CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE SPRZETÓW AGD TAK, ABY SŁUŻYŁY NAM ONE NA LATA

na co zwrócić uwagę kupując sprzęt do kuchni agd


Wybór sprzętu AGD to inwestycja na długie lata. Decyzja co do marki i modelu jest naprawdę trudna tym bardziej, że producenci kuszą nowoczesnym designem oraz różnymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Kiedy 3 lata temu urządzałam swoje mieszkanie miałam ogromny dylemat jaką pralkę, lodówkę czy piekarnik wybrać. Ostateczną decyzję pomogły mi podjąć opinie znajomych oraz recenzje dostępne w internecie. Mimo to pewnych wyborów żałuję bo wiem, że za niektóre sprzęty po prostu przepłaciłam. Decydując się na inną markę czy nieco uboższy model, mogłam zaoszczędzić całkiem pokaźne sumy. Czym więc się kierować przy wyborze sprzętów tak, aby podjęta decyzja była naprawdę słuszna i cieszyła nas przez długie lata?

Po pierwsze gabaryty

Wybierając sprzęt AGD powinniśmy dostosować jego gabaryty do wielkości pomieszczeń, w których będą stały. Ważna jest także ilość osób zamieszkująca gospodarstwo domowe oraz nasze osobiste preferencje. Przykładowo moja kuchnia jest dosyć mała, dlatego kupując zmywarkę zdecydowałam się na tą o szerokości 45 cm. Początkowo wszyscy mi to rozwiązanie odradzali twierdząc, że sześćdziesiątka jest o wiele bardziej wydajna i zapewne jest, jednak cieszę się, że postawiłam na swoim. Przy mojej trzy osobowej rodzinie mała zmywarka jest naprawdę wystarczająca. Włączam ją co drugi dzień, dzięki czemu nie muszę gromadzić brudnych naczyń przez kilka dni, a do tego zyskałam cenne 15 cm, które mogłam przeznaczyć na szafki. 

Niestety w przypadku lodówki decyzja nie była już tak trafna. Sam sprzęt jest naprawdę bez zarzutu, jednak kupując go nie pomyślałam o własnych potrzebach. Problemem jest zbyt duża chłodziarka w stosunku do zamrażalki, przez co ciągle brakuje mi miejsca na mrożonki. Dwie półki w lodówce zazwyczaj wieją pustką, więc na ich miejsce przydałaby się dodatkowa szuflada w zamrażalce.

Po drugie klasa energetyczna

Jednym z istotnych parametrów jest klasa energetyczna, która określa energooszczędność sprzętu. Klasa składa się z liter od A do G, gdzie A umieszczone na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, zaś litera G na czerwonym pasku najmniej energooszczędne. W 2010 roku wprowadzono 3 dodatkowe klasy A+, A++ i A+++, gdzie A z 3 plusikami jest super hiper oszczędne. Osobiście uważam, że warto dopłacić parę groszy za jak najbardziej efektywny sprzęt. Różnica w cenie dosyć szybko zwróci się w mniejszych rachunkach za prąd czy wodę. W swoim mieszkaniu posiadam wyłącznie urządzenia z klasą A++ lub A+++ i w porównaniu z moją mamą, która ma nieco starsze i mniej efektywne sprzęty, płacę niemal o połowę niższe rachunki.

Po trzecie awaryjność

Inwestując w dany sprzęt chcemy, aby służył nam on przez lata. Każde urządzenie narażone jest na usterki, jednak niektóre modele pewnych marek charakteryzują się dosyć dużą awaryjnością. Przed zakupem warto zrobić rozeznanie i poczytać opinie w internecie. Zdarza się, że jeden producent robi świetne piekarniki, ale bardzo słabe lodówki. Inny ma rewelacyjne pralki, ale beznadziejne odkurzacze....

Po czwarte funkcje dostosowane do potrzeb

Producenci coraz to prześcigają się w nowszych i bardziej funkcjonalnych technologiach. Zanim jednak damy skusić się na super wypasioną zmywarkę czy pralkę, zastanówmy się czy naprawdę są nam te funkcje niezbędne. Bardzo często decydujemy się na zakup sprzętu zachęceni ogromem dodatkowych rozwiązań, z których potem w ogóle nie korzystamy. Tak było w moim przypadku. Lubię nowinki technologiczne, dlatego łatwo namówić mnie na zakup najnowszego modelu danego sprzętu. Niestety potem często żałuję wydanych pieniędzy, bo i tak używam tylko standardowych programów czy funkcji. Na przykład w piekarniku mam wbudowaną książkę kucharską z kilkudziesięcioma przepisami i wstyd się przyznać, ale przez ostatnie 3 lata nie korzystałam z tej funkcji ani razu. Zainwestowałam w odkurzacz piorący, który do najtańszych nie należał, a przy jego pomocy czyściłam dywany tylko dwa razy. W pralce mam funkcję prasowania i inne świetne rozwiązania, a i tak korzystam tylko z dwóch ulubionych programów. Gdy tak o tym pomyślę, to szkoda mi kasy, którą wydałam na coś czego nie używam, a nie oszukujmy się, ale wszystkie dodatkowe funkcji znacznie podnoszą cenę sprzętu.Po piąte cena

Cena nie jest najważniejszym czynnikiem determinującym zakup, ale często się nią kierujemy. Większość z nas uważa, że jak coś jest drogie to jest dobre, tanie rzeczy mają zaś kiepską jakość. Czasem się to sprawdza, ale nie zawsze. Niektórzy producenci sprzętów AGD lecą na dobrej opinii sprzed lat, narzucając swoim urządzeniom dosyć wysoką cenę. Okazuje się jednak, że sprzęt podobnej lub nawet lepszej jakości wyprodukowany przez mniej znanego producenta, kosztuje o niebo taniej. Warto więc zrobić rozeznanie, aby nie przepłacać za markę.

Mam nadzieję, że przy następnej wymianie sprzętu będę nieco mądrzejsza i bardziej racjonalnie podejdę do tych technologicznych nowinek, na które wydałam niezłe sumy.

Zobacz także:

Jak urządzić praktyczną i nowoczesną kuchnię
Wygodny i reprezentacyjny pokój dzienny
Pastelowy pokój dziecięcy

Aby być na bieżąco polub blog na FB:Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.