NAWYKI, KTÓRE PRZYŚPIESZAJĄ POWSTAWANIE ZMARSZCZEK NA TWARZY

złe nawyki a zmarszczki


Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów, intensywne opalanie czy zła pielęgnacja niekorzystnie wpływają na naszą cerę. Istnieją jednak także i inne, dosyć nieoczywiste czynniki, które mogą powodować pojawianie się zmarszczek na twarzy. Są to pewne nawyki, które towarzyszą nam każdego dnia. Czynności te wykonywane regularnie przyśpieszają procesy starzenia się skóry i przyczyniają się do wcześniejszego powstawania bruzd oraz linii. Często kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwe dla cery mogą być nasze przyzwyczajenia. Chcąc zatrzymać czas wydajemy krocie na kosmetyki, zmarszczki jednak się pojawiają, a jednym z powodów mogą być nasze codzienne obyczaje.  

Picie przez słomkę

Znam osoby, które w obawie o śnieżnobiałe zęby piją wszelkie napoje tylko przez słomkę. Niestety regularne korzystanie ze słomki powoduje, że skóra wokół ust układa się w nienaturalny sposób, a włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu. W efekcie w okolicy tej zaczynają pojawiać się drobne pionowe zmarszczki, które po latach zaczną zamieniać się w głębokie bruzdy.

Żucie gumy

Częste żucie gumy obciąża mięśnie wokół ust i zmniejsza elastyczność skóry w tej okolicy. W rezultacie po kilku latach zaczynają pojawiać się przedwczesne zmarszczki oraz bruzdy. 

Podpieranie podbródka ręką

W szkole średniej i na studiach, robiąc notatki, często podpierałam twarz ręką. Było to moja ulubiona pozycja i spędzałam w niej nawet kilka godzin dziennie. W końcu ktoś mnie uświadomił, że robię wielką krzywdę swoje cerze. Podpierając podbródek dłonią rozciągamy skórę na linii żuchwy i powodujemy, że na cerze powstają nienaturalne załamania, które z czasem zamieniają się w zmarszczki.

Spanie w jednej pozycji

Wielogodzinne spanie w tej samej pozycji powoduje, że twarz wciskana jest w poduszkę, a skóra układa się w nienaturalny sposób. Tworzą się liczne załamania, które z czasem predysponują do tworzenia się stałych bruzd na cerze. 

Przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach

Osoby ciepłolubne, które w zimie lubią przebywać w gorących pomieszczeniach narażone są na szybsze starzenie się skóry. Gorące grzejniki czy kominek mocno wysuszają powietrze i zmniejszają zawartość wody w skórze. Odpowiedni poziom wody jest niezbędny do syntezy kolagenu i elastyny, jeśli więc zabraknie jej w skórze, to cera szybciej się starzeje i pojawiają się na niej liczne zmarszczki. 

Spożywanie dużej ilości słodyczy

Cukry proste powodują glikację włókien kolagenu i elastyny, czyli po prostu je uszkadzają. W efekcie rusztowanie skóry utworzone z tych włókien ulega osłabieniu, cera staje się mniej jędrna i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. 

cukier a starzenie się skóry


Niezmywanie makijażu na noc

Makijaż pozostawiony na noc to zabójstwo dla naszej skóry. Resztki kosmetyków oraz zanieczyszczenia nagromadzone przez cały dzień blokują pory i upośledzają procesy naprawcze skóry. Cera zamiast się regenerować, zaczyna się szybciej starzeć i jest podatniejsza na tworzenie zmarszczek.

Faktem jest, że czynniki genetyczne, pielęgnacja i odpowiedni tryb życia mają największy wpływ na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Czasami warto jednak przyjrzeć się swoim nawykom i skorygować pewne błędy, tym bardziej, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, iż to co robimy jest dla naszej cery tak niekorzystne. 

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.