ZAKŁADANIE I PIELĘGNACJA TRAWNIKA - JAK SIĘ DO TEGO ZABRAĆ I CO TRZEBA WIEDZIEĆ?Równiutki, soczyście zielony i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego posiadacza domu z ogrodem. Póki co nie mam swojego domku, ale posiadam dosyć sporą działkę rekreacyjną w większości porośniętą trawą i wiem, jak wiele trudu wymaga utrzymanie jej w dobrej kondycji. Uwielbiam zajmować się swoim ogrodem i pomimo, że jest to dosyć czasochłonne zajęcie, to traktuję je jako formę relaksu i ruchu na świeżym powietrzu. Czy wiecie, że godzinne wykonywanie prac w ogrodzie pozwala spalić około 370 kalorii? Osobiście nie zdecydowałabym się na usługi profesjonalnej firmy ogrodniczej, ponieważ nic nie daje takiej radości oraz satysfakcji jak własna ciężka praca i obserwowanie jej efektów. Nie ma jednak co ukrywać, utrzymanie nienagannego trawnika wymaga regularnego wykonywania szeregu czynności, a przede wszystkim zamiłowania do prac ogrodniczych.  


Zakładanie trawnika

Kiedy wysiać trawę?

Najlepszym momentem na zakładanie trawnika jest wiosna. W tym czasie wszystko budzi się do życia, temperatury powietrza rosną, a gleba jest odpowiednio nawodniona. Idealny moment na wysiew trawy to kwiecień, kiedy to przymrozki i różnice temperatur nie są już tak drastyczne. Jeśli jednak nie wyrobicie się w tym miesiącu, to najważniejsze abyście zdążyli przed czerwcem, kiedy to rozpoczynają się pierwsze upały a ziemia staje się sucha. Trawnik można także założyć jesienią, przy czym najlepszym miesiącem na wysiew jest wrzesień. Źdźbła spokojnie wyrosną przed pierwszymi przymrozkami i będą w stanie przezimować.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Odpowiednie przygotowanie podłoża to najważniejszy krok. Jeśli zaniedbamy ten etap, trudno będzie nam uzyskać równiutki i gęsty trawnik. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie ścieżek w ogrodzie i  wydzielenie miejsca na trawnik. Ciekawy poradnik dotyczący tego jak i z czego zrobić ścieżki w ogrodzie znajdziecie na blogu JULA. Następnie dokładne przekopujemy obszar przeznaczony na trawnik za pomocą łopaty. Glebę przekopujemy na głębokość na jaką sięga narzędzie, a następnie usuwamy z niej wszelkie kamienie, korzenie i chwasty. Jeśli ziemia jest słabej jakości należy wymieszać ją z żyznym i przepuszczalnym podłożem, dzięki czemu trawa będzie lepiej rosła.Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pH podłoża za pomocą miernika lub papierków lakmusowych. Podłoże pod trawnik powinno mieć pH w granicach 5,5 - 6,5. Jeśli pH jest zbyt niskie należy zastosować dolomit lub kredę nawozową, w innym wypadku zamiast trawy będzie nam rósł mech. Jeżeli pH jest zbyt wysokie do gleby należy wprowadzić nawóz zakwaszający. Po tych zabiegach warto odczekać tydzień lub dwa i ponownie sprawdzić pH podłoża oraz usunąć pędy wschodzących chwastów. 

Trzecim krokiem jest utwardzenie podłoża za pomocą walca ogrodowego lub szerokiej deski. Ziemia musi być ubita, a wszystkie grudki i nierówności usunięte. Jeśli tego nie zrobicie nasiona trawy mogą zostać wymyte, a w trawniku pojawią się puste placki. 

Jak wysiewać trawę?

Ostatnim etapem jest wysiew nasion trawy lub rozłożenie gotowego trawnika z rolki. Nasiona można wysiewać ręcznie, a trawnik założony w ten sposób będzie wzrastał około miesiąca. Należy tylko pamiętać, aby nie wysiewać nasion w deszczowy dzień i nie mieszać ze sobą różnych odmian trawy. Jeśli zignorujemy te wskazówki trawnik nie będzie jednakowo gęsty i mogą w nim pojawić się nieporośnięte miejsca. Sadząc trawę ręcznie stosuje się metodę krzyżową. Nasiona przeznaczone na dany obszar dzielimy na pół, pierwszą część rozsypujemy w dowolnym kierunku, zaś drugą część w kierunku do niego prostopadłym. Następnie delikatnie grabimy obsiany teren, tak aby przykryć nasiona cienką warstwą gleby i zabezpieczyć je przed wymywaniem czy ptakami. Później należy ponownie utwardzić teren wysiewu przy użyciu walca ogrodowego lub deski i podlać niewielkim, ale równomiernym strumieniem wody. W pierwszym miesiącu świeżo zasiany trawnik podlewamy codziennie, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem.

