NOWE STANDARDY OPIEKI OKOŁOPORODOWEJ - CZY WIESZ CO SIĘ ZMIENIA?

nowe standardy opieki okołoporodowej


Kiedy rodzimy po raz pierwszy, nie do końca wiemy czego możemy się spodziewać. Zdajemy sobie sprawę, że poród wiąże się z ogromnym wysiłkiem oraz bólem, ale naszą niepewność wzmaga fakt, że na polskich porodówkach ciężko jest spotkać życzliwy personel. Niestety daleko nam jeszcze do standardów obowiązujących w krajach Europy Zachodniej. W Polsce standardy opieki okołoporodowej obowiązują od 2012 roku, niestety jak wynika z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku, w większości szpitali prawa rodzących kobiet nadal są łamane, a personel medyczny nie do końca przestrzega wszystkich zapisów. Trzeba jednak przyznać, że sytuacja powoli się poprawia, a od 1 stycznia 2019 mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej, które być może jeszcze bardziej poprawią warunki panujące na naszych porodówkach. Nowe wytyczne mają być dostosowane do norm Światowej Organizacji Zdrowia i mają zapewnić bezpieczeństwo oraz utrzymać dobry stan zdrowia matki i dziecka przy jednoczesnym  minimalizowaniu interwencji medycznych. 

Likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży

Do tej pory jeśli kobieta nie urodziła przed 41 tygodniem ciąży, to była skierowywana na przymusową hospitalizację. Nowe standardy likwidują ten zapis, ponieważ stwierdzono że przyczynia się to nadmiernej liczby sztucznie (farmakologicznie) wywoływanych porodów oraz do zbyt wielu porodów poprzez cesarskie cięcie. Według nowych zapisów jeśli mamie i dziecku nie zagraża żadne niebezpieczeństwo, to nie ma potrzeby hospitalizacji. Tak czy inaczej ciąża musi być zakończona przed 42 tygodniem, a stan zdrowia pacjentki i jej dziecka musi być intensywnie monitorowany, ale może to być robione podczas codziennych spotkań z położną czy lekarzem.

Jednakowe prawa dla wszystkich

Stare przepisy ograniczały się do porodu o charakterze fizjologicznym. Nowe standardy mówią o łagodzeniu bólu i organizacji pracy personelu w przypadkach szczególnie trudnych tj. poronienie, urodzenie dziecka martwego lub chorego.

Szkolenie i monitorowanie personelu

Pomimo, że standardy opieki okołoporodowej istnieją od 2012 roku, to w wielu szpitalach nadal są nieprzestrzegane i tak naprawdę nikt tego nie kontroluje. Nowe przepisy nakazują regularne szkolenie personelu i monitorowanie, czy przestrzega on standardów.

Kontrolowanie ryzyka depresji poporodowej

Do tej pory był to temat mocno zaniedbany. Według nowych standardów osoba sprawująca opiekę nad kobietą w czasie ciąży i połogu, ma ocenić ryzyko wystąpienia depresji poporodowej oraz określić nasilenie jej objawów. W projekcie jest propozycja, aby ryzyko ocenić trzykrotnie: w 1 trymestrze, na miesiąc przed porodem i miesiąc po porodzie.

Łagodzenie bólu porodowego

W obecnych standardach łagodzenie bólu porodowego jest traktowane jako dodatkowa interwencja medyczna. Według nowych zapisów pacjentka MUSI otrzymać pełną informację na temat tego, jakie metody uśmierzania bólu są dostępne, jak działają i jakie mogą być skutki uboczne.

Poznanie szpitala, w którym chcemy rodzić

Nowe przepisy umożliwiają ciężarnej kobiecie poznanie miejsca, w którym chcą rodzić, wcześniejsze wypełnienie dokumentacji medycznej i przeprowadzenie konsultacji z anestezjologiem.

Sytuacje szczególne

Nowe standardy okołoporodowe wyeliminowały określenie "niepowodzenie położnicze", którym do tej pory nazywano poronienie, urodzenie dziecka chorego lub martwego. Pojęcie to zostało zmienione na "sytuacje szczególne". Nowe przepisy kładą nacisk na otoczenie kobiety szczególna opieką, a w przypadku urodzenia chorego dziecka personel jest zobowiązany do udzielenia informacji na temat dalszej pomocy w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Wszelkie zabiegi i pielęgnacja noworodka tylko w obecności matki

Nowe standardy nakładają obowiązek wykonywania wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych i procedur w obecności matki. Przepisy doprecyzowały także czas potrzebny na przeprowadzenie badania klinicznego noworodka, tak aby nie kolidowało ono z obowiązkowym dwugodzinnym kontaktem matki z dzieckiem "skóra do skóry". Ocena stanu noworodka w skali Agpar tuż po urodzeniu będzie wykonywana na brzuchu mamy - obecny zapis mówi, że "może być dokonana", nowy zapis informuje, że "powinna być".

Wspieranie laktacji

Nowe standardy kładą duży nacisk na karmienie piersią. Szpitale mają zapewnić każdej matce sprzęt niezbędny do pozyskiwania mleka, a w przypadku wcześniaków, które nie mogą być karmione mlekiem mamy, do korzystania z banków mleka kobiecego. Podawanie mleka modyfikowanego noworodkom umieszczone jest na liście interwencji medycznych, tuż obok cięcia cesarskiego, indukcji porodu czy nacięcia krocza. Od tej pory tylko lekarz będzie mógł zalecić podanie noworodkowi mieszanki mlekozastępczej.

Aby być na bieżąco polub blog na FB:

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.