JAK OBJAWIA SIĘ U NIEMOWLAKA ALERGIA NA BIAŁKA MLEKA KROWIEGO? CZYM JE ZASTĄPIĆ?W ciągu ostatnich 10 lat częstotliwość występowania alergii na białka mleka krowiego u niemowlaków zwiększyła się dwukrotnie. Obecnie w Polsce alergię na mleko ma około 3% dzieci, przy czym liczby te stale rosną. System immunologiczny maluszków błędnie uznaje białka mleka za szkodliwe, dlatego włącza mechanizmy obronne i próbuje je zwalczać. W efekcie pojawiają się reakcje alergiczne, które przyjmują przeróżne postacie, i które czasem dosyć ciężko jest zdiagnozować. U każdego dziecka przebiegają one z różnym stopniem nasilenia i mogą dotyczyć układu pokarmowego, układu oddechowego lub skóry. Dobra wiadomość jest jednak taka, że u około 80% dzieci, które stosowały dietę eliminacyjną, alergia na mleko krowie ustępuje w okolicy 2-3 roku życia. 


Objawy alergii na białka mleka krowiego

Bardzo często dolegliwości występujące u niemowlaka trudno jest skojarzyć z alergią na białka mleka krowiego. Czasami jej symptomy są podobne do tych towarzyszących innym chorobom, jednak stwierdzono, że alergia na mleko częściej dotyka niemowlaków, których rodzice również są alergikami. 

- układ pokarmowy:
 •   silne zaparcia
 •   biegunka i tzw. strzelające kupki
 •   kupka z krwią i śluzem
 •   wzdęcia
 •   kolka
 •   silne ulewanie i refluks
 •   wymioty
 •   ból brzuszka
 •   zapalenie żołądka i jelit
-  układ oddechowy:
 •   świszczący kaszel
 •   nieżyt nosa
 •   problemy z oddychaniem
 •   astma
-  skóra:
 •   sucha, zaczerwieniona i jakby błyszcząca skóra, szczególnie w obrębie policzków
 •   pokrzywka
 •   wypryski i krostki
 •  czerwone, suche plamy na ciele, szczególnie pod kolanami, w pachwinach i zgięciach  łokciowych
 •  bardzo nasilona ciemieniucha, szczególnie z tendencją do pękania skóry w jej obrębie i krwawienia
-  inne:
 •   problemy neurologiczne tj. nadpobudliwość, płaczliwość, problemy ze snem
 •   zbyt mały przyrost masy ciała dziecka
 •   wstrząs anafilaktyczny

Alergia na białka mleka krowiego może przyjmować taką postaćDiagnozowanie alergii na białka mleka krowiego

Jeśli zauważysz u swojego dziecka jakieś niepokojące objawy, które mogą wskazywać na alergię to w pierwszej kolejności skontaktuj się z pediatrą. Sprawa nie jest jednak taka prosta ponieważ, aby potwierdzić podejrzenia należy wykonać test alergologiczny. Cały szkopuł tkwi jednak w tym, że testy przeprowadzone u niemowlaków nie są  wiarygodne, więc tak naprawdę nie ma sensu ich robić u dzieci młodszych niż 12 - 18 miesięcy. 

Niemniej lekarz może potwierdzić Twoje przypuszczenia i zalecić dietę eliminacyjną, która polega na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu dziecka niektórych składników. 


Dieta u dzieci z alergią na białka mleka krowiego

Podstawą diety u niemowlaków jest mleko, dlatego nie może ono być wyeliminowane z jadłospisu maluszka. Jeśli Twoje dziecko odżywiane jest mlekiem modyfikowanym to dalsze postępowanie zależy od tego, na które konkretnie białka maluch jest uczulony. Tak czy inaczej rodzaj alergenu można poznać jedynie metodą prób i błędów, wprowadzając lub eliminując go z diety dziecka. Oczywiście wszelkie działania należy prowadzić po uzgodnieniu z pediatrą. 

Jeśli problemem jest laktoglobulina, to wystarczy zwykłe mleko modyfikowane zamienić na mleko w proszku kozie.  Produktem godnym polecenia jest mleko kozie firmy Holle, które dostępne jest w ofercie sklepu bdsklep.pl

Jeśli po przejściu na mieszankę mleka koziego objawy alergii nie ustępują to może to oznaczać, że problemem jest kazeina zawarta zarówno w mleku krowim jak i w kozim. W tym wypadku należy dobrać preparaty mlekozastępcze poddane hydrolizie tzw. hydrolizaty. W zależności od wieku dziecka i stopnia nasilenia alergii, białka w poszczególnych mieszankach mogą być rozbite na mniejsze cząstki: peptydy lub jeszcze mniejsze: aminokwasy elementarne. 

Dzieciom obciążonym ryzykiem alergii na kazeinę, czyli takim których rodzice i/lub starsze rodzeństwo mają alergię pokarmową, zaleca się podawać mieszanki o niskim stopniu hydrolizy. Są to ogólnodostępne mleka oznaczone HA np. NAN OPTIPRO HA; HUMANA HA

Niemowlakom, które mają niewielkie objawy alergii zaleca się hydrolizaty z białek serwatkowych np. Bebilon PEPTI zaś  dzieciom o bardzo nasilonych objawach, hydrolizaty kazeinowe np. Nutramigen. Preparaty mlekozastępcze tego typu powinny być podawane wyłącznie pod nadzorem lekarza. 

Rozszerzając dietę maluszka należy pamiętać o unikaniu produktów, które zawierają w sobie białka mleka krowiego np. ser, śmietana, jogurt, lody, budyń, czekolada, ciastka, herbatniki, naleśniki, wyroby mięsne i wędliny, niektóre pieczywo, sosy, zupy instant, trzeba też uważać na wołowinę i cielęcinę. Jeśli dziecko karmione jest piersią, wtedy to mama musi ze swojej diety wyeliminować te produkty, tak aby jej mleko było wolne od białka mleka krowiego. Zdarza się jednak, że alergia nie mija nawet po zastosowaniu przez mamę diety eliminacyjnej i w tych przypadkach mleko mamy powinno być zastąpione odpowiednią mieszanką mlekozastępczą, dobraną przez lekarza.

Partnerem wpisu jest bdsklep.pl


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.