MOODBORD - CO TO JEST I DLACZEGO WARTO GO STWORZYĆ URZĄDZAJĄC DOM LUB MIESZKANIE?Chociaż mój dom jest dopiero na etapie planowania i pierwsze mury pojawią się najwcześniej na jesieni, to już teraz powoli urządzam swoje wnętrza. Część z Was pewnie pomyśli, że oszalałam i zapyta po co urządzać coś, czego jeszcze nie ma? Prawda wygląda jednak tak, że rozkład mebli oraz stylistykę i kolorystykę najlepiej jest zaplanować na samym początku. Dzięki temu upewnimy się, że  wybrany przez nas projekt domu jest funkcjonalny i wszystko co potrzebne się zmieści, a do tego całość będzie spójna. 

Urządzanie prawdziwego domu nastąpi pewnie dopiero za jakieś półtora roku, ale mając wstępny plan wystroju, już teraz będę mogła powoli gromadzić dekoracje i elementy wyposażenia. Myślę, że w ten sposób będę mogła zaoszczędzić znaczne kwoty, gdyż upatrzone rzeczy mam zamiar kupować podczas sezonowych obniżek i przecen. Do polowania na promocje zachęciła mnie jedna z moich byłych klientek, która właśnie w ten sposób wykończyła i wyposażyła swój nowo wybudowany dom. Według jej obliczeń, dzięki temu, że kupiła meble, sprzęty, płytki i inne elementy wyposażenia na promocjach, zaoszczędziła grubo ponad 50 tysięcy złotych. Myślę, że gra jest warta świeczki i warto spróbować. 

Projektowanie wnętrza w wyobraźni jest niezwykle trudne i raczej nie ma większego sensu. Nawet jeśli nasza wyobraźnia jest naprawdę bujna i potrafimy sobie wszystko zgrać i ułożyć, to łatwo jest coś przeoczyć lub pominąć. Świetną rzeczą są natomiast programy do projektowania, ale te darmowe posiadają bardzo podstawowe funkcje i posłużą nam głównie do zwymiarowania pomieszczeń i rozmieszczenia mebli. W darmówkach nie ma opcji wykonania szczegółowych wizualizacji, zaś płatne programy są horrendalnie drogie, więc ich zakup do domowego użytku jest zupełnie nieopłacalny. Istnieje jednak inne narzędzie, po które bardzo często sięgają profesjonali projektanci, chcąc pokazać swoje pomysły klientowi, a jest nim moodbord.

Co to jest moodbord?

Moodbord to inaczej mówiąc tablica inspiracji. W jednym miejscu gromadzimy zdjęcia wnętrz i elementów wyposażenia, które nam się podobają. W ten sposób łatwiej będzie nam określić jaka stylistyka i kolory są najbliższe naszemu sercu. Moodbord jest po prostu źródłem pomysłów i rozwiązań, które chcielibyśmy zastosować w swoim mieszkaniu czy domu. 

Jak stworzyć moodbord?

Tworzenie tablicy inspiracji to świetna zabawa i mogę spędzać na tym całe godziny. Programem, w którym według mnie najłatwiej jest zrobić moodbord jest CANVA, czyli prosty i bezpłatny program graficzny. 

Na początku musicie poszukać inspiracji i wybrać to, co najbardziej Wam się podoba. Ogrom pięknych wnętrz znajdziecie na Pinterest, Homebook, Zszywce, Instagramie, a także na różnych blogach i forach wnętrzarskich. Zdjęcia importujecie do Canvy, odpowiednio zmienianie ich wielkość i układacie  na jednej stronie tworząc swoją tablicę inspiracji. Na moodbordzie oprócz fotek gotowych wnętrz, będących naszą główną inspiracją, umieszczamy także zdjęcia poszczególnych elementów wyposażenia, które wpadły nam w oko. W ten sposób będziecie mogli sprawdzić czy wszystko do siebie pasuje, czy wnętrze nie będzie za mdłe lub za pstrokate. 

Na moodbordzie powinna znaleźć się paleta barw, których chcemy użyć we wnętrzu, zdjęcie określające styl wystroju, konkretne dodatki i meble oraz materiały, które mamy zamiar wykorzystać tj. tapeta, podłoga, dywan, zasłony. Zdjęcie główne powinno oddawać klimat, jaki chcemy w danym wnętrzu uzyskać, wokół niego umieszczamy fotki różnych rozwiązań i elementów, które nam się podobają. 

Poniżej przedstawiam przykładową tablicę inspiracji mojej przyszłej sypialni. Barwy jakie będą we wnętrzu dominowały to złoty, czarny, brudny róż, biały i drewno dębowe. Wnętrze będzie miało  nieco industrialny charakter, a głównym elementem wystroju będzie dębowe łoże na tle czarno-złotej ściany. 


pomysł na sypialnię czarno złotą


Moodbord to bardzo przydatna rzecz i urządzając swoje wnętrza naprawdę warto pobawić się w tworzenie tablicy inspiracji. Dzięki niej łatwiej nam będzie trzymać się jednej obranej stylistyki, bez spontanicznego kupowania całkowicie niepasujących do siebie rzeczy. Tworząc oddzielną tablicę dla każdego pomieszczenia, będziemy też w stanie stworzyć spójne wnętrza, w których wszystko jest dokładnie przemyślane i nawzajem się uzupełnia. 
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.