SKALNIAK W DONICZCE - POMYSŁ NA DEKORACJĘ SŁONECZNEGO BALKONU

rojnik skalniak

Balkon w moim mieszkaniu usytuowany jest od strony południowo-zachodniej. W praktyce oznacza to, że słońce świeci tam od południa do samego wieczora, a w lecie temperatury osiągają zawrotne wartości. Od zawsze marzył mi się piękny, otulony zielenią taras, na którym mogłabym odpoczywać i się relaksować. Przez pierwsze dwa lata po przeprowadzce robiłam liczne nasadzenia i inwestowałam w kwiaty "odporne" na warunki pogodowe. Niestety pomimo codziennego podlewania rośliny karłowaciały i wysychały na wiór. W końcu dałam za wygraną bo ani lawenda, ani bluszcze ani tym bardziej kwitnące kwiaty nie dawały sobie w takich warunkach rady. Pewnego dnia trafiłam na program, w którym urządzano balkon położony tak jak mój i w końcu dowiedziałam się jakie rośliny bez problemu przetrwają ten niemal pustynny klimat. Cóż wybór jest mocno ograniczony, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :) Wśród kwiatów, które doskonale czują się w takich warunkach znajdziemy wszystkie rośliny twardolistne typu kaktusy czy rozchodniki, a także trawy i niektóre krzewy jak na przykład bukszpan.


Dekoracją, która wygląda naprawdę ciekawie i której niestraszne są wysokie temperatury czy susze, jest miniaturowy skalniak urządzony w doniczce. Jest on niezwykle prosty do założenia i nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Do jego stworzenia najlepiej jest użyć odpornych roślin skalnych tj. rojnik, rozchodnik, gęsiówka czy skalnica. Po kilku sezonach, kiedy rośliny się namnożą tworząc jedyną i niepowtarzalną kompozycję skalniak będzie wyglądał naprawdę imponująco.

Jak założyć skalniak w doniczce?

Do założenia skalniaka potrzeba zaledwie kilku rzeczy:

- płaskiej doniczki (ja użyłam kosza po prezencie)
- czarnej folii (w przypadku doniczki nie potrzebna)
- keramzytu
- ziemi
- roślin (u mnie rojnik)
- ewentualnie grubego żwirku, który ograniczy nadmierne parowanie wody)

1) Dno i boki koszyka wykładamy folią, tak aby ziemia nie wysypywała się szczelinami. W foli należy zrobić nacięcia, aby nadmiar wody miał ujście2) Na około 1/3 wysokości doniczki wysypujemy keramzyt, który utworzy warstwę drenującą


3) Resztę doniczki uzupełniamy ziemią i sadzimy w niej rośliny, które rozmieszczamy dosyć gęsto (im gęściej posadzimy, tym szybciej skalniak osiągnie ładny wygląd)


4) Pomiędzy roślinki rozsypujemy trochę gruboziarnistego żwiru, a całość podlewamy

skalniak na balkonie w doniczce


Jak pielęgnować skalniak w doniczce?

Taki balkonowy skalniak nie wymaga żadnej skomplikowanej pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy go obficie podlać wodą, a na wiosnę zasilić biohumusem. Trzeba jedynie uważać, aby ziemia w doniczce nie wyschła na wiór oraz aby nie była cały czas mocno mokra, bo korzenie zaczną gnić.

Przed zimą skalniak solidnie podlewamy tak, aby liście zrobiły zapasy wody i ustawiamy go w zacisznym miejscu. Pod doniczkę dobrze jest podłożyć styropian, a rośliny zabezpieczyć gałązkami świerkowymi lub agrowłókniną.

Raz na 2-3 sezony skalniak należy odmłodzić, usuwając najstarsze części wraz z korzeniem i częścią gleby. 

Póki co mój rojnik nie wygląda jeszcze imponująco, ale w przyszłym sezonie powinien ładnie się namnożyć, tworząc dekoracyjne zwisy i narosty. Poniżej przedstawiam Wam kilka inspiracji z naprawdę ładnymi domowymi skalniakami.

źródło
źródło
źródło

źródło
źródło

Zobacz także:


Aby być na bieżąco polub blog na FB

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.