JAK PRZYGOTOWAĆ UBRANKA DLA NOWORODKA ?wyprawka dla noworodka


Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego wszelkie ubranka oraz pościel powinny być odpowiednio przygotowane. Aby uniknąć wyprysków, podrażnień czy innych reakcji skórnych należy chronić dziecko przed kontaktem z kurzem, roztoczami i silnymi detergentami. Wszystko co będzie miało kontakt ze skórą maluszka musi być odpowiednio wyprane i wyprasowane, bez względu na to czy są to rzeczy nowe czy używane.


KIEDY ZACZĄĆ PRAĆ UBRANKA?

Za pranie ubranek dla noworodka najlepiej jest się zabrać pod koniec 7 lub na początku 8 miesiąca. Wcześniejsze przygotowania nie mają sensu, ponieważ ciuszki zdążą się jeszcze zakurzyć. Mogą się w nich także namnażać drobnoustroje i roztocza, które powodują alergię. Nie radziłabym też zwlekać do ostatniej chwili, gdyż tak naprawdę nie mamy pewności, kiedy nasz maluszek będzie miał ochotę przyjść na świat. Z własnego doświadczenia wiem, że ostatnie tygodnie ciąży są dosyć ciężkie i kilkugodzinne prasowanie oraz składanie ubranek może okazać się ponad nasze siły. Ja przygotowania rozpoczęłam w połowie 8 miesiąca i było mi już dosyć ciężko. To co normalnie zabrałoby mi 2 dni wykonywałam przez ponad tydzień.


CZY TRZEBA PRAĆ NOWE UBRANKA I POŚCIEL?

Wszystkie nowe ubranka, pościel, elementy wózka czy fotelika, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą noworodka powinny być wyprane. Tylko z pozoru dopiero co zakupione rzeczy są czyste. Tak naprawdę zawierają miliony roztoczy oraz barwniki i inne środki chemiczne, które są stosowane podczas produkcji czy przechowywania. Zanim ubranko stanie się naszą własnością przechodzi przez dziesiątki niekoniecznie czystych rąk - począwszy od szwaczek i sprzedawców, a skończywszy na klientach oglądających je przed nami.

W CZYM PRAĆ UBRANKA DLA NOWORODKA?

Ubranka dla noworodka nie powinny być prane w środkach, których używasz dla siebie. Im mniejsze dziecko, tym produkt piorący powinien być delikatniejszy, dlatego najlepiej jest wybrać proszki i płyny przeznaczone dla dzieci od 1 dnia życia. Produkty te są hipoalergiczne i nie zawierają substancji powodujących alergie i podrażnienia. Posiadają obniżoną zawartość detergentów, kompozycji zapachowych oraz innych składników chemicznych. Ja wybrałam proszek Dzidziuś, który jest delikatny dla skóry i ma ładny, typowo dziecięcy zapach.

JAK DŁUGO PRAĆ DZIECIĘCE UBRANKA W SPECJALNYCH PROSZKACH I PŁYNACH?

W zależności od tego jak wrażliwą skórę ma nasz maluszek, tak długo powinniśmy używać specjalnych preparatów piorących. Gdy dziecko ma normalną, zdrową skórę można spróbować użyć zwykłych proszków do prania po 3-4 miesiącu życia. Najpierw warto przeprowadzić mały test piorąc powiedzmy dwie lub trzy rzeczy i obserwując reakcję skórną niemowlaka. Jeśli nic się nie dzieje spokojnie możemy zacząć prać ubranka dziecka razem z naszymi. Jeśli dziecko jest alergikiem zaleca się używać proszków dla dzieci do ukończenia pierwszego, a nawet trzeciego roku życia.

CZY MOŻNA UŻYWAĆ PŁYNU DO PŁUKANIA?

Im mniej chemii i kompozycji zapachowych tym lepiej, dlatego nie zaleca się stosowania płynów do płukania do ubranek dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Środki zapachowe zawarte w płynach do płukania mogą u noworodków powodować przesuszenie skóry oraz alergie kontaktowe, dlatego lepiej z nich zrezygnować. Piorąc dziecięcą odzież do przegródki na płyn do płukania warto dodać 2-3 łyżki octu, który zmiękczy tkaninę i wypłucze resztki detergentu. Tak rozcieńczony ocet nie ma wpływu na skórę dziecka i nie pozostawia żadnego zapachu.

JAKI PROGRAM WYBRAĆ DO PRANIA DZIECIĘCYCH CIUSZKÓW?

Większość nowoczesnych pralek posiada program do prania ubranek dziecięcych. W rzeczywistości nie jest on zbyt praktyczny, ponieważ zastosowana w nim temperatura jest zbyt wysoka ( 90-95 stopni ) a liczba płukań i długość programu jest zbyt duża, co może prowadzić do odbarwiania, kurczenia się lub rozciągania tkanin. Aby pozbyć się roztoczy i związków chemicznych wystarczy temperatura 60 stopni, która jednocześnie jest bezpieczna dla większości materiałów, z których powstają ubranka dla dzieci. Aby mieć pewność, że detergent, którego użyliśmy do prania jest dobrze wypłukany należy zaprogramować dwa, a najlepiej trzy płukania.

CZY TRZEBA PRASOWAĆ UBRANKA DLA DZIECI?

Pomijając aspekt estetyczny przynajmniej pierwsze ubranka dla noworodka powinny być uprasowane po lewej stronie. Pozwala to na pozbycie się resztek drobnoustrojów i roztoczy, które pozostały po praniu. Dodatkowo uprasowane ubranka są przyjemniejsze w dotyku i łatwiej je złożyć. Z czasem, kiedy skóra niemowlaka stanie się mniej wrażliwa możemy zrezygnować z prasowania. Ja prasowałam wszystkie rzeczy synka przez pierwsze 6 tygodni, po tym czasie zrezygnowałam z tej czynności dzięki czemu mam dodatkową godzinkę dla siebie :) 
Mam nadzieję, że powyższy post chociaż odrobinę ułatwi przyszłym mamom przygotowanie wyprawki dla swojego maluszka oraz pomoże uchronić go przed alergią kontaktową czy podrażnieniem skóry.


Dziękuję za odwiedziny. Każda wizyta i komentarz sprawiają mi wielką radość oraz motywują do dalszej pracy nad blogiem. W miarę możliwości staram się odpowiadać na komentarze oraz odwiedzać blogi osób, które zostawiły tu po sobie ślad. Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności bloga.