PRAWIDŁOWA DIETA W CIĄŻY - JEDZ DLA DWOJGA A NIE ZA DWOJE

co jeść w ciąży


Odpowiednia dieta w ciąży jest niezwykle istotna i wcale nie chodzi tu o zdobycie nadprogramowych kilogramów, które ciężko będzie nam zrzucić po porodzie. Spodziewając się dziecka nie powinnyśmy jeść za dwoje, ale dla dwojga. Oznacza to, że nasze posiłki powinny być bogate w składniki odżywcze i powinny dostarczać właściwą ilość energii. Zapewni to dobre samopoczucie mamie i zapobiegnie niedoborom, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla dziecka jak i dla matki. Oczywiście mogą nam się zdarzać drobne grzeszki, bo z ciążowymi zachciankami nie wygramy. Ważne jednak aby jadłospis był dostosowany do indywidualnych potrzeb ciężarnej i trymestru ciąży. Musi także pokrywać rosnące zapotrzebowanie na kalorie oraz składniki odżywcze. 


Odpowiednia dieta w ciąży - korzyści dla mamy

Spożywanie wartościowych i odpowiednio skomponowanych posiłków dostosowanych do trymestru ciąży sprawi, że przyszła mama będzie się lepiej czuła, a typowe dolegliwości jak nudności, zgaga czy zaparcia, nie będą tak dokuczliwe. Dzięki prawidłowemu żywieniu można uniknąć niedoborów składników odżywczych, które mogą prowadzić do anemii czy problemów z zębami. Dobrze skomponowane menu zmniejsza też ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, chroni przed nadmiernym przyrostem masy ciała oraz minimalizuje prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu. Zmieniając nawyki żywieniowe w ciąży sprawimy, że po wydaniu dziecka na świat łatwiej będzie nam zrzucić zbędne kilogramy i powrócić do wymarzonej sylwetki. 

Odpowiednia dieta w ciąży - korzyści dla dziecka

Pierwsze 1000 dni życia dziecka, które liczone są od początku ciąży, to kluczowy okres dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka. Dzięki odpowiedniej diecie w ciąży dostarczamy dziecku niezbędnych składników odżywczych i wspieramy rozwój mózgu, wzroku oraz systemu nerwowego. Przyczyniamy się także do kształtowania układu odpornościowego i zmniejszamy ryzyko wystąpienia wad wrodzonych centralnego układu nerwowego.

Ile powinnam przytyć w ciąży?

Prawidłowy przyrost masy ciała wpływa na zdrowie dziecka i przebieg ciąży. Nie może on być zbyt mały, ani zbyt duży, a konkretne wartości zależą od tego ile ważyłyśmy przed poczęciem dziecka. Nasza waga wzrasta wraz z rozwojem maluszka, ale wpływ na nią mają także fizjologiczne i metaboliczne zmiany zachodzące w organizmie tj. powiększające się łożysko i piersi, objętość krwi oraz  objętość płynu owodniowego. 

Aby określić ile powinnyśmy przytyć w ciąży należy obliczyć swoje BMI sprzed ciąży (Body Mass Index) według tego wzoru:

BMI = waga (w kg) / wzrost (w m) 2

Jeśli macie z tym problem, możecie skorzystać z internetowych kalkulatorów wpisując w wyszukiwarce "kalkulator BMI online".

Moje BMI przed ciążą wynosiło: 74 kg / 1,76 m 2 = 23.89  co oznacza, że mieściłam się w  górnej granicy prawidłowej wagi i powinnam przytyć w ciąży pomiędzy 11,5 kg a 16 kg. Na szczęście udało mi się nie przekroczyć tej normy i przybrałam dokładnie 16 kilogramów. 

prawidłowa waga w ciąży

Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży przyrost wagi w ciąży może być niebezpieczny niosąc za sobą szereg konsekwencji. Nadwaga w ciąży może doprowadzić do powstania cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego, zbyt dużej wagi urodzeniowej dziecka, przedwczesnego porodu oraz porodu zakończonego cesarskim cięciem. 

Niedowaga jest również bardzo groźna i ma wpływ na zachorowalność oraz umieralność okołoporodową noworodków. Może doprowadzić do przedwczesnego porodu i spowodować niską masę urodzeniową dziecka, problemy z oddychaniem czy niedokrwistość. Jeśli zatem nie radzicie sobie z odpowiednim przyrostem masy ciała w ciąży, to warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dla Was specjalne menu. Przykładowy jadłospis dla ciężarnej znajdziecie na stronie dietetyka i trenera personalnego Michała Wrzoska https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-w-ciazy/

ile mogę przytyć w ciąży


Co jeść w ciąży?

Dieta w ciąży musi być prawidłowo zbilansowana, tak aby dostarczać organizmowi różnych składników odżywczych. Ważne, aby posiłki był zróżnicowane i aby znalazły się w nich produkty z każdej grupy piramidy żywienia. 

- warzywa i owoce - dostarczają witamin, składników mineralnych i błonnika. Najlepiej spożywać świeże owoce i warzywa, szczególnie te sezonowe. 

- mięso, ryby, jajka - są źródłem łatwo przyswajalnego białka. Wybieraj produkty ze sprawdzonego źródła i spożywaj je wyłącznie po obróbce termicznej. Szczególną uwagę zwróć na źródło pochodzenia ryb.

- produkty zbożowe - są ważnym źródłem węglowodanów i błonnika. Wybieraj produkty zbożowe jak najmniej przetworzone czyli pełnoziarniste pieczywo i wszelkiego rodzaju kasze. 

- mleko i przetwory mleczne - są cennym źródłem wapnia oraz białka. Codziennie staraj się spożywać mleko lub jogurty, kefiry czy ser. 

Czego unikać w ciąży?

Niestety istnieje szereg pokarmów i napoi, których nie powinniśmy spożywać w czasie ciąży. Mogą one niekorzystnie wpłynąć na zdrowie mamy oraz dziecka, dlatego najlepiej omijać je szerokim łukiem

- używki - kawa, papierosy czy alkohol mają bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka, dlatego w czasie ciąży trzeba z nich zrezygnować

- fast foody - są źródłem pustych kalorii, niezdrowych tłuszczów trans, konserwantów i ogromnych ilości soli

- produkty wysoko przetworzone - mielonki, parówki, konserwy, gotowe dania mrożone czy kolorowe napoje pełne są konserwantów, sztucznych barwników i aromatów, a do tego zawierają duże ilości cukru oraz soli

- niepasteryzowane przetwory mleczne, surowe jaja i surowe mięso - mogą spowodować poważne zatrucia pokarmowe, zakażenie listerią lub salmonellą


Jeżeli zależy Wam na odpowiednim żywieniu, dostosowanym do Waszych indywidualnych potrzeb oraz do trymestru ciąży to zachęcam Was do przeprowadzenia konsultacji z doświadczonym dietetykiem Michałem Wrzoskiem. Pełną ofertę znajdziecie na jego stronie https://michalwrzosek.pl/oferta/?utm_expid=.fDX106_PRQC16lBniPGCnw.0&utm_referrer=https%3A%2F%2Fmichalwrzosek.pl%2Fprzepisy%2F

co jeśc w ciąży a czego unikać

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.