CZY PROMIENIOWANIE UV SZKODZI NASZEJ SKÓRZE TYLKO LATEM?
Każda kobieta marzy, aby na długo pozostać młodą i piękną :) Inwestujemy swój czas oraz pieniądze w dbanie o urodę, chcąc choć odrobinę oszukać upływający czas i opóźnić procesy starzenia się skóry. Kupujemy kremy przeciwzmarszczkowe, korzystamy z zabiegów w gabinetach kosmetycznych oraz staramy się prowadzić zdrowy tryb życia, jednak często zapominamy o podstawie pielęgnacji anti-aging jaką są kremy z filtrami UV. Pomimo, że większość z nas wie, że stosowanie preparatów ochronnych w lecie jest koniecznością, często lekceważymy te zalecenia lub błędnie sądzimy, że filtr zawarty w kremie czy podkładzie jest wystarczający. W zimie zaś w ogóle odpuszczamy sobie stosowanie jakiejkolwiek blokady słonecznej, no bo skoro nie ma silnego nasłonecznienia, to przed czym tu się zabezpieczać?
WPŁYW PROMIENI UV NA SKÓRĘ
Niewielka ilość promieni UV jest korzystna dla zdrowia, ponieważ pełni ważną rolę w wytwarzaniu witaminy D przez organizm. Pomaga także leczyć pewne schorzenia skórne tj. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik oraz łagodzi objawy depresji i złego nastroju. Nadmierna ekspozycja na słońce jest jednak niebezpieczna i może powodować raka skóry, zaćmę czy obniżenie odporności biologicznej. Ma także ogromny wpływ na przyśpieszone starzenie się skóry. Szacuje się, że aż około 80% oznak fotostarzenia spowodowane jest przez promienie słoneczne. W praktyce oznaczo to, że gdyby od wczesnego dzieciństwa stosować właściwą ochronę przed UV, to pozwoliłoby to zmniejszyć objawy starzenia się skóry nawet o 80%. Idąc dalej, niektóre badania wykazują, że bez oddziaływania promieniowania ultrafioletowego, pierwsze zmiany obejmujące starzenie się skóry, byłyby widoczne dopiero około 60 roku życia.
- UVA, które stanowi 95% całego promieniowania docierającego na Ziemię,
- UVB, w większości pochłaniane przez atmosferę, do Ziemi dociera tylko ok 5%
- UVC, zabójcze dla życia, w całości pochłaniane jest przez atmosferę.
Promieniowanie UVB - jego natężenie waha się w zależności od pory roku i dnia, przy czym najsilniejsze jest latem w godzinach pomiędzy 10 a 15. Nie ma zdolności przenikania przez szyby, chmury czy ubrania. UVB nie wnika w głębsze warstwy skóry a oddziałuje głównie na poziomie naskórka. Nadmierna ekspozycja na to promieniowanie powoduje powstawanie rumienia i poparzeń słonecznych, stymuluje syntezę melaniny i wpływa na powstawanie opalenizny oraz przebarwień. Zmniejsza także odpowiedź immunologiczną organizmu i może predysponować do tworzenia się zmian nowotworowych w obrębie skóry.
Promieniowanie UVA - jego natężenie jest stałe i niezależne od pory roku czy dnia. Ma zdolność przenikania przez szyby, chmury czy niektóre tkaniny. Penetruje do gębokich warstw skóry (aż do skóry właściwej). UVA jest dosyć zdradliwe, ponieważ nie powoduje rumienia a efekty jego niekorzystnego działania widoczne są dopiero po latach. Oddziałowuje na fibroblasty oraz kolagen i elastynę, które odpowiedzialne są za sprężystośc i elastyczność skóry. Pod wpływem słońca rusztowanie zbudowane z włókien kolagenowych ulega zniszczeniu przez co skóra traci swoją jędrność, pojawiają się na niej głębokie zmarszczki i bruzdy, uwidaczniają się rozszerzone naczynka.
Kierowca ciężarówki, którego lewa strona twarzy była wystawiona na działanie promieni UV przez długie lata |