ZLEW GRANITOWY - JAK GO CZYŚCIĆ I O NIEGO DBAĆ? MOJA OPINIA PO 4 LATACH UŻYTKOWANIAKuchnia jest sercem domu i jednocześnie miejscem, które dosyć mocno eksploatujemy. Z tego względu elementy ją tworzące powinny być nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim dobre jakościowo, tak aby służyły nam przez długie lata. 

Urządzając kuchnię w swoim mieszkaniu postwiłam na czarny zlewozmywak granitowy, który zdecydowanie dodaje wnętrzu charakteru. Przyznaję jednak, że obawiałam się nieco tego wyboru, ponieważ spotkałam się z wieloma negatywnymi opiniami jakoby zlew był trudny w utrzymaniu i szybko tracił estetyczny wygląd. Mimo wszystko zaryzykowałam i powiem Wam, że był to doskonały wybór, a zlewozmywaka granitowego nie zamieniłabym na żaden inny. 

Zlew kuchenny granitowy - z czego jest zrobiony?

Powszechnie znany i w ostatnim czasie bardzo modny zlew granitowy to tak naprawdę produkt wykonany z kompozytu w skład którego wchodzi kwarc oraz żywice epoksydowe. W zależności od marki proporcje tych dwóch składników mogą się nieco różnić. Kwarc odpowiada za piękny "kamienny" wygląd, zaś żywice wpływają na jego trwałość i to dzięki nim granitowy zlewozmywak jest odporny na wysokie temperatury (do 280 stopni) czy uszkodzenia mechaniczne. Tego typu zlewy to produkty z wyższej półki, za które trzeba zapłacić nieco więcej niż na przykład za zlewy stalowe. Mimo to uważam, że są one warte swojej ceny. 

Jak czyścić i pielęgnować zlew granitowy?

Czyszczenie oraz pielęgnacja zlewozmywaka granitowego są naprawdę proste i moim zdaniem jest on o wiele łatwiejszy w utrzymaniu niż zlew stalowy. Wbrew pozorom wymaga on minimum pielęgnacji, która zapewni mu ładny wygląd na długie lata. Bardzo ważna jest jednak regularność, bo jeśli zapuścimy zlew granitowy, to trudno będzie go potem przywrócić do stanu pierwotnego. 

1) Zlew granitowy należy w miarę regularnie myć, tak aby nie pozostawiać na nim resztek jedzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnych zlewozmywaków, które są bardziej podatne na odbarwienia. Do mycia najlepiej używać miękkiej ściereczki i wody z płynem do naczyń. Należy za to unikać wszelkich preparatów z drobinami ściernymi typu mleczka czyszczące, środki żrące z chlorem czy ostre gąbki i druciaki. Mogą one uszkodzić warstwę ochronną i strukturę materiału, przez co zlew będzie bardziej podatny na odbarwienia i  uszkodzenia. Po myciu warto przetrzeć zlew do sucha, szczególnie jeśli mamy bardzo twardą wodę. 

2) Wylewając do jasnego zlewu płyny łatwo barwiące jak czerwone wino, sok z buraka, napar z herbaty czy kawy, trzeba zlew od razu opłukać bieżącą wodą, aby nie dopuścić do wniknięcia barwnika w strukturę materiału.

3) Do zlewu nie wolno wstawiać garnków czy patelni zdjętych bezpośrednio z palnika, gdyż ich dno może być nagrzane nawet do 600 stopni. Tak wysoka temperatura może spowodować powstanie jasnych odbarwień. Ja przed wstawieniem gorącego naczynia do zlewu, zalewam go odrobiną zimnej wody i wtedy nie ma obawy, że coś się stanie. 

4) Aby granitowy zlewozmywak pięknie błyszczał i wyglądał jak nowy, należy raz w tygodniu przetrzeć go olejem jadalnym np. oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym.

5) Jeśli na zlewie pojawią się nieestetyczne białe plamy tzw. osady wapienne można je usunąć przy pomocy roztworu octu. Roztór przygotowujemy w proporcji 1:1 (1 część wody : 1 część octu), nasączamy nim waciki lub gaziki i nakładamy na problematyczne miejsca. Trzymamy do czasu aż plama zniknie, potem płukamy zlew wodą, wycieramy do sucha i smarujemy olejem. 

6) Jeśli na jasnym zlewie pojawiły się przebarwienia możemy je spróbowac usunąć napełniając zlew wodą i dodając ocet lub proszek do prania. Napełniony zlew zostawiamy na całą noc, rano myjemy go wodą, osuszamy i olejujemy.

Zlew granitowy - moja opinia po 4 latach użytkowania

Jestem posiadaczką czarnego granitowego zlewu od ponad 4 lat i za nic nie zamieniłabym go na inny. Moim zdaniem o wiele łatwiej utrzymać go w czystości niż zwykły zlew stalowy, a do tego prezentuje się on nieporównywalnie lepiej. Naprawdę warto dopłacić i kupić zlewozmywak granitowy, który jest nie tylko funkcjonalny, ale też stanowi swoistą ozdobę kuchni.

Po ponad 4 latach dosyć intensywnego użytkowania mój zlew wygląda jak nowy. Nie ma na nim żadnych uszkodzeń, rys czy plam. Chciałam Wam tylko zwrócić uwagę, aby decydując sie na tego typu sprzęt, wybrać ten dobrej, znanej i ogólnie polecanej marki. Niestety w marketach czy na internetowych aukcjach można kupić granitowy zlew w cenie niewiele wyższej niż stalowy, jednak ich jakość jest bardzo słaba. Negatywne opinie użytkowników granitowych zlewów, dotyczą w większości właśnie tych tanich produktów i nieznanych producentów.


Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.