JAK URZĄDZIĆ WYGODNY I REPREZENTACYJNY POKÓJ DZIENNYPokój dzienny to jedno z ważniejszych miejsc w naszym domu. Spędzamy tu wiele godzin odpoczywając, jedząc czy rozmawiając. Dodatkowo podejmujemy tu gości, urządzamy przyjęcia i spotkania towarzyskie. Dlatego salon powinien łączyć wygodę i funkcjonalizm z przytulną atmosferą przestrzeni rodzinnej oraz być elegancki i reprezentacyjny.

POMYSŁ NA URZĄDZENIE SALONU


Urządzając pokój dzienny w moim mieszkaniu, starałam się jak najbardziej dostosować go do moich potrzeb. Ze względu na to, że pomieszczenie jest otwarte na kuchnię, o której pisałam TUTAJ, cały wystrój musiał być spójny i zgrany stylistycznie.

Tak jak w pozostałej części mieszkania, postawiłam tu na prostotę i minimalizm. Zależało mi na otrzymaniu dużej, otwartej przestrzeni, która nie będzie przytłaczała. Dodatki i elementy dekoracyjne są ograniczone do minimum, jednak drewniane meble i ceglana ściana nadają wnętrzu przytulności oraz klimatu. Centralnym miejscem tego pomieszczenia jest strefa wypoczynku, w której króluje duża i superwygodna narożna kanapa. Na przeciwko znajduje się strefa telewizyjna, a obok strefa jadalniana. Ponieważ jest nas tylko dwoje, zrezygnowaliśmy ze stołu, a posiłki spożywamy przy barku lub przy ławie. Jednak w przyszłości, kiedy powiększymy rodzinę na pewno zaopatrzymy się w ten mebel. Całe pomieszczenie utrzymane jest w biało-szarej kolorystyce z dodatkiem brązów w postaci naturalnego drewna i cegły.


Aby pokój dzienny był funkcjonalny i reprezentacyjny warto zastosować się do kilku wskazówek, które pomogą nam osiągnąć wymarzony efekt. 


 WIELKOŚĆ, KSZTAŁT I POŁOŻENIE

Pokój dzienny pełni wiele funkcji dlatego, aby był komfortowy i pomieścił wszystko co niezbędne, powinien mieć powierzchnię minimum 20 m 2. Oczywiście im jest większy, tym łatwiej jest zaaranżować przestrzeń i ustawić meble. Jeżeli jesteśmy posiadaczami małego salonu, możemy go optycznie powiększyć poprzez półotwartą kuchnię lub hol czy też taras z przeszklonymi drzwiami.

Wygoda pokoju dziennego zależy także od jego kształtu. Najbliższe ideałowi i najbardziej ustawne jest pomieszczenie w kształcie kwadratu, ponieważ umożliwia ono racjonalne zaplanowanie aranżacji i pozostawia dość wolnego miejsca na swobodną komunikację.

Ponieważ salon pełni funkcje reprezentacyjne dobrze jeśli jest widoczny zaraz po wejściu do domu czy mieszkania. Ze względów praktycznych powinien także znajdować się w sąsiedztwie kuchni oraz toalety.
OŚWIETLENIE

Najwięcej czasu spędzamy w salonie po południu, dlatego idealnie jeśli wychodzi on na stronę południową, zachodnią lub południowo-zachodnią, które zapewniają dużo naturalnego światła i dobre nasłonecznienie. Pokój dzienny powinien mieć dużo okien i przeszklone drzwi na balkon czy taras, które otworzą przestrzeń  i wpuszczą promienie słoneczne do środka.

Równie ważne jak oświetlenie naturalne, jest to ze źródeł sztucznych. Ponieważ salon jest zazwyczaj dużym pomieszczeniem musimy umieścić w nim kilka punktów świetlnych, które rozjaśnią każdy zakątek. Sama lampa sufitowa na pewno nie wystarczy, dobrze jest zawczasu zaplanować kinkiety lub ledowe podświetlenie ściany oraz znaleźć miejsce na lampę podłogowa czy stołową. Mając kilka źródeł światła możemy budować nastrój i klimat oraz w zależności od potrzeb doświetlić użytkowany w danej chwili obszar pokoju.


