NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI BUDOWLANEJ?

jak kupić działkę budowalną


2019 będzie kolejnym przełomowym rokiem w moim życiu! Po kilkunastu miesiącach stagnacji wreszcie wszystko ruszyło z kopyta. Już od jakiegoś czasu w mojej głowie kiełkowała myśl o małym, białym domku z ogrodem. Niestety ze względów formalnych musiałam wstrzymać się z realizacją tego marzenia. Po Nowym Roku otrzymałam jednak zielone światło i przystąpiłam do działania. Ponieważ budowa i urządzanie domu będą mnie teraz mocno pochłaniały, to na blogu na pewno pojawi się sporo wpisów związanych z tą tematyką. Mam nadzieję, że Was nie zanudzę i że znajdziecie w nich coś, co Was zainteresuje lub zainspiruje.  

Kupno działki - co sprawdzić i na co zwrócić uwagę?

Obecnie jestem na etapie poszukiwania odpowiedniej działki, na której powstanie mój domek. Chociaż w miejscowości, w której chcę zamieszkać ofert jest całkiem sporo, to znalezienie swojego wymarzonego skrawka ziemi nie jest wcale takie proste. Wybór odpowiedniego gruntu jest kluczowy, dlatego aby uniknąć problemów na kolejnych etapach realizacji, przed zakupem działkę należy bardzo dokładnie sprawdzić. 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Mając na oku konkretną działkę musimy poznać jej numer, który sprawdzimy na ogólnie dostępnym Geoportalu lub u właściciela. Z tym numerem udajemy się do Urzędu Gminy i prosimy urzędnika o sprawdzenie czy grunt ma charakter budowlany. Następnie składamy wniosek o wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziemy informacje jaki konkretnie dom możemy w danym miejscu pobudować. Niektóre gminy mają bardzo rygorystycznie określone warunki i może się okazać, że budowa Waszego wymarzonego domku będzie nie możliwa. Czas oczekiwania na wypis wynosi do 14 dni, koszt 50 zł. 

Jeśli na danym terenie nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego, koniecznie trzeba się postarać o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Na decyzję oczekuje się do 2 miesięcy, a koszt to 107 zł. Bez tego ani rusz, ponieważ po zakupie działki może się okazać, że w tym miejscu w ogóle nie wolno budować domu ze względu na planowane inwestycje lub inne przeznaczenie. 

Stan prawny

Przed zakupem działki koniecznie musimy sprawdzić jej stan prawny, co może uchronić nas przed poważnymi problemami. Wniosek o wypis z księgi wieczystej składamy w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych, informacje możemy też uzyskać online. Mając ten dokument jesteśmy w stanie sprawdzić czy działka nie jest obciążona żadnym kredytem lub służebnością. Znajdziemy tam także informacje o właścicielu, powierzchni i istniejącej zabudowie. Dane te należy zweryfikować ze stanem faktycznym. 

Badanie geotechniczne

Jeśli MPZP i stan prawny działki są w porządku, to jeszcze przed zakupem warto przeprowadzić badanie geotechniczne gruntu, które w zależności od obszaru Polski kosztuje od 500 do 1000 zł. Informacje te są niezbędne do właściwego zaprojektowania fundamentów budynku, doboru izolacji, możliwości wykonania podpiwniczenia, domowej oczyszczalni ścieków czy gruntowej pompy ciepła. Badanie geotechniczne określa nośność i rodzaj gruntu, a także poziom wód gruntowych. Może się okazać, że grunt wymaga wymiany lub bardzo wzmocnionych fundamentów, co generuje spore koszty. Jeśli wynik badania jest niekorzystny, warto się zastanowić czy chcemy inwestować dodatkowe pieniądze i czy nie lepiej poszukać innej działki. 

Media

Przed zakupem trzeba sprawdzić w jakiej odległości od działki znajdują się media, czyli prąd, woda, kanalizacja czy gaz. Jest to niezwykle ważny element, gdyż jeśli przyłącza znajdują się w znacznej odległości, ich doprowadzenie do działki może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Może się też okazać, że o wiele bardziej będzie się nam opłacało wykopać własną studnię głębinową oraz wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków.  

Najlepiej jeśli działka jest uzbrojona, czyli media znajdują się w granicy działki lub na działce. W tym drugim przypadku przebieg mediów przez działkę warto sprawdzić na mapce w Urzędzie Gminy lub bezpośrednio u dystrybutora. Może się bowiem okazać, że gazociąg lub podziemna linia energetyczna biegnie przez środek działki, co uniemożliwi nam budowę domu. 

Sąsiedztwo

Kolejnym ważnym elementem jest najbliższe sąsiedztwo. Przed zakupem warto zrobić rozeznanie czy wokół działki nie ma uciążliwych sąsiadów, którzy będą nam utrudniali życie. O ile od nieprzyjemnego sąsiada możemy się odgrodzić, o tyle prowadzona przez niego działalność gospodarcza lub rolna może zamienić nasze marzenie w koszmar. Sama zrezygnowałam z 2 działek, ponieważ jedna sąsiadowała z hodowlą zwierząt, która oznacza ciągle unoszący się w powietrzu nieprzyjemny zapach, zaś druga działka graniczyła z dosyć uciążliwą i hałaśliwą działalnością usługową. 

Dojazd

Decydując się na konkretną działkę trzeba zwrócić uwagę na drogę dojazdową. Najlepiej jeśli jest to droga powiatowa lub gminna z utwardzoną nawierzchnią. Z drogami wewnętrznymi bywają kłopoty, a jeszcze gorzej gdy działka ma nieuregulowany dostęp do drogi. W tym przypadku w ogóle zrezygnowałabym z zakupu. Nie bez znaczenia jest też nawierzchnia znajdująca się na drodze, raczej szerokim łukiem radze omijać drogi polne. Mieszkałam na wsi przez wiele lat i wiem, że w okresie zimy oraz wiosny przejazd taką drogą często jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. 
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.