Trawnik z rolki jest gotowy praktycznie zaraz po ułożeniu, jednak ta metoda jest niestety o wiele bardziej kosztowna. Rolki trawy układamy na uprzednio przygotowanej glebie i dociskamy do podłoża za pomocą walca ogrodowego. Na koniec podlewamy wodą.
Pielęgnacja trawnika

Koszenie

Pierwsze koszenie nowego trawnika można przeprowadzić po około miesiącu, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość 8-10 cm. Nie należy przycinać trawy zbyt nisko, aby jej nie uszkodzić. Podczas pierwszego koszenia ustawiamy kosiarkę na wysokość 5,5 - 6 cm. Optymalna wysokość przydomowego trawnika, który jest dosyć intensywnie deptany to ok 4 cm i takie parametry trzeba ustawiać na kosiarce podczas kolejnych zabiegów. Murawy nie należy przycinać na mniej niż 3,5 cm ponieważ może to doprowadzić do brązowienia i zasychania trawy. Koszenie zawsze przeprowadzamy na sucho, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy nie ma upału i pełnego słońca. Aby trawa była gęsta i równa koszenie powtarzamy średnio raz w tygodniu.

Podlewanie

Trawnik należy intensywnie podlewać co 2-3 dni. Częste, ale mało obfite podlewanie jest błędem i prowadzi do wykształcenia się rozbudowanego systemu korzeniowego, wyrastania chwastów i mchu. Nawadnianie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub wieczorem, nie robimy tego w południe, ponieważ woda zamiast wniknąć w glebę, wyparuje.

Nawożenie

Aby trawnik pięknie rósł i cieszył oko trzeba go nawozić 3-4 razy w roku. Jeżeli kosisz trawnik kosiarką bez kosza, to związki organiczne i mineralne wracają do gleby, w efekcie czego trawa nie wymaga zbyt intensywnego nawożenia. Jeśli zaś używasz kosza, musisz pamiętać o stosowaniu odpowiednich nawozów.

Pierwsze nawożenie wykonujemy na przełomie marca i kwietnia, najlepiej zaraz po zimowym koszeniu. W tym celu używamy nawozu startowego lub wiosennego, który bogaty jest w azot  i który powoduje szybkie zazielenienie i wzrost trawy. Wiosną należy też pamiętać o przeprowadzeniu wertykulacji i aeracji trawnika, które polegają na porządnym zgrabieniu terenu a następnie nakłuciu gleby widłami lub aeratorem. Przeprowadzamy je zazwyczaj po 2 lub 3 koszeniu.

Drugie nawożenie przeprowadzamy w czerwcu, warto pamiętać aby nie wykonywać go w czasie suszy i dużego nasłonecznienia. Można wybrać nawóz z azotem lub nawóz uniwersalny.

Trzecie nawożenie należy wykonać pod koniec sierpnia lub we wrześniu. W tym celu stosujemy nawozy jesienne, które nie zawierają azotu, ale bogate są w fosfor i potas. Dzięki nim trawa będzie odporniejsza na mrozy, zabezpieczymy ją też przed pleśnią śniegową i mchem. Przed zimą trawnik należy skosić, a wszystkie opadłe liście zgrabić.


Regularne wykonywanie powyższych czynności na pewno zaprocentuje, a Wy będziecie mogli cieszyć oko gęstą i soczyście zieloną trawką. Przede mną ostatnie w tym roku prace ogrodnicze, które wykonuję z wielką radością. Muszę jeszcze poprzycinać tuje i krzewy, a także wyplewić i nieco przerzedzić skalniak. Bardzo przydatne informacje dotyczące przycinania drzew oraz krzewów znalazłam na blogu JULA https://www.jula.pl/porady/kiedy-i-jak-przycinac-drzewa-owocowe-krzewy-tuje-i-roze/ . Na szczęście w ostatnim czasie pogoda mi sprzyja, a ja mam okazję aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. W głowie kiełkuje mi nowy pomysł na upiększenie mojego ogrodu i na wiosnę chcę ruszyć z nowym, ambitnym projektem. Mianowicie chcę samodzielnie wykonać oczko wodne, na które mam już kilka świetnych inspiracji. Jeśli zastanawiacie się jak zrobić oczko wodne i ile to kosztuje, to koniecznie zajrzyjcie na tą stronę: https://www.jula.pl/porady/jak-zrobic-oczko-wodne-w-ogrodzie-i-ile-to-kosztuje/.
Aby być na bieżąco polub blog na FB:


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.