NATURALNE BARWIENIE I WYBIELANIE JAJEK NA PISANKI

czym malować pisanki

Wielkanoc nie istnieje dla mnie bez kolorowych pisanek. W tym roku mój koszyczek będą zdobiły jednokolorowe jaja w różnych odcieniach, które pomalowałam za pomocą naturalnych barwników. Oczywiście można pójść na łatwiznę i kupić gotowe farbki, jednak przyznam, że jedzenie takich jajek jest mało apetyczne i niekoniecznie zdrowe. Sztuczne barwniki przenikają pod skorupkę i kolorują także białko. 


Przyrządzanie wywarów do farbowania jaj to niezła frajda, a ugotowane warzywa możemy potem spokojnie zjeść. Nic się zatem nie zmarnuje :) Dzięki różnym produktom możemy uzyskać kilkadziesiąt  kolorów i odcieni, wybór jest zatem naprawdę ogromny. Zanim jednak zabierzemy się do farbowania pisanek, upewnijmy się że nasze jajka są białe. Fakt, że w okresie przedświątecznym dosyć ciężko je dostać, a jeśli już to i tak są droższe niż normalnie. Bez problemu możemy jednak jajka wybielić. Wystarczy 3-4 razy zanurzyć je na kilka minut w occie spirytusowym i za każdym razem dokładnie przetrzeć ściereczką. Po takim zabiegu skorupka znacznie się rozjaśni, a barwnik o wiele lepiej zakoloruje jajo. Na drugim zdjęciu widać te same jajka, z tym że po lewej są skorupki niewybielane, po prawej skorupki potraktowane octem spirytusowym.czym wybielić jajka

barwienie pisanek naturalnymi barwnikami


Barwiąc moje pisanki użyłam 4 składników - łupin cebuli, czerwonej kapusty, buraka oraz kurkumy, możliwości jest jednak o wiele więcej.

Pisanki pomarańczowo-czerwone

Jest to chyba najpopularniejszy sposób farbowania jajek. W litrze wody przez około 15 minut gotujemy łupinki z 6 cebul. Następnie je odcedzamy, a do wywaru dodajemy 2 łyżki soli i 2 łyżki octu. Zanurzamy jajka i moczymy do uzyskania oczekiwanej barwy. Oczywiście im czas będzie dłuższy, tym kolor intensywniejszy. Ja swoje pisanki moczyłam przez około 2 godziny.

Pisanki niebieskie

Pół główki czerwonej kapusty kroimy na drobniejsze kawałki i gotujemy w litrze wody przez 15 minut. Wywar odcedzamy, dodajemy po 2 łyżki soli i octu. Aby jajka miały intensywny kolor należy je moczyć przez całą noc. Ugotowaną kapustkę możemy zaś przeznaczyć na pyszną surówkę.

Pisanki różowo-czerwone

Średniej wielkości buraka kroimy na małe kawałki i gotujemy w litrze wody przez 20 minut. Wywar odcedzamy, dodajemy po 2 łyżki soli i octu. Jajka moczymy przez kilka godzin, w zależności od tego jak intensywny kolor chcemy uzyskać. Szczerze to mi ani róż ani czerwień nie wyszła. Buraczane pisanki nabyły jakiś bliżej nieokreślony brunatno-bury kolor.

Pisanki żółte

Do litra wrzącej wody dodajemy torebkę (20g) kurkumy oraz po 2 łyżki soli i octu. Pisanki moczymy kilka godzin.

Pisanki brązowe

Zaparzamy 2 szklanki mocnej kawy, dodajemy sól oraz ocet i moczymy jajka przez kilka godzin. Napar powinien zawierać także fusy.

Pisanki pomarańczowe

4 marchewki ścieramy na tarce o grubych oczkach, gotujemy w litrze wody przez 15 minut. Dodajemy sól oraz ocet i zanurzamy jaja na kilka godzin w odcedzonym wywarze.

Pisanki czerwone

Łupiny z 6 czerwonych cebul gotujemy w litrze wody przez 15 minut. Odcedzamy, dodajemy sól i ocet, moczymy jajka przez kilka godzin.

Pisanki fioletowe

Szklankę mrożonych jagód gotujemy w 2 szklankach wody przez 15 minut. Odcedzamy, dodajemy sól i ocet, moczymy jajka do uzyskania zadowalającego odcienia.

Pisanki jasno zielone

2 szklanki świeżego szpinaku gotujemy w litrze wody, odcedzamy, dodajemy po 2 łyżki soli i octu. Jajka moczymy do uzyskania zadowalającego efektu.

Ja swoje zielone pisanki otrzymałam mocząc je najpierw w roztworze z kurkumą, a potem w wywarze z czerwonej kapusty. Połączenie żółci i niebieskiego daje kolor zielony. Oczywiście można się tak bawić w nieskończoność i próbować różnych połączeń, otrzymując coraz to nowe barwy i odcienie.

Po uzyskaniu odpowiedniego natężenia koloru, pisanki delikatnie wyjmujemy łyżką na talerzyk i pozostawiamy do wyschnięcia. Na koniec wystarczy natrzeć je odrobiną masła, smalcu lub oleju kokosowego, dzięki czemu staną się błyszczące, a kolor będzie bardziej intensywny.

jajka pisankiDziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.