Pokój dla dziewczynki z motywem kwiatowym

Pokój dla 3 latki


Urządzenie pokoju dla 2 czy 3 letniej dziewczynki to z pozoru prosta sprawa. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziewczynki w wieku 2-5 lat?

- Pierwszą i najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo.  Dwu czy trzylatki mają głowę pełną szalonych pomysłów i czasami trudno jest przewidzieć ich zachowanie. Urządzając pokój takiemu maluchowi trzeba zadbać aby przestrzeń była jak najbardziej bezpieczna. W pokoju nie powinny znajdować się meble z niezabezpieczonymi ostrymi rogami, najlepiej jeśli meble będą miały okrągłe zakończenia, ewentualnie na rogi warto nałożyć specjalne gumowe nakładki.  Poza tym wszystkie wyższe meble powinny być przymocowane do ścian.  Dzieciaki uwielbiają się wspinać na wszelkie szafki czy komody i niestety przypadki kiedy mebel przewrócił się na dziecko są dosyć częste. Do tego meble powinny być pokryte farbami i lakierami z atestem dopuszczającym je do użytku dzieci.
- Kolejna kwestia to wystrój. Oczywiście to rodzic podejmuje większość decyzji w tej kwestii, ale małe dziecko też już ma swoje zdanie oraz upodobania. Warto zatem dać maluchowi prawo wyboru np w sprawie motywu przewodniego z ulubionymi bohaterami bajek czy zwierzaczkami. Wybierając kolor ścian można pokazać 3 odcienie, które uważamy za ładne i dać dziecku zdecydować, który chce mieć w pokoju. 

- Następna sprawa to uniwersalność.  Urządzając pokój 2-latce warto wybrać uniwersalną bazę i zainwestować w takie meble i dodatki, które spokojnie posłużą do 6 roku życia, kiedy to czas na zmiany i bardziej "dorosłe" wyposażenie. Wielu producentów ma w ofercie łóżeczka, które rosną wraz z dzieckiem. Takie wybrałam także i ja, póki co łóżeczko ma szczebelki, ale dzięki dodatkowym bocznym wzmocnieniom można zamienić je w normalne otwarte łóżko z zagłówkiem. W pokoju córeczki umieściłam także niską komodę, która myślę że posłuży naprawdę wiele lat. Obecnie to łatwodostępne miejsce na przechowywanie zabawek, a w przyszłości będzie pełniła rolę szafki rtv.


Przechowywanie zabawek w pokoju dziecka- W pokoju dwulatki powinny znajdować się łatwodostępne miejsca do przechowywania zabawek, tak aby dziecko w każdej chwili mogło samo wziąć to czym chce się bawić. Bardzo dobrze sprawdzają się tu wszelkie kosze, pudła i niskie komody z otwieranymi drzwiczkami.


Jaki dywan do pokoju dziecka- Kolorystyka - panuje ogólne przekonanie, że pokoje dzieci powinny być kolorowe, ale warto z tym uważać aby nie przesadzić. Lepiej zdecydować się na jasne, pastelowe odcienie ścian i mebli, a kolor wprowadzić w dodatkach oraz zabawkach. Niestety ale na przykład mocno różowe ściany w połączeniu z dziesiątkami kolorowych zabawek mogą powodować, że wnętrze zamiast być przytulne, będzie przytłaczało i powodowało przestymulowanie dziecka.Tapeta kwiaty w pokoju dziewczynki

Tak prezentuje się pokój mojej 2,5 latki. Oczywiście na potrzeby zdjęć został "odgruzowany", gdyż na co dzień wygląda jakby przeszło przez niego tornado :) Córeczka bardzo lubi spędzać tam czas, ma łatwy dostęp do zabawek, które są pochowane w koszach i dolnych szufladach komody oraz szafy. Pokój ma niewiele ponad 12 m2, ale jest wystarczająco dużo miejsca na zabawki, meble i aktywności.

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.