DEPILACJA WOSKIEM W DOMU - CZY TO TRUDNE? PRZEGLĄD RÓŻNYCH METOD DEPILACJI

depilacja ciepłym woskiem

Wszystkie marzymy o gładkiej skórze bez zbędnego owłosienia, którą mogłybyśmy cieszyć się przez okrągły rok. Nic dziwnego, bo tak naprawdę jest to synonim zadbanej kobiety i chyba żadna z nas nie wyobraża sobie wyjścia na basen czy założenia sukienki bez uprzedniej depilacji. Niestety sprawa nie jest taka prosta, o czym doskonale wiedzą szczególnie posiadaczki ciemnych i mocnych włosów. Łatwe sposoby takie jak golenie czy kremy, dają bardzo krótkotrwałe efekty i często kończą się podrażnieniem. Metody bardziej skomplikowane typu woskowanie, depilator czy laser bywają kosztowne i niekiedy dosyć bolesne. 


Jeżeli chodzi o usuwanie niechcianego owłosienia, to przerobiłam niemal wszystkie dostępne metody. Od tych najbardziej powszechnych jak golenie maszynką, depilacja kremami i depilatorem, po te bardziej zaawansowane typu profesjonalne lasery czy elektroliza. U mnie sprawdzają się tylko 2 typy depilacji, woskowanie i laser. 

PRZEGLĄD METOD DEPILACJI

Golenie maszynką czy kremy do depilacji to w moim przypadku totalna porażka i zwyczajna strata czasu. Włoski odrastają w ciągu kilku godzin, stają się ostre i szczecinkowate, do tego szczególnie w okresie letnim pojawiają się podrażnienia oraz zapalenie mieszków włosowych. Usuwanie owłosienia za pomocą depilatora daje lepsze rezultaty, ale jest to mozolne i czasochłonne zajęcie. Włoski odrastają po około tygodniu, niestety mają bardzo dużą tendencję do wrastania, dlatego z tej metody również zrezygnowałam. Elektroliza jest bolesna i sprawdza się przy pojedynczych włosach, nie wyobrażam sobie jednak pozbywać się w ten sposób owłosienia z większych obszarów ciała. Fotoepilacja ( laser ) jest super, daje najbardziej trwałe rezultaty o ile nasze włosy nie są bardzo jasne. Nowoczesne sprzęty umożliwiają praktycznie bezbolesną depilację, bez podrażnień i wrastających włosków, jednak minusem w tym przypadku jest dość wysoki koszt zabiegów. Mimo to w przyszłości mam zamiar zainwestować i poddać się całościowej fotoepilacji  (jak na razie metodą tą zaczęłam usuwać owłosienie pod pachami). Innym typem depilacji, który również dosyć dobrze sprawdza się w moim przypadku jest woskowanie. Nie mówię tu o gotowych plastrach dostępnych w drogeriach, bo uważam, że w ten sposób nie da się zbyt dokładnie wydepilować ciała. Najlepsze jest woskowanie profesjonalnymi woskami, które obecnie bez problemu kupimy w hurtowniach kosmetycznych i w sklepach internetowych. Oczywiście możemy poddać się woskowaniu w salonie kosmetycznym, ale w przypadku większych obszarów ciała będzie to dosyć droga impreza.


DLACZEGO DEPILACJA WOSKIEM?

Woskowanie uważam za jedną z lepszych metod, ponieważ efekty depilacji są dosyć długotrwałe ( u mnie wystarcza na 3 tygodnie ), a włoski z czasem odrastają słabsze i jaśniejsze. Dodatkowo jeśli podejmiemy się samodzielnej depilacji woskiem w domu, to okaże się ona dosyć tania. Po kilku razach, gdy włoski są osłabione, a skóra zaczyna się przyzwyczajać, metoda ta przestaje być bolesna. Przy odrobinie wprawy nie zajmie nam też zbyt wiele czasu ( ja na depilację nóg, rąk, bikini, brwi i wąsika potrzebuję około godziny ). Woskowaniu mogą się poddać zarówno posiadaczki jasnych i delikatnych włosków, jak i te dziewczyny, które mają ciemne oraz mocne owłosienie.

MINUSY DEPILACJI WOSKIEM

Pomimo, że depilację woskiem uważam za jedną z lepszych metod usuwania zbędnego owłosienia, to ma też ona swoje minusy. Po pierwsze muszą z niej zrezygnować osoby, u których występują przeciwwskazania o czym napiszę w dalszej części. Na początku bywa też ona dosyć bolesna, co szczególnie odczują osoby z niskim progiem bólu oraz z mocnym owłosieniem. Z czasem część włosków zaczyna wrastać, chociaż nie tak bardzo jak w przypadku depilatora, no i jeśli zdecydujemy się na profesjonalne woskowanie w gabinecie, to pochłonie to niemałe sumy. 

