CO CIĘ GRYZIE CZYLI JAK CHRONIĆ SIEBIE I DZIECI PRZED KLESZCZAMI ORAZ KOMARAMI

CO NA KOMARY I KLESZCZE

Komary i kleszcze to jedno z naszych "dóbr narodowych". Decydując się na wakacyjny wyjazd w głąb Polski, musimy pogodzić się z ich obecnością. O ile komary są tylko upierdliwe, a ich ugryzienie wywołuje jedynie świąd, o tyle ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne. Warto zatem odpowiednio się przygotować tak, aby insekty nie zepsuły naszego wypoczynku. Szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie środki, które nie będą dla nich toksyczne czy szkodliwe. Trzeba także przygotować się na ewentualne, samodzielne wyciągnięcie kleszcza, które wbrew pozorom nie jest trudne i nie wymaga wizyty na izbie przyjęć czy wzywania karetki pogotowia.


Komary

Najbardziej aktywne są o zmierzchu, a najczęściej występują tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Samice do produkcji jaj potrzebują wysoko białkowego pokarmu, a ludzka krew doskonale spełnia te kryteria. Komary lokalizują człowieka dzięki specyficznemu zapachowi i ciepłocie ciała. Przyciągają je także kwiatowe oraz owocowe aromaty. Chcąc się pożywić przekłuwają skórę i wpuszczają do rany ślinę zawierającą substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Ich ugryzienie wywołuje świąd, ale może także powodować reakcje alergiczne. Ukąszenia komarów są szczególnie uciążliwe dla dzieci, które nie mogą powstrzymać się przed drapaniem, potęgując tym uczucie swędzenia i powodując powstawanie ran oraz blizn.W przypadku małych dzieci najskuteczniejszą metodą ochrony przed komarami są moskitiery zamontowane na wózku czy łóżeczku. Starsze pociechy należy smarować odpowiedniki specyfikami, które powinny mieć przeznaczenie specjalnie dla dzieci (preparaty dla dorosłych mogą być dla dzieci toksyczne lub drażniące). Środki dla dzieci powinny zawierać składniki pochodzenia roślinnego (tzw. repelenty) bez obecności DEET. Produkty dla niemowląt i kobiet w ciąży zazwyczaj oparte są o wyciąg z eukaliptusa australijskiego lub olejki eteryczne, które są bezpieczne i nie drażnią skóry. Wśród olejków, których komary nie znoszą możemy wymienić: 
- olejek trawy cytrynowej
- olejek goździkowy
- olejek paczulowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek rozmarynowy
- olejek cedrowy
- olejek mięty pieprzowej
- olejek geranium
- olejek lawendowy
- olejek bazyliowy
- olejek tymiankowy
- olejek cytrynowy i pomarańczowy (mają działanie fotouczulające, nie wolno stosować ich przed wyjściem na słońce)

Pamiętajcie, że nierozcieńczone olejki eteryczne są silnie działającymi substancjami i nie należy ich nakładać bezpośrednio na skórę. Aby były bezpieczne należy rozcieńczy je w innym oleju np. oliwie z oliwek, olejku ze słodkich migdałów tak, aby ich stężenie wynosiło 5-10%. Dopiero taką mieszankę można aplikować na ciało.


Substancją, której należy unikać w smarowidłach dla dzieci jest  Ethyl Butylacetylaminopropionate czyli IR353

Inną skuteczną formą ochrony przed komarami są urządzenia wytwarzające ultradźwięki, które wkłada się do kontaktu lub przyczepia do paska czy ubrania. Możemy także zaopatrzyć się w specjalne plastry lub opaski. Zawierają one naturalne olejki odstraszające owady. Plastry przyklejamy do ubrania lub poduszki czy kołdry, opaski nakładamy na nadgarstki oraz kostki. 

Bezpieczne dla dzieci środki na komary i meszki

preparaty przeciw komarom dla niemowląt i kobiet w ciąży


1) Komaroff Spray
2) Kosmed Spray lub żel z naturalnymi olejkami roślinnymi
3) Mosbito Natura
4) Moskiter Skin Protect
5) Mosquiterium Spray

Analizę składu tych preparatów znajdziecie na stronie Sroka o.

