewnijcie się, że wymiary drzwi i wymiary bramy garażowej są standardowe. Jeśli zdecydujesz się na niestandardowe wymiary, a drzwi i brama będą musiały być wykonane specjalnie na wymiar, to koszt znacznie wzrośnie, nawet dwukrotnie. 

Kominek

Wkład kominkowy, obudowa i komin to wydatek rzędu 15 - 20 tysięcy złotych. W dzisiejszych projektach kominek to standard i większość inwestorów się na niego decyduje, jednak wielu z nich żałuje, nazywając kominek najdroższym meblem w domu. Przed budową dobrze się zastanówcie, czy kominek jest Wam niezbędny. Jeśli jest to Wasze marzenie i w sezonie jesienno-zimowym chcecie palić w nim codziennie, to oczywiście zainwestowane pieniądze nie pójdą w błoto. Jeśli jednak w kominku chcecie palić okazjonalnie i bardziej dla klimatu niż do ogrzania domu, to rozważcie zakup biokominka. Koszt wkładu i wykonanie obudowy to wydatek rzędu 2 - 3 tysięcy, a więc oszczędność jest spora. 

Balkony i tarasy

Wszelkie balkony i tarasy znacznie zwiększają koszt budowy domu, a do tego jeśli są źle wykonane mogą być bardzo problematyczne i mogą stanowić ogromny mostek termiczny. Nawet jeśli w wybranym projekcie znajdują się balkony lub tarasy, to warto się zastanowić czy nie lepiej z nich zrezygnować. Z doświadczenia wiem, że mając dom z ogrodem z balkonów raczej nie korzystamy i wykorzystujemy je głównie do wietrzenia pościeli. Czy jest więc sens płacić za coś co służy wyłącznie jako wątpliwa ozdoba, kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Wyjścia na balkon można zabezpieczyć ozdobnymi barierkami, dzięki którym dom absolutnie nie straci na wyglądzie. 

Balkony i tarasy, a do tego duże przeszklenia podwyższają koszt budowyAby być na bieżąco polub blog na FB:
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.