NADMIERNE WYPADANIE WŁOSÓW NA WIOSNĘ I PO PORODZIE - JAK TEMU ZARADZIĆ?

jak zmniejszyć wypadanie włosów

# artykuł sponsorowany przez Kerabione #

Problem wzmożonego wypadania włosów dotyka okresowo niemal każdej z nas. Kiedy w ostatnim tygodniu po raz kolejny na szczotce zauważyłam dziesiątki włosów, zaczęłam się nieco niepokoić. Moje włosy z natury są gęste oraz grube i nie stwarzają mi większych problemów. Od jakiegoś czasu gubię ich jednak zbyt dużo, dlatego postanowiłam ustalić przyczynę i podjąć odpowiednie kroki zapobiegawcze. Oczywiście każdy z nas codziennie traci pewną liczbę włosów i jest to sprawa całkiem normalna. Jeśli jednak gubimy ich więcej niż 100 na dobę to znak, że organizm chce nam zasygnalizować, iż coś jest nie tak. 

Przyczyny wypadania włosów


Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Niektóre są zupełnie błahe i występują okresowo, inne zaś mogą być dosyć poważne, ponieważ mogą wiązać się z różnymi schorzeniami czy zaburzeniami. Do najczęstszych przyczyn zwiększonego gubienia włosów zaliczamy: 

- stres
- zła dieta
- zaburzenia hormonalne
- ciąża i karmienie piersią
- osłabienie organizmu
- stan zapalny organizmu
- przyjmowane leki
- zła pielęgnacja włosów
- intensywne zabiegi stylizacyjne
- niedobór witamin i minerałów
- czynniki zewnętrzne tj. mróz, promienie UV, sól morska, chlorowana woda
- przebyte lub obecne choroby

Włosy mają ograniczoną długość życia i 3 fazy wzrostu:

1) Anagen, czyli faza wzrostu, która trwa od 2 do 7 lat. W normalnych warunkach aż do 90% włosów na głowie jest w fazie anagenu.

2) Katagen, czyli faza zaniku, która trwa od 14 do 21 dni. Włosy przestają rosnąć i zostają wypychane w kierunku powierzchni skóry. W tej fazie jest od 1 do 3% włosów.

3) Telogen, czyli faza spoczynku, która trwa od 2 do 4 miesięcy. Włosy wypadają podczas mycia lub szczotkowania, mogą też być wypchnięte przez nowy włos. W tej fazie jest do 13% włosów na głowie. 

Długość trwania poszczególnych faz i procent włosów będących w danej fazie zależy od czynników genetycznych oraz innych, o których wspomniałam wyżej. Mogą one zaburzać fazę wzrostu, zaniku czy wypadania, powodując nadmierne gubienie włosów. Ważne jest zatem ustalenie przyczyny i wyeliminowanie czynnika zaburzającego prawidłowy cykl wzrostu włosów. 

Wypadanie włosów na wiosnę


Wiele osób, podobnie jak ja teraz zauważa, że włosy intensywniej wypadają na wiosnę. W większości przypadków jest to efektem diety ubogiej w witaminy i minerały w okresie zimowym oraz z przebytymi  w tym czasie infekcjami. Ze względu na brak sezonowych warzyw i owoców organizm może odczuwać niedobory, co odbija się na stanie naszej czupryny. Do tego częste przeziębienia i zażywane leki, szczególnie antybiotyki, dosyć mocno zaburzają cykl wzrostu włosów. 

Zima jest bardzo trudnym czasem dla naszych włosów, którym szkodzi zarówno mróz na zewnątrz, jak i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Gdy wchodzimy z zimna do ciepłego pomieszczenia, naczynia krwionośne gwałtownie się obkurczają, odcinając mieszkom włosowym dostawy "żywności" niezbędnej do prawidłowego wzrostu. Skutki złej diety i zimowej aury odczuwamy dopiero po 2-4 miesiącach, czyli w okresie wiosennym. To właśnie wtedy włosy zaczynają intensywnie wypadać. 

