KWASY OWOCOWE - NAJLEPSZY SPOSÓB NA REGENERACJĘ SKÓRY PO LECIE. PROPOZYCJE KOSMETYKÓW DO PIELĘGNACJI DOMOWEJ
Wczesna jesień to idealny czas na odnowienie i regenerację skóry po lecie. Okres wakacyjny oprócz pięknej opalenizny, pozostawia także inne, mniej pożądane pamiątki. Skóra twarzy i ciała broniąc się przed promieniami UV, staje się grubsza, matowa, przesuszona. Pojawiają się na niej przebarwienia, a pierwsze oznaki starzenia są bardziej widoczne. Często zauważamy nowe linie i zmarszczki, spadek elastyczności skóry, pootwierane pory czy zaostrzenie zmian trądzikowych oraz zwiększoną liczbę wyprysków i stanów zapalnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tymi niedoskonałościami jest chemabrazja, czyli złuszczanie kwasami. Kurację możemy przeprowadzić korzystając z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub aplikując odpowiednie kosmetyki w domu.


źródło
Co to są kwasy owocowe?

Kwasy owocowe nazywane alfahydroksykwasami (AHA) i betahydroksykwasami (BHA) są to związki, które w naturalny sposób występują w owocach, warzywach, trzcinie cukrowej czy kwaśnym mleku. Kosmetyki mogą zawierać kwasy wyodrębnione z naturalnych źródeł np. jabłek, winogron, grejpfrutów lub takie, które powstają przy wykorzystaniu metod syntetycznych i biotechnologicznych w warunkach laboratoryjnych.

Działanie kwasów owocowych

Alfahydroksykwasy działąją złuszczająco, pomagają usunąć nagromadzone warstwy martwych komórek naskórka oraz stymulują odnowę komórkową. Rozluźniają warstwy korneocytów naskórka na skutek rozpuszczania cementu międzykomórkowego, co ułatwia i przyśpiesza wymianę komórek. Kwasy owocowe mają zdolność penetracji do głębszych warstw skóry, dzięki czemu stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Pomagają rozjaśnić plamy oraz przebarwienia, regulują nieprawidłową produkcję i rozmieszczenie melaniny. Mają także działanie bakteriobójcze oraz normalizują pracę gruczołów łojowych.

Wszystko to powoduje, że AHA i BHA mają szerokie zastosowanie w kosmetyce, a produkty oraz zabiegi z ich użyciem stają się coraz bardziej popularne. Trzeba jednak pamiętać, że efekty działania kwasów owocowych ściśle zależą od ich rodzaju, stężenia, pH, częstotliwości nakładania oraz kosmetyków, które stosujemy równocześnie.


Efekty po 5 zabiegach 40% kwasem glikolowym - źródło

Redukcja przebarwień w ciągu 6 miesięcznej kuracji kwasami - źródło

Redukcja zmian trądzikowych przy użyciu kwasu salicylowego - źródłoRodzaje kwasów owocowych

Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy dobrać odpowiedni rodzaj kwasu, gdyż nie wszystkie z nich działają w ten sam sposób. Najpierw trzeba się zastanowić, co stanowi nasz główny problem i na jakim efekcie zależy nam najbardziej. Coraz częściej producenci wychodzą klientom na przeciw i wykorzystują w kosmetykach mieszaninę kilku kwasów, co zapewnia ich kompleksowe działanie. Mimo to musimy zwrócić uwagę, aby dobrać taki kwas, który będzie najodpowiedniejszy dla naszej cery. Do najbardziej popularnych i skutecznych kwasów możemy zaliczyć:

- KWAS GLIKOLOWY - alfahydroksykwas otrzymywany z trzciny cukrowej. Charakteryzuje się najmniejszym rozmiarem cząsteczki sposród wszystkich AHA, dlatego penetruje najgłębiej w skórę i daje bardzo dobre efekty. Jego działanie zależy od stężenia i pH, polecany jest głównie osobom walczącym z oznakami starzenia się skóry. Ma właściwości nawilżające i złuszczające, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, zwiększa gęstość oraz elastycznośc skóry, spłyca drobne zmarszczki oraz blizny, rozjaśnia przebarwienia, wygładza skórę oraz pomaga likwidować zaskórniki i krostki. W gabinetach kosmetycznych stosuje się kwas glikolowy w stężeniu do 40%, zaś kosmetyki do użytku domowego mają zazwyczaj stężenie do 15%. Jest to jeden z najpopularniejszych kwasów, jednak stosowany w dużym stężeniu przez niedoświadczone osoby, może powodować podrażnienia, poparzenia, a nawet blizny.

