PRZYDOMOWY TARAS - Z CZEGO GO WYKONAĆ ABY SŁUŻYŁ NAM PRZEZ LATA?

wielkoformatowe płyty tarasowe semmelrock


Przydomowy taras to przedłużenie salonu. To właśnie tutaj w okresie od wiosny do jesieni spędzamy wolny czas, bawimy się z dziećmi, przyjmujemy gości, a nawet pracujemy. Miejsce to powinno zatem być reprezentacyjne i funkcjonalne, a do tego współgrać z elewacją domu, ogrodem i najbliższym otoczeniem. 

O tym, jak będzie wyglądał nasz taras i z czego będzie zrobiony, warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Umożliwi nam to uniknięcia dodatkowych kosztów i niepotrzebnej pracy. Niezależnie od wybranej technologii taras musi być jednak solidny, a użyte materiały odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Tylko wtedy miejsce to będzie spełniało swoją funkcję należycie, stanowiąc oazę relaksu dla domowników.

Budując taras wybierać możemy spośród kilku technologii, z których każda ma swoje wady i zalety. Warto wszystkie dokładnie przeanalizować i wybrać tą, która najbardziej będzie spełniała nasze oczekiwania. Chociaż jestem na etapie projektowania swojego wymarzonego domku, to już wiem jak będzie wyglądał mój przydomowy taras i z czego będzie zrobiony. Po długich rozważaniach i po przejrzeniu dziesiątek wątków na internetowych forach zdecydowałam się na wielkoformatowe płyty tarasowe, które idealnie pasują do mojej wizji domu i ogrodu. Możliwości jest jednak wiele:

Taras z kostki


Taras z kostki brukowej to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które idealnie sprawdza się dla klasycznych domków w stylu mieszczańskim. Materiał jest odporny na warunki atmosferyczne i dosyć łatwy w utrzymaniu, dzięki czemu zyskał sobie rzesze zwolenników. Taras z kostki wykonuje się na odpowiednio utwardzonym gruncie, bez potrzeby wylewania ław czy płyty fundamentowej. Wpływa to na koszty wykonania tarasu i powoduje, że jest to jedno z tańszych rozwiązań. Dużym plusem jest szeroki wybór wzorów, kolorów i kształtów kostki, dzięki czemu bez problemu wybierzemy materiał idealnie komponujący się z elewacją domu oraz z ogrodem.

Taras z płyt tarasowych


Płytki tarasowe to bardzo efektowna alternatywa dla kostki brukowej. Świetnie wkomponują się one w przestrzeń wokół nowoczesnych domów i apartamentów, zaspokajając gusta najbardziej wymagających inwestorów. Dużoformatowe płyty tarasowe to bardzo modny i szybki sposób wykończenia tarasu. Materiał jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, jednak aby zwiększyć odporność na wnikanie brudu, płyty warto zaimpregnować tuż po ułożeniu. Taras z płyt można układać na gruncie lub na specjalnych wspornikach. Aby utrzymać go w czystości dbamy o niego tak samo jak o taras z kostki, czyli zamiatamy i czyścimy myjką ciśnieniową.


taras przy domu

Taras drewniany


Taras z drewna cieszy się dużym zainteresowaniem i tak naprawdę pasuje do każdego typu architektury. Materiał ten jest ceniony za efektowny wygląd i naturalność, jednak aby służył nam przez lata musimy o niego odpowiednio dbać i regularnie go konserwować. Wytrzymałość i żywotność tarasu zależy głównie od rodzaju drewna użytego do budowy. Najbardziej odporne na wilgoć i ścieranie są gatunki drewna egzotycznego jak na przykład teak czy lapacho, niestety są one znacznie droższe niż nasz europejski świerk lub sosna. Drewniany taras chociaż piękny jest dosyć wymagający, co skutecznie zniechęca wielu zainteresowanych. 

Taras z kompozytu


Tarasy kompozytowe są doskonałą alternatywą dla tarasów drewnianych. Są one bardzo trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym nie wymagają żadnej impregnacji czy malowania. Na pierwszy rzut oka wyglądają niemal jak naturalne drewno, a do pielęgnacji potrzebują jedynie wody oraz delikatnego detergentu. Minusem kompozytu jest dosyć wysoka cena, łatwo je także zarysować na przykład meblami ogrodowymi, mogą się na nich pojawić zacieki od deszczu lub odbarwienia na skutek intensywnego działania słońca.

Taras betonowy wykończony płytkami


Jeszcze kilkanaście lat temu betonowy taras wykończony płytkami był najpopularniejszym rozwiązaniem. Obecnie tarasy tego typu są coraz rzadziej wykonywane, ponieważ są kosztowne, a do tego ich konstrukcje często okazują się być dosyć awaryjne. Decydując się na taras tego typu musimy zadbać o każdy detal, gdyż najmniejszy błąd w jego budowie może spowodować, że taras będzie przysparzał nam problemów. Nieodpowiednio uszczelniony taras, bez prawidłowej dylatacji i spadku może pękać i doprowadzać do odstawania płytek. Bardzo ważny jest też dobór gresu, który powinien być mrozoodporny, nienasiąkliwy, antypoślizgowy i odporny na ścieranie.  Niestety nawet najlepsza ceramika jest podatna na uszkodzenia mechaniczne i łatwo ją uszkodzić upuszczając na nią ciężki przedmiot. 

Taras z kamienia


Taras z kamienia idealnie komponuje się z wiejskim domkiem w stylu rustykalnym lub posiadłością o charakterze dworku. Do jego budowy najczęściej używa się granitu lub bazaltu, ponieważ są one łatwe w obróbce, odporne na warunki atmosferyczne i ścieranie. Kamienne tarasy są bardzo eleganckie i trwałe, niestety uchodzą za dosyć kosztowne.


płytki tarasowe

najtańszy taras z czego

Partnerem wpisu jest Semmelrock, producent płyt tarasowych.
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.