FAKTY I MITY NA TEMAT MIKRODERMABRAZJIGabinety kosmetyczne oferują nam coraz to nowsze i bardziej zaawansowane metody walki z niedoskonałościami oraz starzeniem się skóry. Dzisiejszym wpisem chciałabym otworzyć cykl poświęcony przeglądowi najbardziej popularnych zabiegów, którym możemy się poddać podczas wizyty u kosmetyczki czy kosmetologa. Wyjaśnię na czym one polegają, dla kogo są dedykowane oraz na jakie rezultaty możemy liczyć inwestując w różnego typu serie zabiegowe.


mikrodermabrazja efekty
CO TO JEST MIKRODERMABRAZJA

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych w ostatnich latach jest mikrodermabrazja. Polega ona na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu wierzchnich warstw naskórka przy użyciu specjalnej aparatury. Parametry, a tym samym głębokośc peelingu są dobierane w zależności od typu i potrzeb skóry, dlatego zabieg jest w pełni bezpieczny i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych czy powikłań.

Rozróżniamy dwa rodzaje mikrodermabrazji:

- diamentową, w której używa się specjalnych głowic z drobinkami diamentu o różnej gradiacji. Podczas zabiegu kosmetyczka przesuwa głowicę po skórze, złuszczając kolejne warstwy naskórka. Głowica wytwarza podciśnienie i delikatnie zasysa skórę oraz wciąga starte przez diament martwe komórki naskórka. Mikrodermabrazja diamentowa jest dosyć delikatna, dlatego z powodzeniem może być stosowana u osób ze skórą wrażliwą. Końcówki diamentowe są wielokrotnego użytku, więc po każdym kliencie muszą być zdezynfekowane i wysterylizowane w autoklawie. Podczas każdego zabiegu kosmetyczka powinna wyjąć nową głowicę z zapakowanego próżniowo woreczka i wkręcić ją w rączkę maszyny na oczach klientki. Tylko w ten sposób możemy się upewnić, że w salonie przestrzegane są zasady higieny chroniące przed zakażeniem groźymi dla zdrowia i życia bakteriami czy wirusami jak np. gronkowiec, żółtaczka typu C, HIV. Jeżeli nie jesteśmy pewne czy głowica była sterylizowana, zawsze możemy o to zapytać i poprosić o wymianę na nową na naszych oczach. Gdyby kosmetyczka zaczeła się tłumaczyć oraz nie chciała zmienić końcówki na inną, próżniowo zapakowaną, ja definitywnie zrezygnowałabym z zabiegu i z tego salonu. W końcu nasze zdrowie jest najważniejsze, a w używanej lub źle zdezynfekowanej głowicy mogą się znajdować groźne drobnoustroje.


mikrodermabrazja diamentowa
- korundową, w której czynnikiem złuszczającym jest wyrzucany pod ciśnieniem tlenek glinu (korund). Podczas zabiegu kosmetyczka przesuwa po skórze gładką głowicę,  która wyrzuca korund powodujący kontrolowane „ścinanie” warstw naskórka, a następnie zasysa go do odpowiedniego pojemnika. Mikrodermabrazja korundowa ma zazwyczaj większą możliwość dostosowania parametrów do potrzeb skóry, dlatego moim zdaniem jest o wiele bardziej efektywna. Działa ona na zasadzie ścinania naskórka, nie złuszcza go jak mikrodermabrazja diamentowa poprzez pocieranie szorstką głowicą, dlatego korundem możemy pracować o wiele głębiej i osiągać o wiele lepsze rezultaty. Jedynym minusem mikrodermabrazji korundowej jest to, że kryształki tlenku glinu mogą „wbijać” się w naskórek i pozostając tam przez jakiś czas powodować powstawanie stanów zapalnych (krostek). Zdarza się to niezwykle rzadko, ale istnieje taka możliwość i aby temu zapobiec dobrze jest wykonać po złuszczaniu korundem peeling kawitacyjny, który przy użyciu fali ultradźwiękowej usunie pozostałości kryształków. Podczas mikrodermabrazji korundowej używa się gładkich głowic jednorazowych lub głowicy wielokrotnego użytku, która przy każdym zabiegu misi być zdezynfekowana.