- KWAS MLEKOWY- obecny w kwaśnym mleku, jogurtach i kiszonkach, powstaje podczas fermentacji laktozy. Polecany jest do każdego typu cery, ma dosyć duży rozmiar cząsteczki, przez co penetruje płyciej, działa delikatniej oraz pozwala utrzymać naturalne pH skóry. Ma właściwości silnie nawilżające ponieważ uszczelnia barierę lipidową i zmniejsza przeznaskórkową utratę wody, poprawia koloryt i strukturę skóry, stymuluje produkcję kolagenu zwiększając jej jędrność i elastyczność, likwiduje niewielkie przebarwienia i blizny, odblokowuje pory i działa przeciwzapalnie. Ponieważ kwas mlekowy jest stosunkowo bezpieczny, w warunkach domowych możemy używać produktów o większym stężeniu.

- KWAS MIGDAŁOWY- występuje w gorzkich migdałach, charakteryzuje się silnym działaniem antybakteryjnym i odkażającym. Jego cząsteczka jest dosyć duża, dlatego jest łagodniejszy i bezpieczniejszy niż kwas glikolowy. Złuszcza martwe komórki naskóra, przyśpiesza odnowę i regenerację skóry, poprawia jej koloryt i sktukturę, spłyca drobne zmarszczki oraz łagodzi stany zapalne, zmniejszając trądzik i wypryski. Kwas migdałowy jest dobrze tolerowany nawet przez skóry wrażliwe i naczyniowe, nie powoduje podrażnienia czy zaczerwienienia, może być stosowany przez cały rok, także latem.

- KWAS KOJOWY- pozyskiwany z grzybów z gatunku Aspergillus, jest jedną z najskuteczniejszych substancji jeśli chodzi o walkę z przebarwieniami. W ciągu 3 miesięcznej kuracji jest w stanie rozjaśnić cerę i zlikwidować plamy barwnikowe. Przenika w głąb skóry i blokuje proces powstawania barwnika, melaniny. Ma dosyć silne działanie, może powodować podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego powinien być stosowany wyłącznie przez doświadczone osoby lub ściśle według zaleceń. 

- KWAS SALICYLOWY- betahydroksykwas (BHA), jedyny z tej grupy stosowany w kosmetyce. Jego naturalnym źródłem pochodzenia jest wierzba biała, maliny, drzewo różane, liście senesu i brzozy, kwiaty rumianku. Działa złuszczająco, stymuluje odnowę komórkową, ma właściwości przeciwzapalne (jest spokrewwniny z aspiryną), przyśpiesza gojenie wyprysków oraz podrażnień, oczyszcza pory skóry i daje dobre efekty w leczeniu trądziku. Ma silne działanie drażniące, dlatego należy go stosować z rozwagą i w niezbyt dużym stężeniu.

Zasady prawidłowego stosowania kwasów

Poddając się kuracji kwasami należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą nam cieszyć się dobrymi rezultatami i zapobiegną niepożądanym efektom.

- Jeśli zdecydujesz się na serię zabiegową w gabinecie kosmetycznym, przygotuj skórę stosując produkty zawierające kwasy przez minimum 2 tygodnie przed pierwszym zabiegiem. Pozwoli to zwiększyć tolerancję Twojej skóry na dany kwas, dzięki czemu kosmetyczka będzie mogła zaaplikować preparat o większym stężeniu i lepszym działaniu. Unikniesz również niespodzianek w postaci alergii czy silnego podrażnienia. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja domowa w trakcie trwania kuracji, którą powinna Ci zaproponować i rozpisać kosmetyczka. Aby zmaksymilizować efekty ściśle stosuj się do zaleceń profesjonalisty, aplikuj polecone kosmetyki i wykonaj pełną serię, która obejmuje zazwyczaj od 4 do 10 zabiegów, raz na 10-14 dni. Często możemy spotkać się z opiniami, że kwasy nie zadziałały, albo rezultaty były bardzo słabe. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to wynikiem niepoważnego podejścia do sprawy, brakiem odpowiedniej pielęgnacji domowej, zbyt małą ilością zabiegów lub wydłużeniem zalecanego czasu pomiędzy eksfoliacjami. 

- Decydując się na stosowanie kwasów owocowych w domu musisz mieć świadomośc, że efekty nie będą tak spektakularne, jak w przypadku zabiegów profesjonalnych. Kosmetyki do pielęgnacji domowej mają mniejsze stężenia, przez co działają delikatniej. 

- Zanim sięgniesz po jakiś produkt z kwasami, upewnij się, że jest on dedykowany do Twojego typu cery. W innym wypadku zamiast poprawić, możesz pogorszyć stan swojej skóry.

