ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A KOSINIAKOWE - KOMU PRZYSŁUGUJE, JAKIE DOKUMENTY ZŁOŻYĆ. WZORY WNIOSKÓW DO POBRANIA


W ostatnim czasie dostałam kilka zapytań odnośnie urlopu macierzyńskiego oraz tego jak napisać wniosek o taki urlop. Pomimo, że nie jestem specjalistką w tej dziedzinie to jakieś informacje posiadam, dlatego postanowiłam podzielić się z Wami tym, co wiem. Niestety dosyć ciężko jest znaleźć rzetelne i aktualne informacje, gdyż w 2016 roku zmieniono ustawę, dzięki której możemy zostać z maluszkiem w domu przez okrągły rok. To czy urlop macierzyński i rodzicielski wykorzystamy od razu w całości zależy tylko od nas i w tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Poniżej przedstawiam Wam wzory wniosków do pobrania wraz objaśnieniami.

Ile trwa urlop macierzyński i wychowawczy?

O urlop macierzyński mogą starać się te kobiety, które posiadają umowę o pracę lub opłacają ubezpieczenie chorobowe. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, zaś po jego zakończeniu można wziąć urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni, co w sumie daje 52 tygodnie czyli okrągły rok (sytuacja ma odniesienie do jednego dziecka, w przypadku bliźniaków czy trojaczków urlopy się wydłużają). 6 tygodni urlopu macierzyńskiego możemy wykorzystać jeszcze przed porodem, możemy go też zacząć tuż po porodzie. Jeśli przyszłej mamie zależy na szybkim powrocie do pracy, to może ona wykorzystać tylko 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka (o ile pracuje on na etacie lub opłaca ubezpieczenie chorobowe).

Urlop rodzicielski możemy w całości wykorzystać bezpośrednio po macierzyńskim, ale możemy też skorzystać z niego w 4 częściach, jednak nie później niż do ukończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko będzie miało 6 lat. 

Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać urlop macierzyński i wychowawczy?

Jeśli na początek staracie się wyłącznie o urlop macierzyński, to nie musicie wypełniać żadnych wniosków, ponieważ urlop ten jest obligatoryjny. Mimo wszystko w ciągu 3 tygodni od dnia porodu należy dostarczyć do pracodawcy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Jeśli część urlopu macierzyńskiego chcecie wykorzystać jeszcze przed porodom, to musicie dostarczyć zaświadczenie od lekarza z przewidywaną datą porodu.

Jeśli od razu chcecie wykorzystać cały przysługujący Wam urlop macierzyński i wychowawczy, to w ciągu 3 tygodni od porodu musicie dostarczyć do pracodawcy odpowiedni wniosek wraz z odpisem aktu urodzenia dziecka. We wniosku musi znajdować się oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców.

Wypełniając wniosek możecie zadecydować w jakim wymiarze świadczenie ma być wypłacane. Możecie otrzymywać 80% podstawy wymiaru opłacanych składek przez 12 miesięcy lub 100% przez pierwsze 6 miesięcy i 60% przez pozostałe 6 miesięcy. Druga opcja jest bardziej opłacalna dla osób, których wynagrodzenie oscyluje w granicach najniższej krajowej lub jest niższe. Przez 6 miesięcy będą one otrzymywały 100% swojego wynagrodzenia, zaś przez kolejne 6 jeśli będzie ono niższe niż 1000 zł, to otrzymają wyrównanie do tej kwoty.

Kosiniakowe czyli zasiłek macierzyński dla bezrobotnych, studentów, rolników....

Według nowego prawa wszystkie mamy, którym do tej pory nie należał się urlop macierzyński, otrzymają zasiłek macierzyński. W praktyce wygląda to tak, że zarówno bezrobotni, studenci czy osoby na umowach śmieciowych z tytułu urodzenia się dziecka przez okrągły rok będą otrzymywały po 1000 zł netto. Aby otrzymać Kosiniakowe w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia dziecka należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednim do miejsca zamieszkania. Wnioski są dostępne w każdej siedzibie MOPS, możecie je też pobrać TUTAJ

Wzór wniosku o urlop macierzyński i wychowawczy do pobraniaWniosek 80% przez 12 miesięcy POBIERZ
Wniosek 100% przez 6 miesięcy i 60% przez kolejne 6 miesięcy POBIERZ

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania związane z zasiłkiem macierzyńskim lub Kosiniakowym, to śmiało pytajcie w komentarzach pod spodem. W miarę możliwości postaram się pomóc, chociaż zaznaczam, że nie jestem specjalistką w tej dziedzinie.

Zobacz także:

Darmowe próbki dla niemowląt
Jak sensownie spakować torbę na poród i pobyt w szpitalu?
Co zrobić aby mieć łatwiejszy poród?

Aby być na bieżąco polub blog na FB

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.