Koloryzacja z farbą bez amoniaku – praktyczne wskazówki

 


# artykuł sponsorowany przez markę Garnier #

Farba bez amoniaku to świetny wybór dla wielu z nas. Jej stosowanie nie osłabia włosów, tak jak robi to analogiczny produkt do koloryzacji, który w swoim składzie zawiera amoniak, a co więcej, farba bez amoniaku jest w stanie wręcz pomóc naszym włosom w ich odżywieniu i nawilżeniu. Na temat koloryzacji włosów farbą bez amoniaku narosło wiele mitów – warto się z nimi rozprawić i odpowiedzieć sobie na pytanie, co trzeba wiedzieć o takim rodzaju farb i jakie są praktyczne wskazówki, jeśli chodzi o ich używanie.

 

Dlaczego farba bez amoniaku? Co robi amoniak?

Amoniak to organiczny związek azotu z wodorem, szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Dlaczego jest on składnikiem farb do włosów? Wynika to z jego właściwości spulchniających. Amoniak jest w stanie otworzyć nasze łuski włosowe i tym samym pomóc we wprowadzeniu pigmentu farby do wnętrza włosa. Łuski włosowe to nic innego, jak naturalna ochrona naszych włosów przed uszkodzeniami i stratą substancji odżywczych. Są one ułożone w strukturze dachówkowej, co oznacza, że nachodzą na siebie. Amoniak podnosi je, dając innym składnikom farby dostęp do środka naszych włosów.

 

Problem z amoniakiem wiąże się z tym, że jest to substancja o bardzo mocnym i agresywnym działaniu. Farba bez amoniaku także zawiera w swoim składzie składniki rozpulchniające, jak chociażby monoetyloaminę. Jej działanie jest jednak znacznie bardziej delikatne, przez co włosy mogą szybciej odzyskać swój blask po zabiegu koloryzacji.

 

Farba bez amoniaku – co warto wiedzieć?

Wiemy już, że farba bez amoniaku jest zdecydowanie bardziej delikatna dla naszych włosów niż analogiczny produkt, który jest wzbogacony w ten składnik. Czy ma ona jakieś wady? Niestety nie ma rzeczy idealnych i farba bez amoniaku nie jest wyjątkiem w tym zakresie. Fakt faktem, że nie wpłynie ona negatywnie na nasze pasma, ale ceną za to będzie krótszy czas koloryzacji. Farba bez amoniaku wytrzyma na naszych włosach maksymalnie dwa miesiące. W zależności od tego, czego potrzebujemy, może to być równie dobrze zaleta – farba bez amoniaku staje się świetną propozycją dla osób, które preferują częstą zmianę koloru.

 

Jedną z praktycznych wskazówek, jeśli chodzi o użycie farb do włosów bez amoniaku, jest to, że przeważnie dają one ciemniejszy kolor. Warto mieć to na względzie i wybrać nieco jaśniejszy odcień w porównaniu do wyboru farby z amoniakiem. Najlepiej jednak przetestować działanie farby na pojedynczym paśmie – nie jest powiedziane, że akurat u nas farba bez amoniaku spowoduje powstanie ciemniejszego koloru.

 

Jeśli borykamy się z siwizną, farba bez amoniaku będzie w stanie nam pomóc, jednak nie wyeliminuje ona siwych włosów tak skutecznie, jak zrobiłaby to farba z amoniakiem. Nie oznacza to, że nie może ona być stosowana w tym celu. Po prostu będziemy musieli częściej powtarzać koloryzację, żeby utrzymać zadowalający efekt. Farbowanie farbą bez amoniaku trwa jednak krócej niż użycie tradycyjnej farby – to też warto mieć na względzie, gdyż jest to jej bezsprzeczna zaleta, tym bardziej w sytuacji, kiedy koloryzację trzeba powtarzać regularnie.

Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.