13 ZALET BYCIA W CIĄŻYźródło: http://www.babygaga.com/

Okres ciąży to naprawdę wyjątkowy czas, podczas którego musimy przewartościować swoje życie, zmienić swoje nawyki oraz zrezygnować chociażby z części drobnych przyjemności. Dodatkowo pojawiają się mdłości, zadyszka, nocne skurcze łydek, a powiększający się brzuszek przeszkadza we śnie i codziennych aktywnościach. Jednak pomimo tych "atrakcji" warto spojrzeć na wszystko przez różowe okulary i zauważyć pozytywną stronę bycia w stanie błogosławionym. Zalet jest naprawdę wiele i sprawiają one, że przez te kilka najbliższych miesięcy możemy poczuć się jak księżniczki :) oraz zapomnieć o typowych niedogodnościach.


PIERWSZEŃSTWO W KOLEJCE DO KASY

W większości marketów i dyskontów obecne są kasy pierwszeństwa, gdzie kobiety w ciąży obsługiwane są poza kolejnością. Muszę jednak przyznać, że nawet jeśli takich kas nie ma to kasjerki zapraszają mnie na przód kolejki lub inni klienci przepuszczają przed siebie. Ostatnio pewien miły pan nie dość, że zaprowadził mnie na przód dość długiej kolejki, to jeszcze pomógł przy wypakowywaniu towaru na taśmę, zaś w Lidlu podeszła do mnie pracownica i zaprosiła do kasy, którą otworzyła specjalnie dla mnie. Bardzo miłe gesty, które powodują że czuję się jak VIP :)


kasy pierwszeństwa ciążaZAPEWNIONE MIEJSCE W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

W każdym autobusie czy tramwaju są miejsca przeznaczone specjalnie dla osób starszych, kobiet z małymi dziećmi oraz kobiet w ciąży. Jeśli te siedzenia są zajęte mamy prawo grzecznie dopominać się o ustąpienie miejsca. Ja niezbyt często korzystam z komunikacji miejskiej, ale w ostatnim czasie 3 razy jechałam autobusem i za każdym razem znalazł się ktoś życzliwy, kto zaoferował mi swoje siedzenie, a więc i tu lubelskie społeczeństwo zdało egzamin na 5.


MIEJSCE PARKINGOWE BLISKO WEJŚCIA DO SKLEPU

Część marketów i centrów handlowych ma wyznaczone miejsca parkingowe specjalnie dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj są one położone obok miejsc dla inwalidów, czyli bardzo blisko wejścia do sklepu. Muszę przyznać, że dla mnie to duże udogodnienie, gdyż nie muszę krążyć po całym parkingu i szukać wolnego postoju, a potem tachać toreb czy wózka na drugi koniec placu. Niestety na obecną chwilę bardzo niewiele sklepów posiada miejsca specjalnie dla kobiet w ciąży, przynajmniej w moim mieście. Dodatkowo niektórzy mężczyźni w sile wieku czują się na tyle uprzywilejowani, aby te miejsca zająć.


ciążą zaletyGWARANCJA ZATRUDNIENIA PRZEZ NAJBLIŻSZE 9 MIESIĘCY ORAZ PRZYWILEJE W PRACY

Będąc w ciąży nie możesz zostać zwolniona bez powodu, co daje poczucie bezpieczeństwa chociaż przez te kilka następnych miesięcy. Dodatkowo jeśli twoja umowa o pracę kończy się po 3 miesiącu ciąży, to musi ona zostać przedłużona przynajmniej do czasu rozwiązania. Jeżeli nie czujesz się najlepiej, pracujesz w szkodliwych warunkach a pracodawca nie może zaoferować ci lepszego stanowiska lub po prostu jesteś zmęczona i chcesz odpocząć, praktycznie od razu po potwierdzeniu ciąży możesz przejść na L4. Jeżeli czujesz się dobrze i chcesz pracować jak najdłużej przysługuje ci wiele przywilejów, o które powinnaś się stanowczo dopominać. 