mikrodermabrazja diamentowa korundowaEFEKTY DZIAŁANIA MIKRODERMABRAZJI

Mikrodermabrazja złuszcza martwe warstwy naskórka, przyśpiesza wymianę komórkową, odświeża i wygładza skórę, dlatego polecana jest wszystkim posiadaczom cery grubej, szarej, zmęczonej czy szorstkiej. Pomaga odblokować ujścia gruczołów łojowych zapobiegając powstawaniu zaskórników, prosaków i grudek. Stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny wpływając na poprawę gęstości, jędrności oraz elastyczności skóry, spłyca drobne zmarszczki i blizny, likwiduje powierzchniowe przebarwienia.  Zmniejsza rozszerzone pory oraz pomaga likwidować rozstępy. Usprawnia krążenie krwi i limfy oraz przyśpiesza usuwanie toksyn z głębszych warstw skóry. 

Podsumowując, wskazaniami do zabiegu mikrodermabrazji są:
- zaskórniki, grudki
- łojotok
- rozszerzone pory
- blizny i przebarwienia potrądzikowe
- spadek jędrności i elastyczności skóry
- drobne zmarszczki
- rozstępy
- nadmierne rogowacenie skóry
- cera szara i zmęczona

Mikrodermabrazja bardzo dobrze sprawdza się przy wszelkiego typu zmianach i zdecydowanie poprawia stan skóry, jednak trzeba być realistą i nie wierzyć w cuda. Na pewno przy użyciu tej metody nie zlikwidujemy głębokich bruzd i zmarszczek, dużych blizn, trądziku czy wieloletnich przebarwień. Dlatego decydując się na ten zabieg zweryfikujmy swoje oczekiwania, a wtedy na pewno będziemy zadowoleni z efektów.


KIEDY NAJLEPIEJ WYKONAĆ MIKRODERMABRAZJĘ

Najlepszym okresem na wykonanie mikrodermabrazji jest jesień oraz zima. Nie poleca się przeprowadzać zabiegów głębokiego złuszczania w miesiącach letnich, kiedy to promieniowanie UVB powodujące przebarwienia jest najsilniejsze.


ILE ZABIEGÓW POTRZEBA ABY OSIĄGNĄĆ ZADOWALAJĄCY REZULTAT

W zależności od problemu i typu skóry dobiera się ilość zabiegów oraz ich częstotliwość. Zazwyczaj jest to 6-10 mikrodermabrazji, co 10-14 dni. Jeżeli zależy nam tylko na odświeżeniu cery, wystarczy pojedynczy zabieg, raz na 6-8 tygodni. Dla uzyskania jak najlepszych efektów warto łączyć mikrodermabrazję z odpowiednią pielęgnacją profesjonalną np. sonoforezą, maską algową, serum. Każdy produkt naniesiony na skórę po mikrodermabrazji wnika w nią głębiej i intensyfikuje działanie zabiegu.


PRZECIWSKAZANIA

Istnieje wiele przeciwskazań do wykonania zabiegu mikrodermabrazji, wśród których możemy wymienić:
- trądzik krostkowy, ropowiczy
- trądzik różowaty
- skóra bardzo wrażliwa
- rozszerzone naczynka, naczyniaki
- zakażenia wirusowe tj. aktywna opryszczka, mięczak zakaźny, brodawki wirusowe
- zakażenia bakteryjne tj. liszajec zakaźny, figówka
- zakażenia grzybicze
- uszkodzenia ciągłości skóry
- znamiona
- nowotwory skóry
- skłonnośc do bliznowców
- przeciwtrądzikowa kuracja Roaccutanem (zalecane 3 miesiące przerwy)
- zabiegi chirurgiczne w obrębie miejsca, które ma być poddane mikrodermabrazji ( zalecane 2 miesiące przerwy)


PIELĘGNACJA SKÓRY PO ZABIEGU

Podczas zabiegu mikrodermabrazji wraz z martwymi komórkami naskórka usuwamy naturalną barierę ochronną, dlatego ważne jest aby odpowiednio zadbać o cerę w domu.

