POMYSŁY NA PREZENTY DLA DZIECI W WIEKU 1-3 LATA: ZABAWKI, KTÓRE ROZWIJAJĄ MOTORYKĘ, BAWIĄ I UCZĄ


Dzień Świętego Mikołaja oraz Boże Narodzenie to czas, kiedy obdarowujemy najbliższych prezentami. O ile dorosłym członkom rodziny możemy zakupić coś praktycznego, o tyle dzieciom, szczególnie tym najmłodszym warto sprezentować odpowiednie zabawki edukacyjne. Dla wielu rodziców czy dziadków to nie lada wyzwanie. Z pewnością nie raz Wam się zdarzyło, że po 3 minutach maluch rzucił podarunek w kąt lub co gorsza zabawka po prostu się rozpadła. Jak zatem wybrać prezent, który będzie pełnił funkcję edukacyjną, będzie bezpieczny i trwały, a przede wszystkim zajmie malucha na długi czas?

Aby ułatwić Wam sprawę przygotowałam przewodnik, który pomoże dokonać trafnego wyboru. Niestety, ale w gąszczu zabawek, które zalewają nasz rynek, dosyć ciężko jest trafić na coś sensownego i wartego uwagi. Jak więc znaleźć zabawkę idealną?

- Kupując zabawkę dostosuj ją do wieku dziecka. Na opakowaniu każdej zabawki jest oznaczenie i tego powinniśmy się trzymać. Nie ma sensu kupować przedmiotów na wyrost i rocznego dziecka obdarowywać zabawką z oznaczeniem 3+ lub 4+. Po pierwsze maluch może się tą zabawką jeszcze nie interesować, po drugie może ona być dla niego niebezpieczna. Może zawierać małe przedmioty i elementy, które dziecko będzie chciało połknąć lub wsadzić do nosa czy ucha.

- Dobra zabawka nie może być tylko atrakcyjna wizualnie. Powinna także rozwijać wyobraźnię, motorykę i funkcje poznawcze - musi więc pełnić funkcje edukacyjne.

- Inwestuj wyłącznie w bezpieczne zabawki, które mają atesty, a nie pochodzą z niewiadomego źródła i materiału. Obecnie rynek jest zalewany tanimi plastikowymi zabawkami z Chin, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Pomyśl, że Twój maluszek codziennie dotyka i bierze do ust taki przedmiot....

- Wybierając zabawkę dla najmłodszych dzieci zwróć uwagę, aby nie miała ona ostrych krawędzi czy elementów, które mogą uszkodzić oczy dziecka. Jeśli przedmiot zasilany jest na baterie, to klapka powinna być przymocowana na śrubki.

- Zabawki dla młodszych dzieci powinny być w miarę lekkie tak, aby po upuszczeniu na stopy nie zrobiło mu krzywdy.

- Zabawki powinny być kolorowe, dzięki czemu przykują uwagę dziecka i zachęcą do zabawy.

- Jeśli zabawka dziwnie pachnie lub jakieś elementy są niestabilne i złe jakościowo, to zrezygnuj z jej zakupu. Przedmioty dla dzieci muszą spełniać surowe wymagania, dlatego jeśli coś budzi Twoje zastrzeżenia nie wahaj zgłosić się tego do Inspekcji Handlowej, która może wycofać przedmiot ze sprzedaży.

Wybierając zabawkę pod uwagę biorę więc nie tylko to, czy maluch się nią zainteresuje, ale przede wszystkim czy jest ona bezpieczna i wykonana z właściwych materiałów. Moim ostatnim odkryciem są drewniane zabawki Sevi, które z łatwością sprostały wymaganiom moim i mojego synka. 

Sevi to najstarszy producent zabawek drewnianych w Europie, firma może się więc pochwalić zarówno dużym doświadczeniem, jak i bogatym asortymentem. Każda zabawka wykonana jest ręcznie, jest też ręcznie malowana. Mnie najbardziej zachwyciła jakość wykonania oraz przepiękne kolory, dodatkowo oferta jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla swojego dzieciaczka. My na początek wybraliśmy 3 zabawki i każda z nich jest strzałem w dziesiątkę. Synek uwielbia się nimi bawić i myślę, że posłużą mu one naprawdę długo, ponieważ są bardzo solidne. 

Drewniana kolejka ze słodkościami

Świetna zabawka zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek w wieku 1,5 - 3 lata. Kolorowy pociąg z drewna ma 3 wagoniki, a na każdym z nich znajdują się paliki. Zadaniem dziecka jest nakładanie klocków na paliki w dowolnej kombinacji, co rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię i małą motorykę. Mój synek załadowuje wagoniki, a potem śmiga ciuchcią pomiędzy nogami od ławy :) Kolejka zapewnia mu zabawę przynajmniej na godzinkę dziennie. Zabawkę możesz kupić TU
Sorter garnek

Sorter w kształcie garnka, który posiada 2 schematy dań. Dziecko ma za zadanie dopasować składnik do potrawy i przecisnąć go przez odpowiedni otwór w pokrywce. Zabawka pomaga rozwijać małą motorykę, uczy rozróżniania kształtów i dopasowywania ich do otworów. Garnek nadaje się do zabawy w gotowanie i może służyć jako element wyposażenia modnych ostatnio kuchenek dla dzieci. Mój synek bawi się tą zabawką, gdy ja spędzam czas w kuchni przygotowując posiłki dla całej rodziny. Udaje, że gotuje i miesza, naśladując moje ruchy. Sorter kupicie TU
Ksylafon Myszka

Cymbałki w kształcie myszki, które dodatkowo zawierają bębenek i talerz perkusyjny to nasza pierwsza zabawka muzyczna. Instrument bawi, pomaga rozwijać słuch muzyczny, uczy różnicowania dźwięków, rytmów i melodii. Każdego dnia siadamy wspólnie z synkiem i świetnie się bawimy wybijając różne melodie oraz gamy. Mój maluch szczególnie upodobał sobie perkusję, która została umieszczona na uszku myszki. Ksylafon możecie kupić TU
Te 3 zabawki to mój wybór dla synka, który ma obecnie 15 miesięcy. Marka Sevi ma jednak do zaoferowania wiele innych, naprawdę rewelacyjnych przedmiotów. W przyszłości na pewno skuszę się na kilka innych zabawek, dostosowanych dla nieco starszych dzieciaczków. A ponieważ wkrótce Święta Bożego Narodzenia, to chciałam Wam przedstawić kilka propozycji, które świetnie sprawdzą się jako gwiazdkowe prezenty dla maluchów  w wieku 1 - 3 lata:

drewniane zabawki dla dzieci sevi1) Chodzik muzyczny zobacz
2) Multiaktywny stolik Wesoła Dżungla zobacz
3) Stemple alfabet zobacz
4) Drewniane centrum muzyczne zobacz
5) Magnetyczna książka Pory Roku zobacz
6) Drewniane klocki Fantazja zobacz
7) Puzzle z labiryntem zobacz
8) Zestaw konstrukcyjny Straż Pożarna zobacz
9) Drewniany wózek do sortowania zobacz
10) Gitara Trójka Przyjaciół zobacz
11) Drewniana kuchnia zobacz
12) Pętla motoryczna Wesołe Safari zobacz

Te i wiele innych zabawek znajdziecie na stronie sklepu HOPLIK
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.