DZIWNE I NIETYPOWE OBJAWY CIĄŻY

pierwsze objawy ciąży


Brak okresu, poranne mdłości i częstsze wizyty w toalecie to typowe symptomy wskazujące na stan błogosławiony. Jednak czasami objawy są tak dziwaczne, że trudno powiązać je z ciążą. Niektóre kobiety w ogóle nie mają standardowych ciążowych dolegliwości, a o tym że zostaną mamami świadczą oznaki, które na pozór wydają się być zupełnie z ciążą niezwiązane. 

Ból głowy

Silny ból głowy w okolicach skroni i z tyłu czaszki to jeden z dosyć często występujących objawów wczesnej ciąży. Dolegliwości te mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu, kiedy to zazwyczaj jeszcze nie wiemy, że w naszym łonie rozwija się dzidziuś. Wszystkiemu winne są hormony, które powodują zatrzymywanie wody w organizmie i obrzęk tkanek, także tkanek mózgowych, w efekcie czego odczuwamy ból. Jeśli zatem istnieje prawdopodobieństwo, że jesteście w ciąży i bardzo boli was głowa to zrezygnujcie z przyjmowania tabletek przeciwbólowych. Dolegliwość tą można zwalczyć zimnymi okładami, delikatnym masażem skroni, relaksującą ciepłą kąpielą oraz odpoczynkiem w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. 

Chrapanie

W czasie ciąży zwiększa się ukrwienie błon śluzowych przez co nozdrza stają się opuchnięte. Wskutek utrudnionego oddychania przez nos oddychamy ustami i zaczynamy chrapać. Jeśli chrapanie przeszkadza Wam lub Waszym partnerom to możecie spróbować spać na wyższej poduszce oraz nawilżać błony śluzowe nosa roztworem soli fizjologicznej.

Zapchany nos i krwawienie

Tak jak w przypadku chrapania za zapchany nos odpowiedzialna jest opuchnięta śluzówka. Dodatkowo zwiększona ilość krwi i jej szybszy przepływ może powodować krwawienia z nosa. Jeśli nie występują one zbyt często i nie są nasilone to nie ma się czym przejmować. Wystarczy nawilżać śluzówkę za pomocą soli fizjologicznej oraz dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia.

Ślinotok

W pierwszym trymestrze możecie cierpieć na dosyć intensywny ślinotok. Do dzisiaj nie wiadomo co go wywołuje, ale lekarze podejrzewają hormony. Zwiększona produkcja śliny może towarzyszyć nudnościom, występuje także podczas snu. Ze ślinotokiem można walczyć żując gumę, częściej myjąc zęby, ssąc cytrynowe cukierki lub pijąc wodę z cytryną.

Ciemne plamki i przebarwienia

W czasie ciąży organizm produkuje zwiększoną ilość barwnika - melaniny, a na ciele i twarzy zaczynają pojawiać się liczne plamki oraz przebarwienia. Zazwyczaj po urodzeniu dziecka znikają one samoistnie, ale żeby ograniczyć ich powstawanie zrezygnuj z intensywnych kąpieli słonecznych oraz pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z wysokim filtrem.

Rozszerzone naczynka na twarzy i ciele

Kolejnym z nietypowych, ale dosyć często występującym objawem ciąży jest pojawianie się na ciele, głównie na nogach, licznych żylaków i rozszerzonych naczynek. Aby zminimalizować te objawy staraj się być aktywna fizycznie oraz unikaj gorących kąpieli, które tak czy inaczej są w ciąży niewskazane. 

Liczne wypryski

Do tej pory miałaś nieskazitelną cerę, a tu nagle zaczęły pojawiać się na niej wypryski? Może to być wczesny objaw ciąży, który powstaje się na skutek szalejących w Twoim ciele hormonów. Niestety niewiele da się z tym zrobić, w ciąży niewskazanie jest stosowanie kosmetyków przeciwtrądzikowych ani innych specjalistycznych kuracji. Po prostu postaw na delikatną pielęgnację i cierpliwie przeczekaj te dolegliwości.

Wzdęcia

Wzrost poziomu progesteronu w ciąży wpływa na funkcjonowanie jelit, dlatego szczególnie na początku, kobiety mają uczucie wzdętego brzucha oraz dokuczają im gazy. Aby ograniczyć tą dolegliwość zwracaj uwagę na to co jesz i zrezygnuj z pokarmów, które mogą potęgować wzdęcia np. kalafior, brokuły, kapusta, brukselka, cebula, kukurydza.

Bezsenność

Jest to objaw typowy dla pierwszego trymestru ciąży. Wiele ciężarnych kobiet czuje zmęczenie i senność w dzień, natomiast w nocy nie może zmrużyć oka, przewracając się z boku na bok. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno stosować leków na bezsenność. Przed pójściem do łóżka wypij melisę lub szklankę kakao, a jeśli dolegliwość jest naprawdę uciążliwa, to skonsultuj się z lekarzem.

Kłopoty z koncentracją

Większość kobiet w ciąży zauważa u siebie kłopoty z koncentracją. Problemy z pamięcią i rozkojarzenie są typową dolegliwością ciążową i noszą nazwę pregnezji.

Polepszenie kondycji włosów

Wśród tych wszystkich objawów, które do przyjemnych nie należą, i które utrudniają ciężarnym kobietom życie, jest jedna pozytywna zmiana. Na skutek wzrostu poziomu estrogenu włosy przyszłych mam stają się grubsze, gęstsze i błyszczące.Aby być na bieżąco polub blog na FB:Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.