- Przez 2 tygodnie po zabiegu nie wolno się opalać oraz trzeba pamiętać o codziennej aplikacji kremów z filtrami UV (więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ )

- Przez minimum tydzień nie wolno depilować woskiem obszaru poddanego mikrodermabrazji

- Unikamy basenu (chlorowana woda) oraz siłowni (pot i bakterie) przez około 48 godzin

- Przez tydzień po zabiegu nie używamy żadnych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę. Z codziennej pielęgnacji wykreślamy produkty zawierające alkohol, kwas glikolowy, retinol, SLES i SLS oraz peelingi typu scrub

- Ponieważ skóra po mikrodermabrazji może być przesuszona i odrobinę się łuszczyć, należy ją intensywnie nawilżać, najlepiej produktami z zawartością kwasu hialuronowego

Stosując się do tych zasad bariera wodno-lipidowa skóry odbuduje się w ciągu kilku dni, a my unikniemy jakichkolwiek skutków ubocznych i szybko zaczniemy zauważać pierwsze rezultaty.


Mikrodermabrazja jest bardzo dobrą metodą, która pomoże zwalczyć nam drobne niedoskonałości i poprawić stan cery. Jednak jeśli borykamy się z bardzo zaawansowanymi zmianami, na spektakularne efekty nie mamy co liczyć. Żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty proponuję wybrać mikrodermabrazję korundową, która jest zdecydowanie mocniejsza oraz sprawdzić na stronie salonu oferującego zabieg, czy maszyna przez nich używana jest klasyfikowana jako mikrodermabrazja medyczna czy jako mikrodermabrazja kosmetyczna. Zawsze lepiej jest wybrać miejsce dysponujące aparatem medycznym, który ma większą moc i daje więcej możliwości doboru parametrów, a tym samym umożliwia uzyskanie lepszych efektów. Niestety wiąże się to również z wyższym kosztami zabiegu, dlatego jeśli widzimy ofertę za kwotę niższą niż 100-120 zł, to na pewno nie dotyczy ona mikrodermabrazji tlenkiem glinu.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są również kosmetyki typu mikrodermabrazja w kremie oraz aparaty do użytku domowego. Niestety nie jestem ich zwolenniczką, gdyż uważam że psują one tylko dobrą opinię na temat mikrodermabrazji wśród klientów. Działają bardzo delikatnie, a jedynym na co możemy liczyć podczas użytkowania, to odświeżenie i wygładzenie cery. Mikrodermabrazja w kremie to zwyczajny peeling, w którym jako czynnika złuszczającego użyto tlenku glinu (korundu) stosowanego w aparatach profesjonalnych. Niestety taki kosmetyk nie różni się praktycznie niczym od każdego innego scrubu, w którym użyto jakichkolwiek drobin eksfoliujących. 


Mikrodermabrazja w kremie Avon

Urządzenia do mikrodermabrazji domowej wyposażone są w diamentowe końcówki i bardzo delikatnie sasysają skórę, dlatego efekty ich działania nigdy nie będą tak zadowalające, jak podczas profesjonalnego zabiegu. Moim zdaniem, to po prostu kolejny gadżet, który niewiele robi, za to kosztuje dosyć dużo. Osobiście wolałabym wydać te kilkaset złotych (a dokładniej ok 1100 zł ) na profesjonalną serię zabiegową, niż inwestować w maszynę o wątpliwej sile działania.


Jedno z urządzeń do domowej mikrodermabrazji (źródło)A czy Wy macie jakieś doświadczenia z mikrodermabrazją? Czy kiedykolwiek jej próbowałyście i czy widziałyście jakieś efekty? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii.


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.