Kleszcze

Panuje błędne przekonanie, że kleszcze bytują głównie w lasach i na terenach wiejskich. Tymczasem pełno ich w miejskich parkach czy skwerkach, a także na trawnikach oraz placach zabaw. Mikroskopijne larwy mające około 0,5 mm wielkości żyją tuż nad ziemią, odrobinę większe nimfy ( do 1,5 mm) bytują w trawach oraz niskich krzewach, zaś dorosłe osobniki (do 5 mm) koczują na roślinach nie wyższych niż 120 cm.

Kleszcze żywią się ludzką krwią i mogą przenosić bardzo groźne choroby. Atakują one dolne partie ciała, a następnie migrują w poszukiwaniu cienkiej, łatwej do przebicia skóry. Często żywią się w okolicach pach, pachwin, szyi czy uszu.

Kleszcze mają niezwykle dopracowany aparat gębowy, którym przebijają skórę, wpuszczają substancję znieczulającą i zasysają krew. Co najciekawsze, niezauważony na ciele kleszcz, żywiąc się naszą krwią, może powiększyć swoje rozmiary nawet 200 razy!

Kleszcze wpuszczając substancję znieczulającą, mogą przenieść do naszego organizmu szereg groźnych chorób. Najgroźniejszą z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu, którego objawy podobne są do grypy. Nieleczone wywołuje zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, może prowadzić do licznych powikłań a nawet śmierci.

Kolejną dosyć niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza, która może objawiać się wędrującym po ciele rumieniem, zmęczeniem, problemami ze snem, bólem mięśni, bólem głowy, zaburzeniem wzroku, szumem usznym, arytmią serca, depresją, zaburzeniami neurologicznymi.

Wśród chorób roznoszonych przez kleszcze wymienić należy także: anaplazmozę, babeszjozę i riketsjozę. Trzeba jednak dodać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób, niestety nigdy nie mamy pewności, czy ten który się na nas żywi zakaża czy nie.Metody ochrony przed kleszczami

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed kleszczami jest dokładne obejrzenie swojego ciała oraz ciała dziecka po każdym spacerze. Warto także dobrze wytrzepać ubranie i przeskanować je wałkiem do odzieży. Tak jak pisałam wcześniej, kleszcze nawet przez kilka godzin migrują po ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca do żerowania.

Przed wyjściem na spacer każdy odkryty skrawek ciała powinniśmy popryskać lub posmarować repelentem, zwracając szczególną uwagę na okolice głowy, szyi, uszu. Preparat odstraszający kleszcze bez problemu zrobimy sami w domu. Wystarczy pomieszać 2 łyżki oleju roślinnego z 20 kroplami olejku różanego, 20 kroplami oleju lawendowego oraz 1 łyżką miąższu z aloesu. Jest to dosyć skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny preparat, który możemy stosować także u dzieci.

Jak wyjąć kleszcza?

Jeśli zauważymy na ciele swoim lub dziecka kleszcza, nie wolno smarować go masłem ani przypalać. Nie wolno kręcić nim w prawo czy w lewo, ani rozrywać na kawałki, ponieważ może to powodować, że kleszcz wpuści do organizmu człowieka substancje znieczulające, które potencjalnie zawierają groźne bakterie.

Kleszcza należy wyjąć jednym zdecydowanym ruchem w górę, używając kleszczołapki lub specjalnej karty safecard. Planując wakacyjny wyjazd warto się w taki gadżet zaopatrzyć. Kosztuje on grosze, a może uchronić Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny przed spędzeniem dnia na izbie przyjęć. Prawidłowo wyjęty kleszcz powinien być żywy i się ruszać, musi też mieć główkę i wszystkie odnóża. Jeśli jakaś część pajęczaka pozostała w ciele, niezwłocznie udaj się do lekarza. Po wyjęciu kleszcza obserwuj czy na skórze nie ma rumienia lub obrzęku, czy nie pojawiły się bóle lub zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.

jak wyjąć kleszcza


Aby być na bieżąco polub blog na FB. Jeśli uważasz, że artykuł może przydać się także innym, nie wahaj się go udostępnić.

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.