Ja na L4 przeszłam w 4 miesiącu ciąży, gdyż uważam że decydując się na dziecko powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim jego zdrowie. Pomimo, że czułam się dosyć dobrze porozmawiałam ze swoją ginekolog o charakterze mojej pracy, po czym bez problemu otrzymałam zwolnienie. Niestety, ale bycie kosmetologiem wiąże się z ciągłą, wielogodzinną ekspozycją na działanie fali radiowej, ultradźwięków, światło laserów. Dodatkowo mamy ciągły kontakt z całą masą kosmetyków pełnych kwasów, chemii czy olejów esencjonalnych, które mogą powodować poronienia oraz wady płodu.


     style="display:inline-block;width:728px;height:90px"
     data-ad-client="ca-pub-6032465498362710"
     data-ad-slot="1754384989">


DUŻO CZASU NA SWOJE HOBBY I PASJE

Większość kobiet w ciąży prędzej czy później decyduje się przejść na L4, w efekcie czego ma aż nadmiar wolnego czasu. Jest to idealna okazja aby rozwijać swoje pasje lub znaleźć sobie nowe hobby. Poza tym wreszcie możesz się porozpieszczać i o siebie zadbać. Dzień spędzony w SPA, które oferuje pakiety zabiegowe dla przyszłych mam lub całodzienne leżakowanie na kanapie z ulubioną książką - czyż to nie brzmi cudownie :)


DLA PARTNERA, RODZINY I ZNAJOMYCH JESTEŚ NUMEREM 1

Kiedy twoją rodzinę i znajomych obiega wiadomość, że jesteś w ciąży zaczynają cię inaczej traktować, co jest naprawdę miłe. Zapraszając cię na obiad zaczynają gotować pod twoje gusta, usadzają na najwygodniejszym miejscu, nie palą w twojej obecności. Każdy się pyta jak się czujesz, czy ci wygodnie, gdzie chcesz pójść i co chcesz porobić - po prostu twoje zdanie jest najważniejsze :) Również partner, pomimo że tak powinno być na co dzień :) zaczyna traktować cię jak księżniczkę i dba o twoje dobro, wygodę oraz komfort na każdym kroku.


źródło:http://www.justrealmoms.com.br/ 


MOŻESZ HISTERYZOWAĆ I KAPRYSIĆ DO WOLI

Nie od dziś wiadomo, że w ciąży hormony szaleją przez co kobiety mogą miewać humory i ciągłe zmiany nastroju. Jeśli wstaniesz lewą nogą nie musisz udawać, że wszystko jest w porządku, po prostu wyrzuć to z siebie, a od razu lepiej się poczujesz :)


NIC NIE MUSISZ

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy to możesz sobie trochę odpuścić. Nie musisz nikomu nic udowadniać, nie musisz być perfekcyjna, nie musisz mieć dopięte wszystko na ostatni guzik. Daj sobie trochę luzu i przerzuć część obowiązków na swojego partnera oraz rodzinę. Czujesz się zmęczona lub po prostu masz lenia - spędź cały dzień w łóżku. Wierz mi ciąża jest wymówką na wszystko, a partner jakoś to przeboleje, że dziś nie ma obiadu :)


JESZ TO NA CO MASZ OCHOTĘ

Nie musisz dłużej martwić się o swoją figurę i możesz sobie odpuścić dietę. Wreszcie jesz to, na co masz ochotę. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek, bo jeśli przytyjesz 30 kg, to dosyć ciężko będzie to zrzucić po urodzeniu dzidziusia. Niemniej możemy sobie pozwolić na drobne przyjemności, nie musimy dłużej liczyć kalorii i martwić się wystającymi boczkami.

BRAK OKRESU

Jeden z największych plusów bycia w ciąży to brak okresu przez pełne 9 miesięcy. Szczególnie docenią to dziewczyny, które mają długie i bolesne miesiączki.


GĘSTE WŁOSY I MOCNE PAZNOKCIE

Hormony ciążowe, a zwłaszcza progesteron wpływają korzystnie na włosy i paznokcie. Zahamowane jest wypadanie włosów, więc są one gęste, mocne, puszyste i błyszczące. Paznokcie rosną o wiele szybciej, nie rozdwajają się i nie łamią. Często możemy także zauważyć poprawę stanu cery, jak to było w moim przypadku. Skóra twarzy przestała się przetłuszczać, poznikały drobne wypryski i zaskórniki, a pory wyraźnie się zwęziły - dla mnie rewelacja.
DUŻE I JĘDRNE PIERSI

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest tkliwość piersi oraz to, że stają się one pełniejsze i jędrniejsze. Wzrost poziomu hormonów ciążowych spowoduje, że twój biust powiększy się nawet o 2-3 rozmiary, spełnienie marzeń dla posiadaczek małych piersi.


BRAK ALERGII

Produkowane w czasie ciąży kortykosteroidy działają przeciwzapalnie i hamują wszelkie alergie. Wreszcie możesz odetchnąć i chociaż na kilka miesięcy zapomnieć o dokuczających ci alergiach.


A Waszym zdaniem co jest największą zaletą bycia w ciąży?
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.