PIĘKNY OGRÓD ZA GROSZE - JAK ZROBIĆ SADZONKI IGLAKÓW I KRZEWÓW LIŚCIASTYCH?Urządzenie pięknego ogrodu, pełnego kolorowych kwiatów, krzewów i iglaków to nie lada wyzwanie dla każdego posiadacza domku jednorodzinnego. Jest to zajęcie bardzo praco i czasochłonne, które wymaga sporych nakładów finansowych. Jeśli jednak tak jak ja marzycie o stworzeniu swojego kawałka Raju na Ziemi, to zakasujcie rękawy i do dzieła. Praca w ogrodzie daje ogromną satysfakcję, a do tego jest niezwykle relaksująca i wyciszająca. Myślę, że do świetny pomysł na hobby, które pozytywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł. 

Mój ogród powstanie na 1300 metrowej działce i aby go ładnie zagospodarować potrzebuję ogromnej ilości roślin. Wiąże się to ze sporymi kosztami, gdyż każdy pojedynczy krzew lub iglak to wydatek rzędu kilku czy kilkunastu złotych. Koszty te można jednak mocno ograniczyć, przygotowując sadzonki roślin samemu. Wbrew pozorom jest to naprawdę proste zajęcie, które nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani drogich narzędzi.


Co można rozmnażać poprzez sadzonki półzdrewniałe?


Poprzez sadzonki półzdrewniałe możemy rozmnażać większość iglaków oraz krzewów. Ukorzeniają się one dosyć szybko i nie wymagają szczególnie troskliwej opieki. W taki sposób bez problemu rozmnożycie tuje, świerki, cyprysiki, jałowce, bukszpany, pęcherznice, perukowce, hortensje, lawendę, berberysy, krzewuszki, bluszcze, wrzosy.

Jak i kiedy rozmnażać rośliny przez sadzonki półzdrewniałe?


Sadzonki  półzdrewniałe pobiera się pomiędzy końcem czerwca a początkiem września. Pędy rośliny, którą chcemy w taki sposób rozmnożyć, w dolnej części powinny być zdrewniałe, ale ich góra musi być jeszcze całkowicie zielona - najlepiej jeśli na pędzie jest zeszłoroczny i tegoroczny przyrost. 

Sadzonki możemy umieścić w doniczkach lub przygotować specjalny inspekt. Jeśli chcecie rozmnożyć tylko kilka roślin to z powodzeniem wystarczy wam większa doniczka, jeśli tak jak ja planujecie "wyprodukować" dużą ilość sadzonek, to lepiej jest skonstruować szklarnię lub inspekt.

Swój inspekt zrobiłam z palety i grubej folii, w którą zapakowany był jakiś sprzęt agd. Z palety usunęłam górne deseczki i do tak powstałej ramy przypięłam folię za pomocą pinezek. Inspekt czy szklarnię należy umieścić w zacisznym i zacienionym miejscu, znajdującym się na północnym skrawku podwórka (doniczki z sadzonkami umieszczamy na północnym parapecie). 
W miejscu, w którym ma znaleźć się inspekt rozkładamy agrowłókninę lub inny materiał ochronny, a na to wysypujemy podłoże. Do rozmnażania iglaków, czyli roślin długo korzeniących się, na spód wysypujemy mieszaninę torfu, a na to gruby piasek, najlepiej rzeczny. Do rozmnażania krzewów przygotowujemy mieszaninę torfu z piaskiem w proporcjach 50:50. Ja w swoim inspekcie będę rozmnażała zarówno iglaki, jak i krzewy, więc przygotowałam dwa różne podłoża. 
Pędy roślin pod sadzonki możemy pobrać od znajomych i rodziny. Warto też zapytać właścicieli posesji, na których widzimy interesujące nas krzewy i iglaki. Zazwyczaj ludzie chętnie dzielą swoimi roślinami, tym bardziej że i tak co jakiś czas je przycinają, a pędy z których możemy zrobić sadzonki po prostu wyrzucają. 

Pędy przycinamy na wysokość kilkunastu centymetrów i usuwamy dolne liście czy igły. Końcówki pędów zanurzamy w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, w ziemi robimy otwór patyczkiem i w to miejsce wsadzamy sadzonkę, delikatnie uciskając podłoże wokół niej. Sadzonki umieszczamy w odstępach kilkucentymetrowych, po posadzeniu rośliny dosyć obficie podlewamy i zamykamy inspekt (jeśli rozmnażamy sadzonki w doniczkach, to na wierzch doniczki nakładamy foliowe woreczki). 

Sadzonki należy co regularnie kontrolować, aby utrzymać stałą wilgotność. W razie potrzeby delikatnie je podlewamy i pryskamy wodą. W czasie upałów uchylamy inspekt czy woreczek aby zapewnić sadzonkom wentylację. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to do jesieni sadzonki się ukorzenią i będzie można poprzesadzać je do doniczek, gruntu lub przygotować do zimowania w inspekcie.

Zobacz także wpis JAK PIELĘGNOWAĆ I DBAĆ O SADZONKI, w którym znajdują się zdjęcia moich ukorzenionych, kilkutygodniowych sadzoneczek.
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.