PIELĘGNACJA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ - JAK WALCZYĆ Z TRĄDZIKIEM U DOROSŁYCH?

problemy z trądzikiem

# artykuł sponsorowany przez markę Iwostin #

Chociaż trądzik wydaje się błahym problemem, to jest to całkiem poważna choroba skóry, która wpływa na jakość życia. Osoby dotknięte najcięższą postacią trądziku dorosłych często tracą pewność siebie, mają zaniżone poczucie wartości i odczuwają frustrację. Jak pokazują badania takie osoby są odbierane przez otoczenie jako niechlujne i zaniedbane. Jest im trudniej znaleźć pracę, a poczucie wstydu i "napiętnowania" powoduje, że powoli wycofują się z życia towarzyskiego. Trądzik jest zatem nie tylko schorzeniem obejmującym zmiany skórne, ale wpływa też na psychikę chorego, wywołując stres związany z nieatrakcyjnym wyglądem. Z trądzikiem można jednak skutecznie walczyć, a w walce tej niezwykle istotną rolę pełni odpowiednia pielęgnacja cery.


Moje problemy z trądzikiem zaczęły się w okresie dojrzewania, niestety pomimo, że przekroczyłam już 30-stkę, zmiany zapalne nadal pojawiają się na mojej twarzy. Nie są one co prawda już tak liczne jak kiedyś, ale i tak potrafią mocno uprzykrzyć życie. Zazwyczaj pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie, czyli przed jakąś ważną imprezą lub wielkim wyjściem. Mam jednak za sobą lata doświadczeń i wiem, jak radzić sobie z trądzikiem. Wiem czego unikać, aby nie prowokować jego powstawania i jakich kosmetyków używać, aby złagodzić i wyleczyć powstałe zmiany.

Co to jest trądzik pospolity i jakie są objawy?


Trądzik pospolity to przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, która wbrew pozorom atakuje nie tylko osoby będące w wieku dojrzewania. Dotyka ona około 54% kobiet  i 40% mężczyzn w wieku powyżej 25 lat oraz około 5% kobiet i 1% mężczyzn w wieku 40 lat. Według statystyk trądzik pospolity występuje u coraz większej liczby osób dojrzałych, przyjmując ciężką postać zapalną, która pozostawia blizny lub przebarwienia. 

W 90% przypadków zmiany trądzikowe zlokalizowane są na twarzy, zaś w 10% na plecach i na klatce piersiowej. Do objawów klinicznych trądziku pospolitego zaliczamy:

- nasilenie łojotoku (wzmożone wydzielanie sebum z gruczołów łojowych),

- zmiany niezapalne do których zaliczamy zaskórniki zamknięte czyli tzw. prosaki przyjmujące postać małych, zazwyczaj około milimetrowych grudek o białym lub żółtym kolorze i zaskórniki otwarte potocznie nazywane "wągrami", przyjmujące postać czarnych kropek.

- zmiany zapalne do których zaliczamy grudki, krostki, guzki i cysty. Tworzą się one zazwyczaj w miejscu zaskórników na skutek infekcji bakteriami beztlenowymi.

- zmiany pozapalne do których zaliczamy przebarwienia oraz blizny powstałe w miejscu ustępujących zmian zapalnych.

Przyczyny powstawania trądziku u dorosłych


Powstawanie trądziku u dorosłych może być wywołane różnymi czynnikami. Mają one wpływ na rodzaj oraz stopień nasilenia trądziku i to od nich zależy w jaki sposób należy go leczyć. 


  •  Główną i bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku jest zakażenie gruczołów łojowych bakteriami beztlenowymi. Gruczoły, które nie pracują prawidłowo wydzielają zbyt dużo sebum. Dodatkowo zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych prowadzi do ich zaczopowania  uniemożliwiając swobodne wydostawanie się sebum na powierzchnię skóry, tworząc w ten sposób zaskórniki otwarte lub zaskórniki zamknięte. Powstają beztlenowe warunki, które stanowią idealne środowisko do rozwoju i rozmnażania się bakterii acnes. Tworzy się stan zapalny, który na powierzchni skóry widoczny jest jako czerwone i bolesne niedoskonałości w postaci krostek, grudek, guzków czy cyst. 


  •  Ogromny wpływ na występowanie trądziku u dorosłych ma genetyka. Niektóre osoby mają uwarunkowaną genetycznie skłonność do nadmiernego wydzielania łoju i zwiększonego rogowacenia ujść mieszków włosowych. Genetyczne predyspozycje wpływają także na występowanie określonego typu trądziku i stopień jego nasilenia. 


  •  Jedną z najczęstszych przyczyn występowania trądziku są zmiany hormonalne zachodzące w naszym organizmie. Hormony mogą stymulować wytwarzanie łoju i wpływać na powiększenie gruczołów łojowych. Trądzik często pojawia się na twarzy, kiedy w naszym ciele panuje burza hormonalna tzn. w okresie dojrzewania, podczas przekwitania, w czasie ciąży i po porodzie, przed miesiączką. 


  • Za powstawanie trądziku odpowiadać mogą stosowane leki tj. steroidy, izoniazyd, barbiturany, fenytoina oraz kosmetyki komedogenne np. te zawierające oleje mineralne.


  • Czynnikiem mogącym wywołać zmiany trądzikowe na skórze jest także nieodpowiednia dieta. Wysoko przetworzona żywność, cukier i nabiał spożywane w dużej ilości mogą przyczyniać się do powstawania trądziku.  • Jedną z przyczyn nasilających występowanie trądziku jest rozdrapywanie i wyciskanie zmian zapalnych, czyli tzw. trądzik wywołany. Mechaniczne uszkodzenia skóry zwiększają podatność na infekcje bakteriami acnes i potęgują objawy trądziku.


