METODA 15 MINUT - PROSTY SPOSÓB NA UTRZYMANIE DOMU W CZYSTOŚCI

jak sprzątać dom porady


Święta to dla większości z nas pretekst do przeprowadzenia gruntownych porządków. Nie dość, że wokół tyle się dzieje, a na głowie mamy milion obowiązków i spraw do załatwienia, to na dodatek musimy "odgruzować" mieszkanie przygotowując je na przyjęcie gości. Sama znam to z autopsji, gdyż w moim rodzinnym domu 2 tygodnie przed Świętami to zawsze było czyste szaleństwo. Najpierw dokładne sprzątanie, potem niekończące się zakupy, a na koniec 3 dni spędzone w kuchni. W efekcie zamiast cieszyć się tym wyjątkowym czasem, padałyśmy z mamą na twarz i marzyłyśmy, aby było już po wszystkim. 

Przechodząc "na swoje" postanowiłam obalić ten system! Większość świątecznych zakupów robię już w listopadzie, a do sprzątania mobilizuję się codziennie stosując metodę 15 minut. Dzięki temu Boże Narodzenie czy Wielkanoc nie jawią mi się już jako pasmo niekończących się zadań do wykonania. W domu panuje porządek, ja mam czas dla siebie, a przygotowania to dla mnie czysta przyjemność. 


Metoda 15 minut sposobem na czysty dom 

Już od kilku lat generalne porządki, podczas których przesuwam wszystkie meble i wyrzucam wszystko z szaf, przeprowadzam na wiosnę i na jesieni. Dzięki temu przed Świętami zaoszczędzam sobie masę stresu i pracy. Natomiast na co dzień oprócz typowego sprzątania jak zmywanie naczyń czy odkurzanie, planuję sobie jedną, dwie rzeczy do ogarnięcia i poświęcam im około 15 minut. Jest to świetny system, który rewelacyjnie sprawdza się przy małych dzieciach i u osób aktywnych zawodowo. 

Wyobraź sobie, że nie musisz już spędzać połowy soboty na sprzątaniu lub spinać się przed Świętami czy rodzinnymi uroczystościami. Wystarczy, że codziennie w tak zwanym międzyczasie, wygospodarujesz 15 minut i ogarniesz jedną lub dwie rzeczy. To naprawdę działa i pozwala utrzymać porządek w domu. Zamiast więc scrollować Facebooka lub tępo patrzeć w TV przygotuj plan i do dzieła :)

sprzątanie domu organizacja


Niektórzy z Was mogą mieć wątpliwości, no bo niby co można zrobić w 15 minut? Prawda wygląda jednak tak, że jeśli się zepniemy, to w tym czasie możemy zrobić naprawdę wiele. Robiąc coś często a krótko jesteśmy o wiele bardziej wydajni niż robiąc to rzadko a długo. Zapewniam Was, że przeznaczając na sprzątanie 15 minut codziennie przez 6 dni zrobicie o wiele więcej niż przez pół soboty. Ja zapewne jak większość z Was mając całe mieszkanie do ogarnięcia w jeden dzień, zniechęcam się już na wstępie. Intensywnie sprzątam przez godzinę, ale potem coraz bardziej zwalniam. Po jakimś czasie muszę chwilę odpocząć i napić się herbaty, wracam do pracy ale dzwoni telefon a rozmówca zabiera mi kolejne 10 minut. Sprzątam dalej, ale maluch woła, że jest głodny....W efekcie wszystkie czynności zabierają mi o wiele więcej czasu niż powinny, a ja mam poczucie zmarnowanej soboty.

Sprzątając 15 minut każdego dnia mam zapał do pracy, no bo to przecież "tylko" 15 minut. Nic mnie nie rozprasza i nic mi nie przeszkadza, bo wybieram sobie taki czas, kiedy synek śpi czy jest w żłobku, a dzwoniący telefon mogę zignorować i oddzwonić za 15 minut :)

sprzątanie 15 minut dziennie


Jak sprzątać 15 minut dziennie

Aby ta metoda była skuteczna musisz mieć plan działania, a prace musisz wykonywać regularnie każdego dnia. Ja zawsze planuję porządki na cały przyszły tydzień i staram się trzymać tego harmonogramu. 

Na początku wykonuję najpilniejsze prace, a dopiero potem przechodzę do "odkurzania zapomnianych kątów". Przykładowo poniedziałek i wtorek przeznaczam na ogólne sprzątanie łazienek, środę i czwartek na kuchnię, a piątek na ogarnięcie szafki z lekami czy szuflady z kablami.

Planując prace na dany tydzień zawsze upewniam się, że mam zapas odpowiednich środków czystości. Brak organizacji może zniweczyć nasz plan działania. Pomyśl, że na dzisiaj masz zaplanowane mycie okien, z zapałem sięgasz po butelkę z płynem, a tu resztki preparatu na dnie. Tracisz chęć do pracy i cenny czas, który mogłabyś przeznaczyć na 15 minutowe porządki.

jak mieć zawsze czysto w domu


Podczas pracy staram się być skupiona, tak aby te 15 minut wykorzystać jak najlepiej. W międzyczasie nie piję herbatki, nie rozmawiam z mężem czy nie zerkam na TV bo to spowalnia wykonywanie czynności. 

Efekty metody 15 minut są małe i rozciągnięte w czasie, ale dają widoczne i długotrwałe rezultaty. Moim zdaniem to rewelacyjny sposób na ogarnięcie domu, dzięki któremu "sprzątanie nie boli".

Partnerem wpisu jest Gold Drop


Aby być na bieżąco polub blog na FB:Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.