PROJEKT DOMU INDYWIDUALNY CZY GOTOWY? CZYM SIĘ RÓŻNIĄ, KTÓRY WYBRAĆ I ILE TO KOSZTUJE?

indywidualny projekt ile kosztuje


Wybór projektu to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć planując budowę domu. Jest to nie lada wyzwanie dla wszystkich inwestorów, ponieważ to właśnie odpowiedni projekt wpływa na funkcjonalność, estetykę, wygodę, energooszczędność i koszta budowy. Podejmując decyzję musimy więc dokładnie przemyśleć jak powinien wyglądać nasz przyszły dom, ile powinien mieć kondygnacji, jak duży metraż, ile pokoi, jaki dach i przeszklenia. Parametry te należy dostosować do warunków zabudowy, jakie obowiązują na naszej działce i usytuowania względem stron świata.

Posiadając w głowie koncepcję co do wyglądu i znając swoje możliwości finansowe możemy rozglądać się za konkretnym projektem. Do wyboru mamy projekty gotowe i indywidualne - o różnicach pomiędzy nimi i o tym, na który zdecydowałam się wraz z mężem przeczytacie w dalszej części . 


Gotowy projekt domu - wady i zalety


W internecie i w biurach projektowych znajdziecie tysiące gotowych projektów domów, które kosztują zazwyczaj od 2 do 5 tysięcy złotych. Oferta jest naprawdę bogata i praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Zakup typowego projektu daje spore oszczędności czasu i wiąże się z wieloma udogodnieniami, nie jest jednak pozbawiony wad.

Zalety:

- szeroka i bardzo różnorodna gama projektów, w tym domy pasywne, na wąską działkę czy domy z drewna

- możliwość obejrzenia wizualizacji i zdjęć gotowych domów przed zakupem projektu

- niska cena i krótki czas przygotowania dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwolenia

- różne warianty tego samego projektu, projekt dostępny w odbiciu lustrzanym

- dostępne zestawienie materiałów i kosztorys

- możliwość wykonania zmian w projekcie

- możliwość konsultacji z innymi osobami, które budowały dom według tego projektu


Wady:

- konieczność adaptacji projektu gotowego, co wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami

- powtarzalność projektu co oznacza, że w najbliższej okolicy możemy spotkać kilka identycznych domów jak nasz

- możliwy problem z dostosowaniem projektu do obowiązujących warunków zabudowy, usytuowania względem stron świata, wielkości i kształtu działki

- możliwy problem ze zmianą rozkładu pomieszczeń czy ze zmianą rozwiązań technologicznych i materiałów

- często przewymiarowane konstrukcje, które wiążą się z wyższym kosztem budowy

Indywidualny projekt domu - wady i zalety


Projekt indywidualny to projekt "szyty na miarę". Każdy jeden parametr czy rozwiązanie technologiczne może być zaprojektowane według zamysłu inwestora, dzięki czemu koszt budowy jak i późniejsza eksploatacja domu mogą być znacznie niższe niż w przypadku domu pobudowanego podług projektu typowego o podobnym metrażu i wyglądzie. 

Zalety:  

- możliwość dopasowania projektu do trudnych czy nietypowych warunków jak na przykład wąska działka o dużym spadku

- idealne dopasowanie do potrzeb i wymagań inwestora

- niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju

- możliwość zastosowania rozwiązań i materiałów wpływających na niższy koszt budowy i późniejszej eksploatacji

Wady:

- nieco dłuższy czas przygotowania dokumentacji projektowej

- możliwy wyższy koszt przygotowania dokumentacji niż w przypadku projektu gotowego i jego adaptacji

- brak możliwości konsultacji z innymi inwestorami, którzy budowali taki sam domProjekt indywidualny czy gotowy - jaki wybrać?


Znaczna większość inwestorów decyduje się na projekt gotowy i oczywiście o ile naprawdę uda się im znaleźć to czego szukali, to nie ma w tym nic złego. Mam jednak wrażenie, że wiele osób idzie na liczne ustępstwa i wybiera projekt "prawie" idealny, zamiast stanowczo wybrać to co podoba się w 100%. 

Planując budowę domu, przejrzałam setki gotowych projektów, co zajęło mi kilka dobrych miesięcy. Parę z nich naprawdę wpadło mi w oko, niestety w każdym było coś nie tak. A to za małe sypialnie, a to za wielkie przeszklenia i ciągi komunikacyjne, a to ogromne kotłownie, których nie potrzebowałam i tak mogłabym wymieniać w nieskończoność... 

Projektu indywidualnego na początku nie rozważałam w ogóle, ponieważ wielokrotnie czytałam, że to droga i czasochłonna impreza. W pewnym momencie poczułam się jednak sfrustrowana i postanowiłam zasięgnąć języka u źródła, czyli skonsultować sie z kilkoma architektami w mojej okolicy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że koszt projektu indywidualnego będzie niewiele większy niż koszt gotowca wraz z adaptacją, a na przygotowanie całej dokumentacji architekt potrzebuje około 3 miesięcy. Postanowiłam podjąć współpracę z projektantem i wspólnie stworzyć koncepcję domu idealnie dopasowanego do potrzeb i wymagań mojej rodziny.

Wstępny projekt wraz z rozkładem pomieszczeń i wymiarami narysowałam sama w KazaPlanie, architekt naniósł niewielkie poprawki, które polegały głównie na zaprojektowaniu ścian nośnych oraz doborze wielkości otworów okiennych i ich symetrycznym usytuowaniu. Cała współpraca przebiegła naprawdę sprawnie i bezkonfliktowo, a cotygodniowe konsultacje, podczas których wymienialiśmy swoje uwagi i propozycje co do kolejnych rozwiązań projektowych, przeprowadzaliśmy drogą mailową. Przygotowanie całej dokumentacji niezbędnej do otrzymania pozwolenia na budowę zajęło nam około 4 miesięcy, przy czym projektant był w tym czasie na 2 tygodniowym urlopie.

Patrząc z perspektywy czasu cieszę się, że nie poszłam drogą na skróty i nie zdecydowałam się na projekt gotowy, gdyż żaden z nich nie spełniał naszych oczekiwań w 100%. Zamiast tego mamy projekt, który dokładnie odzwierciedla nasze gusta i potrzeby, projekt domu który jest tańszy w budowie niż gotowiec i który ma zaprojektowane nowoczesne oraz ekologiczne źródła ogrzewania. Dodam jeszcze, że przygotowanie całej dokumentacji projektowej kosztowało nas 5 tysięcy złotych (nie jest w to wliczona mapka do celów projektowych, ani wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania). Jak widzicie projekt indywidualny wcale nie musi być droższy od projektu typowego, jeśli więc żaden gotowiec nie przekonuje Was w 100%, to rozważcie zakup projektu szytego na miarę tylko dla Was.
Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.