Więcej o przyczynach powstawania trądziku u dorosłych możecie przeczytać tutaj: https://www.iwostin.pl/pielegnacja-specjalistyczna/artykuly/tradzik-doroslych/

Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?


Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry, która ze względu na objawy jest dosyć dokuczliwa. Osoby u których występują zmiany zapalne często czują dyskomfort i tracą pewność siebie. Trądzik jest bowiem dosyć poważnym defektem kosmetycznym, a przecież każdy z nas marzy o zdrowej i gładkiej cerze. Nie ma jednak co liczyć, że krostki czy grudki znikną same.

Trądzik to choroba!

Ostre oraz przewlekłe postacie trądziku wymagają skorzystania z pomocy lekarza i podjęcia odpowiedniego leczenia. Dermatolog może zlecić terapię antybiotykami, kortykosteroidami, preparatami hormonalnymi lub innymi stosowanymi miejscowo. Z lżejszymi odmianami trądziku możemy próbować poradzić sobie sami. Ważne jest wprowadzenie zdrowej i racjonalnej diety bogatej w witaminy oraz minerały, ograniczającej spożywanie cukru, używek, nabiału, przetworzonej  i mocno doprawionej żywności. Kluczowe znaczenie w walce z trądzikiem ma też prawidłowa pielęgnacja cery i stosowanie odpowiednich kosmetyków.

jak walczyć z trądzikiem

Pielęgnacja cery trądzikowej

Prawidłowa pielęgnacja cery oraz dobór odpowiednich kosmetyków ma niezwykle duże znaczenie jeśli chodzi o walkę z trądzikiem dorosłych. Niewłaściwe preparaty zawierające agresywne składniki mogą zaostrzyć zmiany zapalne i pogorszyć stan cery. Silne kosmetyki antybakteryjne i złuszczające uszkadzają bowiem naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc do podrażnień i przesuszenia. Skóra broniąc się przed agresywnymi składnikami zaczyna wydzielać większe ilości sebum, co w efekcie skutkuje zaostrzeniem zmian. Wybierając produkty do codziennej pielęgnacji warto postawić na takie, które oprócz działania antybakteryjnego i zmniejszającego wydzielanie sebum, będą również koiły i łagodziły podrażnienia, nawilżały oraz wspomagały prawidłową równowagę kwasowo-zasadową skóry. Bardzo skuteczna linia kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej to Iwostin Purritin https://www.iwostin.pl/zacznijmyodtradziku/

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem stanowi podstawę skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej. Do mycia poleca się wybierać delikatne żele lub pianki, które nie tylko usuną nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia i resztki makijażu, ale ograniczą również nadmierne wydzielanie sebum i złagodzą podrażnienia. Wybierając preparat myjący trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie zawierał alkoholu oraz drobinek ściernych. Te dwa składniki mogą przesuszyć skórę i uszkodzić jej barierę ochronną. Dodatkowo cząsteczki peelingujące stosowane na skórę ze zmianami zapalnymi  mogą je zaognić doprowadzając do nasilenia trądziku. Aby oczyszczanie było efektywne, preparat myjący zawsze nakładamy dwukrotnie, za każdym razem obficie spłukując go wodą. Od siebie do oczyszczania skóry twarzy mogę polecić Aktywny Żel do mycia twarzy Iwostin Purritin.jak dbać o cerę trądzikową
Tonizowanie skóry trądzikowej

Tonizowanie to niezwykle ważny element prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej, którego nie wolno pominąć. Tonik przywraca prawidłowe Ph wpływając bezpośrednio na odbudowę warstwy ochronnej skóry, zmniejsza wydzielanie sebum, obkurcza rozszerzone pory, nawilża, koi podrażnienia i przygotowuje cerę na przyjęcie kremu. Tonik do cery trądzikowej nie powinien zawierać alkoholu.


Nawilżanie skóry trądzikowej

Nawilżanie skóry trądzikowej przy użyciu delikatnego kremu to kolejny krok prawidłowej pielęgnacji. Wielu posiadaczy cery tłustej i trądzikowej pomija ten etap, jednak jest to podstawowy błąd, który może wpłynąć na pogorszenie stanu skóry. Cera tłusta i trądzikowa, tak samo jak każda inna, potrzebuje nawilżenia, odżywienia i ochrony. Krem do cery problematycznej powinien mieć lekką konsystencję i nie może zawierać składników komedogennych takich jak oleje mineralne. Dobrze jeśli ma działanie matujące i ograniczające wydzielanie sebum oraz jeśli posiada w swym składzie substancje delikatnie złuszczające (kwasy owocowe), łagodzące stany zapalne (pantenol, alantoina) i antybakteryjne (wyciągi roślinne). Krem nawilżający należy stosować codziennie rano i wieczorem, po uprzednim dokładnym oczyszczeniu skóry.


W moim przypadku głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku są nadmiar cukru w diecie oraz hormony szalejące przed miesiączką. Jeśli przesadzę ze słodyczami, to na mojej skórze bardzo szybko pojawiają sie zmiany zapalne wielkości kraterów. Zbliżający się okres objawia się zaś drobnymi krostkami w okolicy brody i żuchwy. Aby pozbyć się tych szpecących zmian trądzikowych, które ciężko ukryć nawet bardzo kryjącym makijażem, stosuję delikatne kosmetyki antybakteryjne, które przyśpieszają gojenie i ograniczają rozwój infekcji. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa i bez niej walka z trądzikiem nie ma szans na powodzenie. 

* Artykuł sponsorowany
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.