Wypadanie włosów po porodzie


Kilka miesięcy po porodzie praktycznie każda kobieta zauważa u siebie nadmierne wypadanie włosów. Pomimo że w ciąży bardzo o siebie dbałam, łykałam witaminy i dobrze się odżywiałam, to po urodzeniu synka i tak włosy wychodziły mi garściami. Nie było to miłe doświadczenie i w pewnym momencie po prostu wstydziłam się wychodzić z domu. Utrata włosów po ciąży jest jednak naturalnym procesem, więc nie ma co panikować. Za wszystko odpowiedzialne są hormony, które powodują, że około 3 miesiące po porodzie nasza czupryna zaczyna mocno się przerzedzać. U ciężarnej kobiety faza przejściowa i faza spoczynku zostają zablokowane, a włosy praktycznie nie wypadają. Estrogen sprawia, że włosy rosną szybciej, są grubsze i bardziej lśniące. Po urodzeniu dziecka poziom estrogenu znacznie spada, a pasma stają się słabe, cienkie i matowe. Cykl wzrostu włosa zostaje całkowicie zaburzony i włosy, które powinnyśmy gubić przez 9 miesięcy ciąży, zaczynają wypadać naraz w kilka tygodni po porodzie. 

Problem nadmiernej utraty włosów nasila się również, gdy karmimy piersią. Dziecko pobiera od nas w mleku część witamin i minerałów, przez co organizm zaczyna odczuwać niedobory. Spada też poziom progesteronu i wzrasta stężenie prolaktyny. Wszystko to wpływa na wzmożone wypadanie włosów, które zazwyczaj mija samoistnie po 6-9 miesiącach, ale w skrajnych przypadkach może też trwać przez 3 do 10 lat.

Jak walczyć z nadmiernym wypadaniem włosów


Lśniące włosy i mocne paznokcie oznaczają, że prowadzimy zdrowy tryb życia, a nasz organizm jest w dobrej formie. Nasz styl życia, sposób odżywiania i wszelkie problemy zdrowotne bardzo szybko odzwierciedlają się w ich wyglądzie. Żeby podjąć walkę z nadmiernym wypadaniem włosów, najpierw musimy ustalić przyczynę. Czasami potrzebna jest konsultacja dermatologiczna, jednak w większości przypadków wystarczą drobne zmiany w sposobie życia i pielęgnacji.

Jednym z najczęstszych czynników wpływających na nadmierne gubienie włosów jest nieprawidłowa dieta, która przyczynia się do niedoborów witamin i składników mineralnych. Niestety mało kto z nas jest w stanie samodzielnie ułożyć sobie jadłospis, który będzie pokrywał 100% dziennego zapotrzebowania. Z pomocą mogą nam przyjść odpowiednio dobrane suplementy diety, które uzupełnią wszystkie braki.

Od kilku tygodni zauważam u siebie wzmożone wypadanie włosów, zaś na paznokciach pojawiły mi się białe plamki. Jest to znak, że brakuje mi witamin, a moja dieta jest zbyt uboga w składniki odżywcze. Postanowiłam wspomóc swój organizm i dostarczyć mu brakujących elementów poprzez suplementację. Zależało mi na wyborze kompleksowego środka, który dostarczyłby też odpowiedniej dawki witamin i dużą ilość aminokwasów, będących budulcem  dla naszych włosów i paznokci. Kierując się pozytywnymi opiniami i dobrym składem wybrałam suplement o nazwie KERABIONE, który w 2 kapsułkach dostarcza aż 200 mg L-cysteiny, 200 mg L-lizyny, 200 mg L-metioniny (aminokwasy), a oprócz tego zawiera witaminę C, niacynę, witaminę E, ryboflawinę, witaminę A, biotynę, cynk, miedź, selen, kwas hialuronowy i ekstrakt z bambusa. Na plus jest też cena produktu, która jeśli chodzi o środki tego typu, jest bardzo konkurencyjna. W aptekach internetowych kapsułki kupimy już za około 23 złote.

Suplement Kerabione przyjmuję dopiero od 2 tygodni, więc rezultaty nie są jeszcze widoczne, Mieszek włosowy potrzebuje minimum 2 miesiące, aby się w pełni wykształcić i wyhodować nowy włos. Na pierwsze efekty w postaci poprawy gęstości i jakości włosa trzeba więc poczekać około 8-10 tygodni.  Po skończonej kuracji na pewno podzielę się z Wami opinią i dam znać czy produkt spełnił moje oczekiwania.tabletki na włosy i paznokcie


* Artykuł sponsorowany
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.