- Często firmy kosmetyczne oferują dany produkt w kilku wariantach stężenia kwasu. Jeśli nie masz doświadczenia z danym kwasem, zawsze zaczynaj od najmniejszych stężeń, tak aby przyzwyczaić skórę i zwiększyć jej tolerancję. Jeśli od razu "wskoczysz na głęboką wodę" możesz doświadczyć niepożądanych efektów tj. silne złuszczanie, zaczerwienienie, podrażnienie, przez co będziesz musiała ukrywać się w domu przez kilka kolejnych dni.

- Na kurację kwasami najlepiej jest wybrać okres wczesnej wiosny lub jesieni. Nigdy nie używaj kosmetyków z kwasami latem, ponieważ możesz mieć silną reakcję lub nabyć trudne do usunięcia przebarwienia. Zima też nie jest najlepszym okresem, ponieważ kwasy uszkadzają warstwę ochronną skóry, przez co jest ona narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

- W czasie stosowania kwasów owocowych konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej 50+, które powinniśmy nakładać co 4 godziny.

- Stosowanie kosmetyków z kwasami może powodować widoczne złuszczanie naskórka, dawać uczucie ściągnięcia i przesuszenia. Nigdy nie zrywaj łuszczących się skórek, za to intensywnie nawilżaj cerę. Bardzo dobre efekty daje równoczesne używanie produktów z kwasem hialuronowym, który zatrzymuje wilgoć w skórze.

- W trakcie kuracji kwasami unikaj innych produktów złuszczających, które mogą spowodować silne podrażnienie lub interakcje. Nie stosuj peelingów mechanicznych przez minimum 7 dni po zabiegu, nie stosuj produktów z retinolem. Nie wolno także łączyć stosowania kwasów z leczeniem retinoidami, produktami z zawartością alkoholu czy innymi substancjami drażniącymi.

- Nie używaj kosmetyków z zawartością AHA lub BHA, gdy masz aktywną opryszczkę, zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Kwasy usuwają warstwę ochronną skóry, przez co jest ona podatna na rozprzestrzenienie się zakażenia.

- Nie używaj preparatów z kwasami jeśli starasz się o dziecko lub jesteś w ciąży. Substancje te mają zdolność przenikania do płodu i moga być toksyczne dla Twojego dziecka.

- Przynajmniej tydzień przed aplikacją kwasów zaprzestań depilacji woskiem, laseroterapii, elektrolizy czy mikrodermabrazji, czyli wszystkiego co uwrażliwia Twoją skórę.

- W trakcie używania kwasów unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce i absolutnie nie korzystaj z solarium.

- Jak w każdej dziedzinie życia, także i tu zalecany jest umiar. Nie używaj produktów z kwasami cały czas, gdyż po kilku tygodniach możesz zauważyć, że zupełnie przestały one działać. Po prostu skóra się przyzwyczaja i przestaje na nie reagować. Najlepsze efekty daje kilkutygodniowa kuracja raz, dwa razy razy w roku.


Kosmetyki z kwasami, po które warto sięgnąć w domu

- preparaty do mycia twarzy

1) NeoStrata Foaming Glycolic Gel - zawiera 18% kwas glikolowy i 2% kwas laktobinowy; cena 135 zł

2) Ageless Total Facial Cleanser Image - zawiera 12% kwas glikolowy i ma obniżone pH; cena ok 120 zł

3) Vichy Normaderm Żel głęboko oczyszczający - zawiera kwas salicylowy; cena 35 zł

4) Mandelic Acid Norel - zawiera 6% kwas migdałowy; cena 44 zł

- kremy 

1) Pharmaceris Krem na noc z 10% kwasem migdałowym; cena 40 zł

2) Image Total Repair Creme - zawiera 20% kwas glikolowy i retinol; cena 270 zł

3) Clarena Acid Line - zawiera kwas salicylowy i pirogronowy; cena 89 zł

4) La Roche Posay Effaclar K - zawiera kwas salicylowy; cena 50 zł

- maski

1) Bielenda Skin Clinic Professional Aktywna maska korygująca Anti-Age na noc - zawiera 10% kwas migdałowy oraz kwas laktobinowy; cena 19 zł

2) Iwostin Perfectin Purritin Peeling na noc do skóry tłustej - zawiera 5% kwas migdałowy, 3% kwas laktobinowy i 2% kwas salicylowy; cena 41 zł

3) Image Medicated Acne Masque - zawiera kwas salicylowy i glikolowy; cena 140 zł

4) Bingo Spa Mocny Peeling Błotny do twarzy- zawiera 5% kwasy owocowe, kwas glikolowy oraz kwas mlekowy; cena 18 zł

A czy Wy próbowałyście kiedykolwiek  produktów z kwasami owocowymi? Jakie są Wasze opinie na ich temat?
Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zostań obserwatorem bloga na:

  instagram  facebook  google https://www.pinterest.com/monikabasiak58/

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.