3 DOMOWE PEELINGI PROSTO Z TWOJEJ KUCHNI

Peeling to produkt, który ma za zadanie złuszczenie martwych komórek naskórka, dzięki czemu nasza skóra jest gładka i miła w dotyku. Naturalny proces wymiany komórkowej trwa około 28 dni i powtarza się cyklicznie. W miejsce starych komórek pojawiają się nowe, ale niestety złuszczanie nie zawsze odbywa się równomiernie, co może powodować szorstkość i nierówny koloryt skóry. Wraz z wiekiem procesy odnowy komórkowej są spowolnione, w efekcie czego skóra traci jędrność i elastyczność, staje się szara oraz matowa.



peeling z soli przepis




Dlaczego warto wykonywać peeling ciała?

Aby na długo zachować zdrowo i młodo wyglądającą skórę, należy ją regularnie peelingować. Skóra ciała jest grubsza i mniej wrażliwa niż skóra twarzy, dlatego najlepiej sprawdzają się tu peelingi typu scrub, czyli takie, które zawieraja drobiny ścierne. Regularnie wykonywany peeling ciała ma wiele dobroczynnych właściwości, a do najważniejszych efektów działania możemy zaliczyć:
- usuwanie martwych komórek naskórka, dzięki czemu skóra staje się jaśniejsza i jednolitsza kolorystycznie, jest także gładsza i milsza w dotyku,
- odblokowanie ujść gruczołów łojowych oraz oczyszczenie skóry, co zapobiega powstawaniu zaskórników,
- przyśpieszenie procesów odnowy komórkowej oraz stymulacja syntezy włókien kolagenu i elastyny, co przeciwdziała procesom starzenia się skóry oraz wpływa na poprawę jej jędrności i sprężystości,
- pobudzenie mikrokrążenia w skórze, dzięki czemu jest ona lepiej odżywiona,
- zapobieganie zastojom limfatycznym oraz przyśpieszanie procesów przemiany materii, co ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany i pomaga w walce z cellulitem,
- zapobieganie powstawaniu stanów zapalnych i wrastaniu włosków po depilacji,
- poprawa wchłanialności składników aktywnych zawartych w balsamach, maskach czy oliwkach do ciała.


Jak często i prawidłowo wykonywać peeling ciała?

Peeling ciała najlepiej jest wykonywać raz w tygodniu. Nie należy przesadzać, ponieważ częstsze używanie tego kosmetyku może uszkodzić warstwę ochronną skóry oraz spowodować jej podrażnienie czy przesuszenie.

Na wykonanie peelingu ciała potrzebujemy zaledwie kilka minut. Zabieg najlepiej jest zrobić po prysznicu, kiedy to skóra jest rozgrzana i oczyszczona. Produkt złuszczający nakładamy na lekko zwilżoną skórę, zaczynając od stóp i poruszając się w górę. Kolejno masujemy łydki, uda, pośladki, brzuch, ręce, plecy i klatkę piersiową. Warto zachować tą kolejność, ponieważ wpływa ona na pobudzenie krążenia krwi i limfy, intensyfikując działanie scrubu. Każde miejsce masujemy okrężnymi lub podłużnymi ruchami, zwracając uwagę aby siła tarcia była dostosowana do grubości i wrażliwości skóry. Po wykonaniu peelingu całego ciała, spłukujemy resztki kosmetyku letnią wodą, skórę osuszamy i nakładamy odpowiedni balsam lub oliwkę. 

Peeling najlepiej jest nakładać na lekko wilgotną skórę. Jeżeli skóra będzie bardzo mokra, działanie produktu będzie delikatne, a efekty niewielkie. Jeśli nałożymy scrub na zupełnie suchą skórę, siła tarcia będzie zbyt duża, co może spowodować podrażnienia lub otarcia. Nie należy także peelingować ciała bezpośrednio po depilacji czy opalaniu, gdyż skóra jest wtedy bardzo wrażliwa.

3 peelingi prosto z domowej kuchni

Zamiast wydawać pieniądze na peeling do ciała, warto udać się do kuchni i przyrządzić kosmetyk samemu ze składników dostępnych w każdym domu. Jest on łatwy oraz tani w wykonaniu i niczym nie ustępuje produktowi zakupionemu w drogerii. 

PEELING KAWOWY

Peeling kawowy polecany jest głównie dla osób mających problem z cellulitem oraz dla posiadaczek skóry mało jędrnej i elastycznej. Zawarta w kawie kofeina pobudza krążenie krwi i limfy oraz przyśpiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, co ma pozytywny wpływ na redukcję „skórki pomarańczowej”. Wspomaga rozpad tkanki tłuszczowej, dotlenia komórki skóry oraz działa rewitalizująco i napinająco. Scrub kawowy pięknie pachnie, ma więc działanie aromaterapeutyczne, pobudza zmysły i relaksuje.