kuty zegar retro
ROZPLANOWANIE STREF I GNIAZDEK ELEKTRYCZNYCH


Na samym wstępie planowania aranżacji pokoju dziennego należy wyodrębnić w nim 3 strefy: wypoczynkową, telewizyjną i jadalnianą. Oczywiście w zależności od upodobań i wielkości domu czy mieszkania, z niektórych stref możemy zrezygnować czy przenieść je do innego pomieszczenia. Nie wszyscy są zwolennikami telewizora i zdarza się, że rezygnują z tego sprzętu na rzecz biblioteczki albo pianina. Jednak w większości polskich salonów możemy zauważyć podział na 3 strefy, które w zależności od stylu życia i wielkości rodziny, zajmują więcej lub mniej miejsca.


pomysł na pokój dzienny


Strefa wypoczynkowa jest głównym obszarem pokoju dziennego. To tu zazwyczaj spędzamy długie jesienno-zimowe popołudnia i wieczory oraz przyjmujemy gości czy rodzinę. W zależności od liczby domowników możemy zdecydować się na wielką narożną kanapę, dwuosobową sofę czy fotele. Zawsze przy meblach wypoczynkowych powinien znajdować się mały stolik kawowy lub ława, które umożliwią nam odstawienie kubka herbaty czy postawienie tacy z ciastkami. Strefa wypoczynku powinna być bardzo dobrze doświetlona, gdyż to tu zazwyczaj czytamy książki i czasopisma. Zawczasu warto pomyśleć o umiejscowieniu kinkietów lub oczek ledowych na ścianie tuż przy kanapie.Strefa telewizyjna powinna znajdować się na przeciwko strefy wypoczynku, tak abyśmy swobodnie mogli oglądać telewizję z kanapy czy fotela. Wielkość telewizora powinniśmy dobrać w zależności od odległości w jakiej będzie on stał od kanapy. Jeżeli będzie to ok 2 metry najlepiej wybrać TV nie większy niż 32", przy odległości 2-3 metry możemy się zdecydować na sprzęt 32-46". Telewizor powyżej 46" będzie wygodny w użytkowaniu tylko jeśli odległość od kanapy jest większa niż 3 metry.Strefa jadalniana jest zazwyczaj strefą przejściową pomiędzy salonem i kuchnią. Jeżeli mamy dużo wolnej przestrzeni najwygodniej jest się zdecydować na wielki rodzinny stół. Jednak gdy nasz pokój dzienny jest malutki wystarczy barek lub 4 osobowy rozkładany stolik przy którym będziemy mogli spożywać codzienne posiłki. Aby czuć się komfortowo podczas jedzenia musimy mieć jasne światło i dobrą widoczność, dlatego warto zamontować zwisającą lampę tuż nad stołem czy barkiem. 
Gdy już mamy rozplanowane strefy upewnijmy się, że ściany zaopatrzone są w wystarczającą ilość gniazdek. Lepiej rozprowadzić je przed urządzeniem pokoju, niż kuć tynk gdy całość jest niemal gotowa. W strefie telewizyjnej powinniśmy umieścić minimum 4 gniazda elektryczne (telewizor, kino domowe, router, dekoder), w strefie wypoczynku  minimum 2 gniazda (laptop, lampka), zaś w strefie jadalnianej wystarczy 1 gniazdko.


modny zegar


USTALENIE SPÓJNEGO STYLU I KOLORYSTYKI


Wyposażenie pokoju dziennego zależy oczywiście od jego właścicieli, warto jednak zdefiniować jaki styl aranżacji jest nam najbliższy i twardo trzymać się wytycznych, tak aby całość była spójna. W salonach najlepiej sprawdzają się pastelowe i delikatne kolory. Warto zainwestować w neutralną bazę (biele, szarości, beże) a swoje ulubione kolory wprowadzić w postaci dodatków i dekoracji. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala na zmianę wyglądu pokoju nawet co sezon. Wystarczy dokupić kilka "kurzołapek" w innym kolorze i już mamy nowy wystrój.

Elementy użyte do aranżacji mojego salonu


wystrój pokoju dziennego


1) Narożnik MIAMI 4 (tkanina Mustang 12) - cena 3150 zł
2) Ława inspirowana kolekcą MANU (wykonana na zamówienie z drewna dębowego) - 2100 zł
3) Szafka RTV i półka (wykonane na zamówienie z drewna dębowego) - 2400 zł i 500 zł
4) Zegar z lustrem INNE MEBLE - 1395 zł
5) Poduszka OHARA INSPIRE Leroy Merlin - 37 zł
6) Poduszki Marsielle Decor - 35 zł sztuka
7) Hoker biały - 149 zł 
8) Lampa  Nowodvorski Quebeck - 490 zł
9) Cegła Elkamino Dom brązowa - 79 zł/m2
10) Donica wysoka - 239 zł
11) Zasłony Foggia - 60 złDziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.