CEGŁA WE WNĘTRZACH - INSPIRACJE

cegła w salonie inspiracje


Ceglana ściana to jeden z najgorętszych trendów, który utrzymuje się na topie już od dobrych paru lat. Swoje pierwsze mieszkanie urządzałam ponad 6 lat temu i już wtedy jedną ze ścian w salonie udekorowałam tym materiałem. Musze przyznać, że ceglana ściana podświetlona od góry ledami, robiła naprawdę świetne wrażenie i praktycznie wszyscy nasi goście ją podziwiali. Pomimo, że moda na różne dekoracje dosyć szybko przemija, to cegła nadal jest bardzo pożądanym elementem ozdobnym, który tak naprawdę wpisuje się w rozmaite style architektoniczne. Pasuje ona zarówno do minimalistycznych aranżacji skandynawskich, do stylu industrialnego, jak i do wnętrz rustykalnych. 

Plusy zastosowania cegły we wnętrzach


- łatwa w utrzymaniu w czystości - wbrew pozorom cegła jest naprawdę łatwa do utrzymania w czystości, trzeba tylko pamiętać o nałożeniu specjalnego impregnatu tuż po montażu cegiełek. Zaimpregnowana cegła nie brudzi się i bardzo łatwo zmyć z niej na przykład ślady dziecięcych palców czy plamy z jedzenia. Aby z ceglanej ściany usunąć kurz, wystarczy raz na jakiś czas odkurzyć ją przy pomocy odkurzacza i końcówki z długim włosiem.

- efektowny wygląd - cegła to materiał, który w naturalny sposób jest wyszczerbiony, nierówny i dosyć nieregularny. Dzięki temu możemy stworzyć efektowną ścianę 3d, która wygląda szczególnie imponująco, gdy ją podświetlimy.

- ponadczasowy i uniwersalny materiał - cegła modna jest już od wielu lat i tak naprawdę nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Materiał ten jest więc ponadczasowy, a do tego pasuje do różnych stylów aranżacyjnych, zarówno do tych nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych.

- trwały materiał niepodatny na uszkodzenia - cegła jest solidnym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wodę, słońce czy mróz. Bez problemu możemy zastosować ją na ścianach, które ze względu na natężony ruch i użytkowanie, szybko się brudzą i ulegają uszkodzeniu. Ceglaną ściane możemy zrobić na klatce schodowej, w przedpokoju, w salonie, kuchni czy w łazience.

- dobry izolator terminy i akustyczny - cegła kumuluje i utrzymuje ciepło, jest zatem dobrym izolatorem cieplnym. Dodatkowo wycisza wnętrze, sprawdzi się więc na ścianach przy ruchliwych ulicach.

ceglana ściana inspiracje


Minusy zastosowania cegły we wnętrzach


- optycznie pomniejsza wnętrze - cegła niestety optycznie pomniejsza wnętrza, dlatego lepiej jej nie stosować w bardzo małych pomieszczeniach i na krótkich ścinkach. Ja cegłę położyłam na 4,5 metrowej ścianie i rzeczywiście dawała ona wrażenie, jakby ściana była o połowę krótsza.

- ciężki materiał - cegła jest dosyć ciężkim materiałem, dlatego decydując się na jej położenie we wnętrzu, lepiej jest wybrać kilkucentymetrowe płytki ceglane lub po prostu pociąć cegłę na 3 części, do okładziny wykorzystując 2 zewnętrzne części.

- nie wygląda dobrze w towarzystwie innych wzorów - cegła jest dekoracyjna sama w sobie, więc najlepiej wygląda w towarzystwie gładkich ścian i nierzucających się w oczy dekoracji ściennych. Cegła zestawiona z wzorzysta tapetą lub intensywnym kolorem ścian nie będzie wyglądała dobrze.

- koszt - decydując się na ceglaną ścianę trzeba wziąć pod uwagę koszt samej cegiełki i dosyć spory koszt robocizny. Położenie cegły na ścianie jest dosyć pracochłonne, więc fachowcy liczą sobie za to odpowiednie sumy. Trzeba jednak przyznać, że nie jest to trudne zajęcie, więc jeśli macie cierpliwość i dysponujecie wolnym czasem, to warto podjąć się tego zadania samemu. W nowym domu mam zamiar zrobić ceglaną ściankę sama. 


Cegła we wnętrzach - inspiracje

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.