Peelingu kawowego nie powinny używać osoby mające tendencję do pękających naczynek oraz „pajączków”, ponieważ ma on silne działanie rozgrzewające i pobudzające, przez co może powodować powstawanie nowych zmian naczyniowych. Takiego kosmetyku unikać powinny także kobiety w ciąży, kiedy to nie poleca się używać jakichkolwiek produktów zawierających kofeinę.

Sposób wykonania peelingu kawowego:

Pół szklanki kawy mielonej zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez kilka minut pod przykryciem. Czynność ta uwalnia kofeinę, która jest niezrównana w walce z cellulitem. Następnie odlewamy wodę, a fusy wsypujemy do miseczki. Dodajemy łyżeczkę cynamonu, który dodatkowo ma działanie rozgrzewające i pobudzające krążenie oraz 2 łyżki śmietany lub jogurtu, tak aby powstała dosyć gęsta papka (na tyle rzadka, aby dała się rozmarować na skórze; na tyle gęsta aby nie spływała). Tak przygotowany peeling wmasowujemy w wilgotną skórę ciała, skupiając się głównie na obszarach dotkniętych „skórką pomarańczową”. Resztkę kosmetyku spłukujemy letnią wodą, skórę osuszamy i nakładamy balsam ujędrniający lub antycellulitowy.


peeling kawowy przepis


PEELING SOLNY

Peeling solny dzięki zawartości chlorku sodu oraz minerałów ma działanie oczyszczające, przeciwzapalne i dezynfekujące. Nie tylko doskonale usuwa martwe komórki naskórka, ale poprawia także krążenie krwi, przyśpiesza gojenie ran i niweluje stany zapalne skóry. Peeling solny świetnie sprawdzi się u osób mających problemy z krostkami na plecach czy ramionach oraz u dziewczyn walczących z wrastającymi włoskami i stanami zapalnymi po depilacji. Pomaga on także odblokować ujścia gruczołów łojowych i oczyszcza skórę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników na plecach i klatce piersiowej. Ciało po zastosowaniu scrubu solnego jest naprawdę gładkie i miłe w dotyku oraz świetnie nawilżone.

Peeling solny jest dosyć „ostry” dlatego nie powinny go używac osoby ze skórą wrażliwą, gdyż może spowodować podrażnienia. Podczas aplikacji należy omijać miejsca bardzo delikatne oraz okolice gdzie przerwana jest ciągłość skóry (ranki, nacięcia, obtarcia) ponieważ sól spowoduje silne pieczenie.

Sposób wykonania peelingu solnego:

Pół szklanki soli morskiej mieszamy z dwoma łyżkami oliwy z oliwek oraz sokiem wyciśniętym z ćwiartki cytryny. Możemy użyć soli kuchennej, jednak sól morska jest bogatsza w minerały i mikroelementy, dzięli czemu peeling będzie bardziej efektywny. Dodatek oliwy z oliwek zmiękcza i nawilża skórę, a sok z cytryny działa rozjaśniająco i antyoksydacyjnie.

Tak przygotowany peeling nakładamy na wilgotną skórę, szczególną uwagę zwracając na miejsca problematyczne tj. kolana, łokcie, górna połowa pleców, ramiona, uda. Po wmasowaniu w całe ciało, kosmetyk spłukujemy letnią wodą a skórę osuszamy. Peeling solny bardzo dobrze nawilża skórę, dlatego etap balsamowania możemy pominąć.

peeling z soli przepis


PEELING CUKROWY Z MIODEM I MIĘTĄ

Peeling cukrowy doskonale złuszcza martwy naskórek, nie jest jednak tak ostry jak scrub solny, dlatego może być używany przez osoby ze skórą wrażliwą. Dzięki zawartości miodu ma działanie nawilżające i łagodzące, a przez dodatek mięty chłodzi oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Sposób wykonania peelingu cukrowego:

Pół szklanki cukru białego lub brązowego mieszamy z 2 łyżkami miodu, łyżką oliwy oraz kilkoma rozdrobnionymi listkami mięty ( zamiast świeżej mięty możemy użyć 1 torebkę mięty suszonej). Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na wilgotną skórę i masujemy okrężnymi ruchami. Następnie nadmiar produktu spłukujemy letnią wodą, skórę osuszamy i aplikujemy ulubiony balsam do ciała.


peeling cukrowy przepis



Zaproponowane przeze mnie peelingi niedość, że są niesłychanie tanie, to dodatkowo nie zawierają konserwantów ani innej szkodliwej chemii. Po przygotowaniu możemy przełożyć je do czystego słoiczka i przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni. Zachęcam do przetestowania kosmetyków na własnej skórze i podzielenia się opinią na ich temat w komentarzach pod spodem.


Jest mi bardzo miło, że do mnie wpadłaś i mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej.
Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, zostań obserwatorem bloga na:


  instagram  facebook  google https://www.pinterest.com/monikabasiak58/


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.