PIERWSZE BUTY DO NAUKI CHODZENIA - KIEDY JE KUPIĆ I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

jakie buty do nauki chodzenia wybrać

Większość z nas kompletując wyprawkę dla swojego maluszka kupuje małe, słodkie buciki. Są one tak rozkoszne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. W rzeczywistości pełnią one jedynie funkcję ozdobną i jak się okazuje mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na rozwijającą się stopę niemowlaka. 


Niektóre maluszki stawiają pierwsze kroki już w wieku 8-9 miesięcy, inne dopiero około 20 miesiąca. W obydwu przypadkach wartości te mieszczą się w normie i jeśli nasze roczne dziecko nadal nie chodzi, to nie ma się czym martwić i absolutnie nie wolno tego procesu przyśpieszać na siłę. Jeżeli dziecko nie chodzi to znaczy, że nie jest jeszcze na to gotowe. Wsadzanie go w chodzik lub wymuszone prowadzanie za rączki doprowadza do zbyt nadmiernego obciążania stóp i może skończyć się ich nieprawidłowym rozwojem. Podobny skutek może mieć zbyt wczesne zakładanie bucików oraz nieodpowiednie ich dopasowanie. 

Mój synek ma obecnie 13 miesięcy i wstaje oraz chodzi tylko przy meblach. Z każdym dniem jego kroki są coraz pewniejsze i bardziej stabilne. Podejrzewam, że wkrótce nastąpi ten przełomowy moment, w którym zacznie kroczyć bez żadnej podpory. Niestety babcie już od kilku miesięcy suszą mi głowę o buty do nauki chodzenia. Według nich wysokie sandałki ze sztywnymi zapiętkami przyśpieszają naukę, więc koniecznie powinnam się w nie zaopatrzyć. Na nic zdają się tłumaczenia, że zbyt wczesne zakładanie bucików wpływa niekorzystnie na stopę. Niemniej wkrótce nadejdzie ten dzień, że synek będzie samodzielnie chodził, dlatego zaczęłam się rozglądać za odpowiednimi butami na dwór. Po długich poszukiwaniach i przejrzeniu dziesiątek opinii w internecie mój wybór padł na buty do nauki chodzenia Walkkings.

jakie buty do nauki chodzenia kupić


Póki co po domu maluch śmiga na bosaka lub w antypoślizgowych skarpetkach, które nie zaburzają prawidłowego rozwoju i kształtowania się stópki. Jak pisze Paweł Zawitkowski w swojej książce "Mamo,  tato, co ty na to?" - "Najlepszym i najzdrowszym obuwiem dla małego dziecka jest jego własna STOPA". Nie dajmy więc sobie wmówić, że jest inaczej i nie wciskajmy swojego malucha w trzewiki już od pierwszych miesięcy życia. Pierwsze buty powinniśmy zakupić dopiero wtedy, gdy dziecko samodzielnie chodzi. Zakładamy je wyłącznie na dwór, po domu maluch powinien biegać na bosaka lub w antypoślizgowych skarpetkach. Warto też zdejmować dziecku buty wszędzie tam gdzie to możliwe i bezpieczne np. na podwórku czy na plaży, gdyż tylko bezpośredni kontakt stopy z podłożem wzmacnia mięśnie i stymuluje prawidłowy rozwój całego ciała. 

Na co zwrócić uwagę kupując pierwsze buty do chodzenia?

Zakup pierwszych butów dla dziecka to całkiem poważna sprawa, dlatego dokonując wyboru trzeba wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę. Trzeba postawić na jakość, zapewniając maluchowi komfort i bezpieczeństwo.

buty do nauki chodzenia opinie

- Kupując buciki, do sklepu powinniśmy wybrać się z dzieckiem. Dokonywanie zakupu w oparciu o patyczek docięty do długości stopy dziecka to nie najlepszy pomysł. Ważne jest także podbicie oraz szerokość, a te parametry możemy dopasować wyłącznie mierząc but na stopie. Jeśli nie dacie rady zabrać malucha do sklepu na mierzenie bucików, to albo dokonajcie zakupu w miejscu, w którym nie będzie problemu ze zwrotem w razie niedopasowania, albo zróbcie zakupy przez internet - w tym wypadku zawsze macie 2 tygodnie na zwrot towaru.

- Nie kupujcie butów na wyrost, w bucie powinno być około 5-7 mm luzu. Aby sprawdzić czy dany rozmiar jest odpowiedni, wyjmij z buta wkładkę i przyłóż do niej stopę dziecka.

- Pierwsze buty nie mogą być zbyt sztywne. Podeszwa powinna być na tyle miękka, aby zginać się w około 1/3 długości, czyli tam gdzie zgina się stopa malucha.

- Podeszwa buta powinna być antypoślizgowa czyli taka, która uchroni przed upadkiem na płytkach czy mokrej/śliskiej nawierzchni. 

- Cholewka buta nie może być zbyt długa i sztywna bo to utrudnia chodzenie. W wysokich i sztywnych butach dziecko czuje się podobnie jak w butach narciarskich.

- Buty dla dziecka, które od niedawna chodzi, powinny mieć zaokrąglony i obszerny czub, który umożliwia szerokie rozstawienie paluszków.

- Buty powinny być wykonane z przewiewnych, najlepiej naturalnych materiałów.

- Zapiętek powinien być na tyle elastyczny, aby poruszał się razem ze stopą. Jeśli zapiętek wewnątrz buta się wyciera, to oznacza że jest za twardy.

- Pierwsze buty służące do chodzenia powinny być nowe. Zakładanie dziecku używanych bucików może spowodować, że maluch będzie chodził w nienaturalny sposób.

Dajcie znać jakie buty sprawdziły się u Waszych maluchów? Dobrych rekomendacji nigdy za wiele.

Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.