PRZEZIĘBIENIE - OBJAWY I LECZENIE. JAKIE SĄ SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIE?

jak leczyć przeziębienie


Jesień i zima to czas kiedy szczególnie jesteśmy narażeni na przeziębienie. Wystarczy pierwsze załamanie pogody, a wokół nas pojawia się coraz więcej kichających i kaszlących osób. Dorosły człowiek choruje średnio 4 razy w roku, zaś dzieci łapią infekcje nawet 2-3 razy częściej. W ostatnim czasie pobiłam swój życiowy rekord i w ciągu 3 miesięcy jestem przeziębiona już po raz piąty, a wszystko to dzięki synkowi, który uczęszcza do żłobka i co chwilę przynosi do domu przeróżne wirusy. Na szczęście te przeziębienia nie są zbyt intensywne i dosyć szybko mijają, niemniej bardzo potrafią uprzykrzyć życie, dlatego walczę z nimi na wszystkie możliwe sposoby. 

Co to jest przeziębienie?

Przeziębienie jest to infekcja wirusowa określana też jako zapalenie nosogardła, ostry nieżyt nosa lub zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani. Istnieje ponad 200 wirusów, które mogą wywoływać tą chorobę, dlatego nie ma skutecznego leku czy szczepionki, które mogłyby zapobiegać przeziębieniu. 

Objawy przeziębienia

Przeziębienie w przeciwieństwie do grypy rozwija się dosyć powoli. Pierwsze objawy to zmęczenie, ból głowy i apatia, czego zazwyczaj nie łączymy z infekcją wirusową. To w tym czasie wirusy namnażają się i wnikają w błony śluzowe, powodując powstawanie reakcji obronnych organizmu takich jak:
- kichanie
- katar
- drapanie w gardle
- chrypkę
- ból gardła
- kaszel
- stan podgorączkowy lub gorączkę

Bez względu na rodzaj wirusa objawy przeziębienia zawsze są podobne i chociaż nie jest to groźna choroba, to trzeba ją leczyć, ponieważ powikłania po przeziębieniu mogą być niebezpieczne. 

Jak leczyć przeziębienie?

Ponieważ przeziębienie to infekcja wirusowa a nie bakteryjna, to stosowanie antybiotyków nie ma najmniejszego sensu. Tak naprawdę leczenie przeziębienia polega na łagodzeniu objawów i działaniach mających na celu uniknięcie powikłań. 

- przeziębienie jest dla organizmu dosyć dużym obciążeniem, dlatego trzeba zwolnić tępo życia i dużo odpoczywać, najlepiej położyć się na 2-3 dni do łóżka

- przez cały okres trwania przeziębienia trzeba dużo pić, najlepiej napoje rozgrzewające i napotne takie jak: sok z malin, sok z czarnego bzu, napar z lipy, mleko z miodem, wodę z cytryną oraz herbatki ziołowe i owocowe

- gorączkę oraz bóle związane z przeziębieniem tj. ból głowy, gardła i bóle mięśniowo-szkieletowe należy łagodzić stosując leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Najodpowiedniejsze są leki zawierające kwas acetylosalicylowy i kwas askorbinowy lub preparaty z paracetamolem bądź ibuprofenem

- dokuczliwy katar możemy zwalczać stosując krople do nosa obkurczające naczynia i zmniejszające obrzęk błony śluzowej. Bardzo przydatna jest też woda morska w sprayu, która nawilża śluzówkę i udrażnia drogi oddechowe. Tutaj warto uważać aby katar nie przerodził się w bardzo dokuczliwe ostre lub przewlekłe zapalenie zatok. Odsyłam was do wartościowego poradnika od dr n. med. Piotra Jędrusika o przyczynach, objawach i zapobieganiu zapaleniu zatok.

- w przypadku męczącego kaszlu warto zaopatrzyć się w przeciwzapalny syrop, który rozrzedzi wydzielinę i będzie działał wykrztuśnie. 

Jeśli po kilku dniach objawy nie zaczną powoli ustępować, a wręcz zauważysz ich nasilenie, to należy udać się do lekarza. Po pomoc do specjalisty trzeba się też zwrócić, gdy gorączka utrzymuje się przez ponad 3 dni lub gdy jest wyższa niż 39 stopni, gdy macie duszności lub problemy z oddychaniem, odczuwacie silny ból głowy, ucha, twarzy, zębów lub klatki piersiowej.jak szybko pozbyć się przeziębienia


Jak zapobiegać przeziębieniu?

Jeśli nie chcesz się przeziębiać to postaraj się przestrzegać poniższych zasad:

- wysypiaj się, 
- dobrze się odżywiaj i jedz pokarmy bogate w witaminy oraz minerały,
- pamiętaj o codziennym umiarkowanym wysiłku fizycznym,
- wietrz mieszkanie, szczególnie sypialnię przed snem
- unikaj bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami
- przebywając w miejscach publicznych nie dotykaj dłońmi oczu, ust i nosa
- często i dokładnie myj ręce mydłem antybakteryjnym
- w ciągu dnia odkażaj ręce preparatem na bazie alkoholu
- unikaj dużych skupisk ludzi
- ubieraj się odpowiednio do pogody, tak aby nie przegrzać lub nie wychłodzić organizmu

Wirusy nieustannie krążą pomiędzy ludźmi, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć przeziębienia, możemy jednak ograniczyć częstotliwość jego występowania. Dużo zależy od odporności naszego organizmu, dlatego im bardziej zdrowy i higieniczny tryb życia prowadzimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że złapiemy jakąś infekcję. Niestety pomimo, że dbam o siebie, mój organizm i tak nie radzi sobie ze zmasowanym atakiem "żłobkowych wirusów". Mój synek co chwilę łapie jakieś przeziębienie, które po kilku dniach przechodzi na mnie. Główną zasadą unikania przeziębień jest unikanie przeziębionych osób, ale czy można unikać własnego dziecka?!
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.