PRZECIWWSKAZANIA DO DEPILACJI WOSKIEM

Z depilacji woskiem musimy zrezygnować jeśli:

 • mamy skórę płytko unaczynioną z tendencją do pękających naczynek czy żylaków
 • stany zapalne i ropne skóry
 • świeże blizny i rany
 • łuszczycę
 • epilepsję
 • świeżo opaloną skórę
 • jesteśmy w zaawansowanej ciąży
 • mamy uczulenie na wosk

AKCESORIA NIEZBĘDNE DO DOMOWEJ DEPILACJI

Samodzielna depilacja w domu nie jest trudna, wymaga jedynie poznania odpowiedniej techniki oraz odrobiny praktyki. Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem zestawu do woskowania, to zdecydowanie polecam podgrzewacz do wosku w rolce. Aplikacja jest o wiele łatwiejsza i szybsza, nie wymaga też takiej wprawy jak w przypadku wosku nakładanego szpatułką. Obecnie za zestaw zawierający podgrzewacz, paski i kilka wosków zapłacimy około 60 zł, czyli tyle ile mniej więcej kosztuje jedna depilacja nóg w salonie. Odradzam zakup podgrzewacza w drogerii, bo po pierwsze jest on o wiele droższy, po drugie będą pasowały do niego tylko woski danej firmy. Najlepiej jest kupić zestaw w sklepie internetowym, przy czym zwróćcie uwagę, aby miał uniwersalny rozmiar, tak aby pasowały do niego rolki większości firm, które kosztują średnio 5 zł i wystarczają na jedną pełną depilację nóg i rąk ( w moim przypadku ).Do domowej depilacji będziemy potrzebowały:

 •  podgrzewacza do wosku
 • wosku w rolce z szerokim aplikatorem do dużych partii jak nogi i ręce oraz wosku w rolce z wąskim aplikatorem do depilacji bikini, pach, wąsika, brwi
 •  fizelinowych pasków
 •  zasypki dla dzieci lub mąki ziemniaczanej
 •  oliwki lub łagodnego balsamu nawilżającego


WSKAZÓWKI ODNOŚNIE WOSKOWANIA

 • dzień lub dwa przed depilacją wykonaj peeling ciała
 • w dniu depilacji nie nakładaj na skórę balsamów ani olejków, skóra musi być sucha i odtłuszczona inaczej wosk nie będzie dobrze przylegał i dokładnie wyrywał włosków
 • aby woskowanie było efektywne włoski muszą mieć przynajmniej około 7-10 mm
 • jeżeli włoski są długie to najpierw należy je przyciąć na odpowiednią długość
 •  aby wosk dobrze przylegał, na skórze możemy rozprowadzić warstwę mąki ziemniaczanej lub zasypki dla dzieci
 • wosk zawsze nakładamy niezbyt grubą warstwą zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów
 • wosk zrywamy jednym szybkim pociągnięciem pod włos
 • po depilacji w celu pozbycia się resztek wosku oraz złagodzenia podrażnień możemy nałożyć na skórę oliwkę lub balsam nawilżający
 • po depilacji nie używamy kosmetyków z alkoholem, antyperspirantów i peelingów
 • do 3 dni po depilacji nie powinniśmy się opalać, pływać w basenie czy korzystać z sauny
 • aby spowolnić odrastanie włosków możemy używać specjalnych kosmetyków w formie balsamu czy oliwki

WOSKOWANIE KROK PO KROKU

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z woskowaniem, to najłatwiej jest popraktykować na nogach. Skóra w tym miejscu jest dosyć gruba i dobrze napięta, dlatego nie powinniście zrobić sobie krzywdy.

KROK 1

Na obszar poddany depilacji nakładamy cienką warstewkę zasypki lub mąki ziemniaczanej i dokładnie sprawdzamy kierunek wzrostu włosa. Często na jednym obszarze włosy rosną w 2 lub 3 różnych kierunkach, dlatego należy je zapamiętać

KROK 2

Rozgrzany w podgrzewaczu wosk ( zajmuje to ok 25 min ) nakładamy płynnym ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Nie nakładamy wosku na cały obszar jednocześnie, ja np. dolną część nóg dzielę na 3 partie. Zwróćcie uwagę, że z przodu nóg na piszczelach włosy rosną zazwyczaj pionowo w dół, zaś na łydkach w dół pod kątem do wewnętrznej strony i tak też należy nakładać wosk.KROK 3

Na nawoskowaną część ciała nakładamy pasek fizelinowy zaczynając od dołu, zawsze zostawiamy ok 1/3 paska czystego, tak aby można go było łatwo chwycić i zerwać. Po nałożeniu paska rozcieramy go dłonią, tak aby dobrze przylgnął do wosku.
KROK 4

Zrywamy pasek z woskiem jednym mocnym szarpnięciem. Robimy to w kierunku pod włos i równolegle do depilowanej powierzchni, nie ciągniemy paska do góry. Przed zerwaniem paska wolną ręką naciągamy skórę w kierunku przeciwnym do zrywanego wosku, zapobiegnie to powstawaniu krwiaków i spowoduje mniejszą bolesność. Po zerwaniu wosku na skórze mogą pojawić się czerwone krostki, coś na wzór skóry kurczaka. Jest to normalna reakcja, która ustąpi w ciągu kilku godzin.KROK 5

Po wydepilowaniu całej powierzchni skórę smarujemy oliwką lub balsamem nawilżającym


A czy Wy próbowałyście kiedykolwiek woskowania? Robicie to w salonie czy same w domu? A może u Was lepiej sprawdzają się inne metody? Zachęcam do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Aby być na bieżąco polub blog na Facebooku, możesz też mnie obserwować na Instagramie.

Zobacz także:

Jak walczyć z zaskórnikami

Apteczne hity, które warto mieć w kosmetyczce

3 świetne peelingi do ciała prosto z Twojej kuchni


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.