MIĘTA DLA ZDROWIA I URODY



Mięta jest powszechnie występującym w Polsce zielem, które ma zastosowanie zarówno w kuchni jak i w medycynie czy w kosmetyce. Napar z tej rośliny to jedna z moich ulubionych herbatek, którą pijam regularnie. Ma ona pyszny, orzeźwiający smak i dobroczynnie wpływa na zdrowie oraz na urodę.


herbatka miętowa działanie



WPŁYW MIĘTY NA ZDROWIE


Najpopularniejsza w naszym kraju mięta pieprzowa, bogata jest w witaminę A, witaminę B3, a także w wapno, fosfor, żelazo i magnez. Herbatka miętowa reguluje procesy trawienne i usprawnia peryklastykę jelit. Łagodzi wszelkie objawy żołądkowe i skutki obżarstwa :) dlatego świetnie sprawdza się po odejściu od świątecznego stołu. Gorący napar z mięty hamuje apetyt, pomaga zapanować nad głodem i zmniejsza ochotę na słodycze, więc warto aby sięgneły po niego osoby chcące zwalczyć zbędne kilogramy. Herbata miętowa ma także działanie kojące i relaksujące. Pomaga łagodzić stres i zdenerwowanie oraz zmniejsza bóle migrenowe. W lecie można przygotować napar w dzbanku i przetrzymywać go w lodówce, dzięki czemu będzie on świetnym i zdrowym napojem chłodząco-orzeźwiającym, w zimie zaś pijemy gorącą herbatkę, która rozgrzewa i działa antybakteryjnie. Najlepiej jest uhodować miętę we własnym ogródku czy na balkonie. Jest to roślina niewymagająca i nie ma żadnych problemów z jej uprawą. Późnym latem zbieramy gałązki, suszymy i mamy gotowy zapas na cały rok. 


WPŁYW MIĘTY NA URODĘ


Pozyskiwany z mięty olejek eteryczny jest popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Zawarty w olejku mentol wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwświądowe. Daje uczucie chłodu, zmniejsza ból oraz leczy stany zapalne. Zastosowany w kremach czy balsamach olejek miętowy odświeża skórę i dodaje jej blasku, reguluje także pracę gruczołów łojowych oraz działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych.

Wyciąg z mięty możemy spotkać w produktach do pielęgnacji włosów, gdyż pomaga on zwalczać łupież, przyśpiesza wzrost włosów oraz je wygładza i likwiduje problem puszenia. Jeżeli nasz ulubiony kosmetyk nie zawiera tego składnika, wystarczy dodać kilka kropli gotowego olejku miętowego do butelki z szamponem czy odżywką, aby wzbogacić ich skład i ulepszyć właściwości pielęgnacyjne.

Bardzo dobry wpływ na "ciało i umysł" ma kąpiel w wodzie miętowej. Aby ją przygotować należy umieścić 1-2 garści suszu w gazie, a następnie wrzucić pod strumień wody napełniającej wannę. Jeżeli nie posiadamy zaszuszonych liści mięty, możemy użyć kilku torebek herbatki ziołowej zakupionej w sklepie czy aptece. Taka kąpiel działa odświeżająco i relaksująco, Pomaga walczyć ze stresem, łagodzi napięcie mięśni oraz nawilża skórę i likwiduje stany zapalne.

Ziela mięty możemy także użyć do przygotowania domowych kosmetyków. Może ono być dodatkiem do maseczki, inhalacji oczyszczającej skórę lub domowego peelingu o którym pisałam TUTAJ.


peeling cukrowy z miodem i miętą
Peeling cukrowy z miodem i miętą


Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem przekonałam Was do regularnego picia herbatki miętowej oraz do wypróbowania  dobroczynnych właściwości tej rośliny w kosmetykach.



Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.